Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > شاهزاده رضا پهلوی : بزودی پس از سوریه نوبت جمهوری اسلامی فرا خواهد رسید
شکایت رضا پهلوی از علی خامنه ای

شاهزاده رضا پهلوی : بزودی پس از سوریه نوبت جمهوری اسلامی فرا خواهد رسید

۲۷ آذر ۱۳۹۰

شاهزاده رضا پهلوی که روز پنجشنبه ۱۵ دسامبر در کنفرانس خبری  پاریس  حرکت جدید خود را با درخواست محاکمه سید علی خامنه ای از سازمان ملل و دادگاههای  وابسته به آن آغاز کرده بود ، روز شنبه ۲۶ آذر توضیحات بیشتری در این مورد را طی مصاحبه با رادیو فردا ارائه کرد . توجه شما را به نوار صوتی و متن این مصاحبه به نقل از رادیو فردا جلب می کنیم :

شاهزاده رضا پهلوی

Reza -Pahlavi interview by Lenziran.com

 می‌خواستم بپرسم چرا این تصمیم را در حال حاضر اتخاذ می‌کنید و مقدمات فراهم شدن این محاکمه (اگر چنین محاکمه‌ای صورت گیرد و عملی باشد) چیست؟

مسئله الزاماً تازگی ندارد و همان‌طور که می‌دانید نقض حقوق بشر از ابتدای پدیدار شدن این نظام تا امروز متأسفانه در ایران وجود داشته‌است. اما به خصوص از تابستان دو سال پیش به این طرف که در سطح کلان و به عنوان یک سیاست حکومتی، امر سرکوب و توحش به وفور علیه هم‌میهنان‌مان به کار گرفته می‌شود، چه در مورد زندانیان سیاسی-عقیدتی-مدنی و چه در مسائل دیگر که مستقیماً وضعیت را در مملکت ما این قدر وخیم کرده، همه اینها برمی‌گردد به نقض فاحش حقوق بشر.

از این لحاظ من تصمیم گرفتم اقدامی در این مورد انجام دهم، نه تنها به این خاطر که هر چه سریع‌تر توجه جهان را به این وضع جلب کنیم بلکه برای محوری کردن مسئله نقض حقوق بشر در ایران که دغدغه اصلی ما مردم ایران است؛ زیرا در مقایسه، توجهی که جهانیان روی نظام جمهوری اسلامی دارند بیشتر بر روی پرونده هسته‌ای است تا مسائل دیگر.

این مسئله برای هم‌میهنانم بسیار حائز اهمیت بود و من این بار ابتکار خاصی را به کار بردم که این یک انگیزه یا اقدام شخصی نبوده باشد.

به این منظور من پیشنهاد این نامه را به صورت اینترنتی منتشر کردم تا هم‌میهنانم بتوانند در مورد آن نظر بدهند. به همین دلیل عکس‌العمل‌های متعددی داشتیم و افراد متخصص نظر دادند. من از وکلای متخصص خواهش کردم برای تکمیل این پرونده و برای این که اساس این شکایت را بتوانند توجیه کنند، از روی متن این نامه گزارش مفصلی تهیه شود.

در این نشست مطبوعاتی منظور از این پیشنهاد مبنی بر شناختن شخص علی خامنه‌ای به عنوان مسئول اصلی ارتکاب این جنایات و شکایت علیه او از طریق دادگاه بین‌المللی کیفری توسط سازمان ملل متحد، اعلام شد.

شما ناچارید از طریق شورای امنیت سازمان ملل عمل کنید. اگر شورای امنیت پاسخ مثبتی به درخواست شما نداد چه می‌شود؟

اولا باید فرصت کافی داد تا ببینیم در نشست بعدی شورای امنیت سازمان ملل می‌توانند این مسئله را اضافه بر سایر مسائلی مطرح کنند که در جهت تحریم‌های بیشتر علیه رژیم ایران در نتیجه گزارش سازمان بین‌المللی انرژی اتمی درباره پرونده هسته‌ای ایران اتخاذ می‌شود. یعنی شاید جزو لیست مسائلی که می‌خواهند بر سر آن بحث کنند این مسئله هم اضافه شود.

