Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > فتوای حرام بودن سلاح هسته ای و توصیه به باراک اوباما
artcile
توصیه به اوباما در باره فتوای هسته ای

فتوای حرام بودن سلاح هسته ای و توصیه به باراک اوباما

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱

هالو، معادل دقیق واژۀ «کاندید» در زبان فرانسه است (این کلمه را فارسی‌زبان‌ها اغلب به جای کاندیدا به‌کار می‌برند که البته صحیح نیست). در ریشه‌یابی کلمۀ «هالو»، به لرستان می‌رسیم و تلفظ «خالو» به گویش لُری. لُرها حرف «خ» را «هـ» تلفظ می‌کنند و «خالو» یعنی دایی را «هالو» می‌گویند و چون این طایفۀ پشت‌کوه‌نشین ایرانی به ساده‌لوحی و خوشباوری معروفند، ایرانی‌ها هر آدم ساده‌لوحی را هالو می‌نامند.

ولتر، نویسندۀ بزرگ فرانسوی در اثر معروف خود، «کاندید» تصویری از یک آدم هالو به‌دست می‌دهد که تصادف روزگار، او را از زادگاهش (آلمان) آواره می‌کند و به جهانگردی می‌کشاند و در مسیر حوادث عظیم تاریخی قرار می‌دهد و همۀ این حوادث را او با همان نگاه ساده‌لوحانه می‌نگرد و تکیه‌کلامش این است که «خیر باشد»!

فتوای شرعی دارد ،باید قبول کنیم !

بنده تصور می‌کنم اهل تحقیق اگر در نسب‌شناسی پرزیدنت باراک اوباما مکاشفۀ بیشتری به‌عمل آورند و از آفریقا و آمریکا جلوتر بروند احتمالا گذارشان به لرستان خواهد افتاد و ردّپایی از یک «خالو» در شجره‌نامۀ خانوادگی ایشان خواهند یافت.

«خالو»ها ـ همانگونه که «کاندید» در اثر جاودانۀ ولتر ـ آدم‌هایی هستند خوش‌قلب و از فرط خوش‌قلبی است که به‌قول معروف بد به دلشان راه نمی‌دهند و اکثر اوقات فریب ظاهر اشخاص یا قضایا را می‌خورند.

روزی که در لابلای خبرها خواندم رجب طیب اردوغان در مذاکراتش با باراک حسین اوباما او را اندرز داده و متقاعد ساخته است برای خلاص شدن از معضل هسته‌ای ایران، راهی بهتر از فتوای شرعی وجود ندارد و اگر آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان نایب امام زمان فتوی بدهد و تولید و مصرف سلاح هسته‌ای را تحریم کند مسأله حل می‌شود، آن را شوخی اول آوریل پنداشتم و هفت قرآن در میان، یک لحظه هم تصور این که واقعیت داشته باشد به ذهنم خطور نکرد. اما حالا دیگر شکی در صحت و اصالت این خبر باقی نمانده است. چنین فکری از کجا و چگونه برای نخست‌وزیر ترکیه پیدا شده و باورمندانه یا رندانه به رئیس جمهوری آمریکا منتقل ساخته است، بنده نمی‌دانم ولی تسلیم شدن پرزیدنت اوباما در برابر منطق دلالباشی، عقیده‌ام را در مورد قرابت نسبی ایشان با هالوهای خودمان دوچندان کرد.

ازقرار معلوم همین مطلب را نمایندۀ اعزامی جمهوری اسلامی در نشست استانبول، به‌عنوان یک دلیل متقن بر آمادگی ایران برای معامله «برد ـ برد» بر سر مناقشۀ هسته‌ای مطرح کرده و قول داده است اگر تحریم‌های نفتی و اقتصادی برداشته شود، «مقام معظم رهبری» متقابلا فتوای شرعی دایر به تحریم سلاح هسته‌ای صادر خواهند فرمود.

فکرش را بکنید که رویاروی حریفی مثل ولادیمیر پوتین که رندی و زیرکی از چشم‌هایش می‌بارد، در این مرحلۀ حساس از تاریخ سیاسی جهان، چه «خالو جعفر»ی در طرف مقابل پای صفحۀ شطرنج نشسته است!

دوستی داشتیم از مالکین بزرگ مازندران، در رندی و عیّاری کم‌نظیر. با تنی چند از دوستان، رفته بودیم به دیدن او در املاکش که یک سر آن لب دریا بود و سر دیگرش در قلب جنگل. یکی از رفقا پسرک ده، دوازده‌ساله خود را که «ولی» نام داشت به‌همراه آورده بود. شبی، بر سر سفرۀ شام، صاحبخانه گفت من فردا صبح می‌روم به گاوسرا چون گاومان آبستن است و فردا خواهد زائید. در اینجا رسم است که وقتی گوساله به‌دنیا می‌آید اگر کسی حضور داشته باشد و به نوزاد ریگی بزند آن گوساله و شیر و چرم و زاد و ولدش تمام متعلق به او خواهد بود. می‌خواهم «ولی» را با خودم ببرم که ریگ بزند.

«رضاچپه» یکی از دوستان که به رک‌گویی و شوخ‌طبعی شهرت داشت رو کرد به «ولی» و گفت:

ـ پسرجان، به گاوسرا برو و زایمان گاو را تماشا کن. اما باورت نشود که با ریگ زدن به گوساله، صاحب آن خواهی شد. این بابا سند محضری را هم می‌گذارد درِ کوزه و آبش را می‌خورد، چه رسد به ریگ‌زدنی در گاوسرا!

توصیۀ مخلص به پرزیدنت اوباما این است که اگر در انتخابات ماه نوامبر برای چهار سال دیگر در کاخ سفید واشنگتن ماندنی شد به‌جای اسلام‌شناسانی که فعلا دور خود جمع کرده است، یک «آخوندشناس» به‌عنوان مشاور ویژه استخدام کند.

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , ,

Comments are closed.