Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > پته پوته پاپ در ” واتی لیکس ” !
artcile
افشاگری در باره پاپ

پته پوته پاپ در ” واتی لیکس ” !

۲۳ خرداد ۱۳۹۱

دو سال پیش، وقتی اسناد محرمانۀ وزارت دفاع و وزارت امور خارجۀ آمریکا از «ویکی‌لیکس» سر درآورد، چشم‌ها از تعجب گرد شد و دهان‌ها نیمه‌باز که «یا للعجب! این دیگر چه حکایتی است! چگونه می‌توان باور کرد که یک سرباز آمریکایی محرمانه‌ترین اسناد و اوراق مملکت را به یک فرستندۀ اینترنتی درز داده باشد؟» خیلی‌ها، طبق معمول انتشار اسناد را توسط «ویکی‌لیکس» به‌عنوان یک توطئه و یا یک بازی جدید سیاسی زیر ذره‌بین ناباوری گذاشتند همان طور که مرحوم قوام‌الملک تا زنده بود فرود آمدن انسان در ماه را باور نمی‌داشت.

باری، اکنون با افشای محرمانه‌ترین اسناد واتیکان و انتشار آن توسط «جیان لویجی نوتزی» یک روزنامه‌نگار ایتالیایی، باید پذیرفت که با ورود اینترنت به زندگی بشر، دیگر چیزی به‌نام «صندوقچۀ اسرار»  وجود ندارد. حتی خدا هم نمی‌تواند اسرار و اسناد محرمانۀ خود را از چشم نامحرم دور نگهدارد.

به این ماجرا، که واتیکان را لرزاند «واتی‌لیکس» لقب داده‌اند. دو هفته است که در کوچکترین کشور دنیا ـ قلمرو حکومت خدا ـ بگیر و ببند آغاز شده است. واتیکان کشور مستقلی است در قلب ایتالیا که پاپ اعظم به نمایندگی خدا و فرزندش عیسی مسیح بر آن ریاست دارد. به‌دلیل قداست این کشور و این حکومت، تا حال چنین چیزی پیش نیامده بود که نامه‌های خصوصی پاپ از دفتر محرمانه‌اش سرقت شود و به افشای محرمانه‌ترین اسرار واتیکان بینجامد.

سارق کیست؟ رئیس تشریفات دربار پاپ. کسی که ساعت ۶ونیم صبح به اتاق خواب پاپ می‌رفت، او را در لباس پوشیدن یاری می‌داد. تعیین می‌کرد که  پاپ در آن روز چه لباسی بپوشد، برنامۀ روزانه‌اش چیست، چه کسانی را باید ببیند و کجاها باید برود. ناهار را در کنار پاپ، و همراه با او صرف می‌کرد. در اتومبیل مخصوص پاپ هم، همیشه ملازم او بود و کنار دست راننده می‌نشست.

مردی ۴۶ساله، لائیک، پدر خانواده و نامش پائولو گابریل.

گابریل در دربار پاپ همان نقشی را داشت که جبرئیل در درگاه خداوند. محرم اسرار و رابط پاپ با مقامات عالی کلیسا.

اکنون دو هفته است که او در بازداشت به‌سر می‌برد. از آنجا که مدتهاست در واتیکان زندان وجود ندارد، گابریل را در یکی از اتاق‌های حفاظت‌شدۀ ژاندارمری این کوچکترین کشور جهان جای داده‌اند. تازه، از نظر قضائی هم محاکمۀ او خالی از اشکال نیست. گابریل تبعۀ ایتالیاست و حق دارد طبق قوانین کشور متبوع خود وکیل بگیرد و از خود در یک محکمۀ علنی دفاع کند حال آن که طبق قانون واتیکان، محاکمۀ علنی وجود ندارد، تمام محاکمات از ابتدا تا انتها، از زمان تشکیل پرونده تا دادرسی و صدور حکم، باید در اختفا صورت گیرد.

و اما علت دستبرد زدن به صندوقچۀ اسرار و افشای اسناد محرمانۀ واتیکان به دستیاری رئیس تشریفات پاپ اعظم چیست؟

از قرار معلوم در دربار پاپ نیز مثل «بیت رهبری» دو دستگی وجود دارد. دسته‌ای که «پائولو گابریل» وابسته به آنهاست معتقدند که پدر مقدس توسط تعدادی کشیش‌های فاسد انحصارطلب محصور شده است و برای رهانیدن او باید فضای بسته را گشود و شفاف‌سازی کرد.

در برابر این جماعت، گروه سنت‌گرایان (یا اصولگرایان) قرار گرفته‌اند که حفظ اسرار، مخصوصاً مکاتبات محرمانۀ کاردینال‌ها و اسقف‌ها و صندوقداران کلیسا با پاپ اعظم را واجب می‌شمارند و با «ولی فقیه» همعقیده‌اند که به‌فرض هم اختلاف یا اختلاسی در داخل دستگاه وجود داشته باشد نباید به خارج درز کند و به‌قول معروف «رسانه‌ای» شود.

بالا گرفتن جنگ خانگی و رسانه‌ای شدن قضایا، از طرفی هم با کشاکش بر سر جانشینی پاپ اعظم مربوط می‌شود. یکی از اسناد افشا شده، گزارشی است حاکی از این که دسته‌ای از کاردینال‌ها مرگ پاپ ۸۵ساله را قریب‌الوقوع می‌دانند و بر آن شده‌اند که پیشاپیش زمینه را برای نشاندن یک پاپ ایتالیایی به‌جای او فراهم سازند و فرصت ندهند بار دیگر یک پاپ لهستانی  یا آلمانی مسند خلافت و ولایت را اشغال کند.

به هرکجا که روی، آسمان همین رنگ ا

 
کلیدواژه ها: , , ,

Comments are closed.