اگر پاسخی به ما داده نشد مطمئناً بدانید که به هیچ عنوان کوتاه نخواهیم آمد و تا آخر این راه خواهیم رفت و فکر مراحل و اقدامات بعدی را هم خواهیم کرد، منتها در حال حاضر باید منظر بمانیم تا عکس‌العمل این سازمان را ببینیم.

ولی تعهد من و بسیاری از هم‌میهنانم که در این کار با من همکاری دارند، تا آزادی تک‌تک زندانیان سیاسی خاتمه پیدا نخواهد کرد و تا آن زمان ما تلاش خود را ادامه خواهیم داد.

شما در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه ۲۴ آذرماه منتشر کردید، گفته‌اید زمان پر کردن فاصله‌هاست، فاصله‌ای که میان مردم و گروه‌های سیاسی به وجود آمده‌است. شما گفته‌اید دست در دست هم پیش خواهیم رفت. منظور شما از گروه‌های سیاسی که قرار است دست در دست شما پیش بروند کدام گروه‌های سیاسی هستند؟

من نمی‌خواهم به طور مشخص از سازمان یا گروهی اسم ببرم. صورت مسئله بر مبنای توافق بر یک سری اصول اساسی است که می‌تواند مبنای همکاری و همبستگی نیروهای خواهان آزادی و دموکراسی در ایران باشد و بتوان بر این مبنا توافق کرده و همکاری‌هایی در سطح وسیع فراهم کرد.

هر شخصیتی، سازمانی یا تشکلی چه در درون کشور و چه در خارج از کشور که از این اصول حمایت کرده و سازگاری با این اصول داشته باشد، باید بتواند بیاید در چنین شورایی شرکت کند؛ شرکت به منظور هماهنگی و تقسیم کار در ادامه پیکار علیه این نظام برای رسیدن به آزادی و حق تعیین سرنوشت مردم ایران از طریق انتخابات آزاد.

این اصول را من بر مبنای اصل حقوق بشر، تمامیت ارضی کشور، حق برگزاری انتخابات آزاد و نظامی در یک قالب سکولار، یعنی نظامی که در آن جدایی دین از حکومت کاملا مشخص باشد، تعریف کردم.

این مبانی کلی به نظر من حداقل اصولی است که طیف وسیعی از آزادی‌خواهان ایران می‌توانند به رغم اختلاف سلیقه‌های ایدئولوژیک بر سر آن توافق کنند و بر این مبنا می‌توان همکاری گسترده‌ای را جست‌وجو کرد.

بنابراین همه افرادی که به همکاری در این رابطه علاقه‌مند هستند، می‌توانند با یکدیگر نشستی داشته باشند و چنین شورایی را تشکیل دهند.

این شورا وسیله‌ای خواهد بود برای کمک رساندن به نیروی درون مرز که آنها نیز چنین تشکلی را به شکل مرئی در داخل ایران ایجاد کنند و ضمنا این شورا نقطه اتصالی باشد برای ارتباط با جهانیان به خصوص برای مذاکراتی که باید از طریق این تشکل با دولت‌ها و ارگان‌های مختلف سیاسی جهانی داشته باشیم به منظور تقویت این مبارزه و حمایت از هم‌میهنان مبارز در داخل کشور.

با این حساب گرایش‌های سیاسی مانند جنبش سبز یا سران مخالفان از جمله آقایان کروبی و موسوی که در حصر خانگی هستند هم می‌توانند در این تصمیم همراه شما باشند؟

بله، به طور مسلم. همان طور که گفتم هر شخصیتی و تشکلی چه در داخل ایران و چه در خارج، امروز در ارتباط با این هدف واحد که به نظر من یک هدف و پروژه ملی است و بسیار فراتر از مسلک‌ها و احزاب خاص و به نفع کلیت جامعه ایران است، می‌توانند در این مهم یکدیگر را یاری دهند و پیش ببرند.
جنبش سبز و هر شخصیت و تشکلی هم در ارتباط با این هدف واحد که به نظر من یک هدف و پروژه ملی است و بسیار فراتر از مسلک‌ها و احزاب خاص و به نفع کلیت جامعه ایران است، می‌تواند در این مهم یکدیگر را یاری دهند و پیش ببرند.

در به روی همه باز است و اصل دموکراسی بر اساس امکان‌پذیر ساختن حضور است نه حصر. مسئله کلیدی برای ما امروز این است که با یک بحران روبه‌رو هستیم که ممکن است منطقه را فرا گیرد و خطر حمله نظامی به ایران وجود دارد و خدا می‌داند چه هزینه‌ای را به دنبال خود خواهد داشت.

از نظر زمانی امروز واقعاً نمی‌توان بیش از این صبر کرد، پس باید این اقدام را شروع کرد. چه بسا بسیاری از نیروهای جاه‌طلب دیروز امروز به این نتیجه رسیده باشند این کار دیگر فایده‌ای ندارد. ما هر چه زودتر بتوانیم چنین شورایی را تشکیل دهیم زودتر می‌توانیم از جهانیان بخواهیم به جای این که به فکر ماجراجویی‌های نظامی و برخوردهای خشونت‌آمیز باشند از بهترین راه ممکن و کمترین هزینه ممکن و به دست خود مردم ایران تغییرات فاحشی را به دست بیاورند.

جای دوری نرویم، امروز پس از مشاهده بهار عرب در کشورهای عربی، دیدیم هرگاه جهانیان تصمیم قاطع گرفتند در حمایت از این نیروها، حکومت مستبد را پایین کشیدند و به جای آن حکومتی که به دست مردم تعیین شده سر کار می‌آید. امروز مسئله سوریه را باید از نزدیک دنبال کرد و فکر می‌کنم به زودی نوبت ایران هم خواهد رسید.

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , ,

 1. Ali says:

  جناب اقای پهلوی دست شما درد نکند. درود برشما و روح بزرگ محمدرضاشاه

 2. یاور says:

  گذشت زمان هر روز بر بلند نظری و دید گاههای ارزشمند شاهزاده مهر تایید می زند .وی براستی یک سرمایه ملی است وبر همه آزادیخواهان ایران است که شجاعانه دست همکاری وی را بفشارند .اعلام شکایت اخیر ایشان و حمایت همه جانبه همه ما گام بلندی در تحقق تفاهم ملی است.ایران در موقعیت خطیر و دشواری قرار دارد همه علاقه مندان ایران باید در کنار هم قرار گیرند .شاهزاده با وجود پایگاه مردمی بزرگ در ایران همواره و بدون هیچگونه پیش شرط و یا چشم داشت و فقط به خاطر نجات کشور دست مودت خود را دراز نموده …بیاییم با فشردن آن درک صحیح تاریخی خود را به نمایش بگذاریم

 3. Hormoz says:

  در این ۱۰۰ سال اخیر یکبار انقلاب مشروطیت توسط پدر بزرگ دیکتاتورشما با
  پشتیبانی سید ضیاء طباطبایی و دولت استعمارگر انگلیس عقیم ماند و باردیگر توسط پدر مستبد و خودکامه ی شما به کمک دولت آمریکا و سازمان سیا دولت قانونی دکتر مصدق سرنگون شد و جنبش آزادیخواهانه و ضد استعماری مردم ایران به شدیدترین وجه سرکوب شد و دو سال پیش در خردادماه ۱۳۸۸ این بار دولت امنیتی نظامی احمدی نژاد بازهم به مانند سالهای ۱۲۹۹ و۱۳۳۲ دست به کودتایی دیگر زد تا آخرین دستاوردهای انقلاب بزرگ و پر عظمت ۱۳۵۷ را که همانا آزادی ٫ استقلال و جمهوریت بود به خیال خود نابود سازد و نظام شاهنشاهی دیگری با شکل و شمایل دینی و مذهبی بر کشور مستقر سازد غافل از آنکه مردم حرف خود را در جریان تظاهرات پس از کودتای انتخاباتی ۱۳۸۸ زده اند و گفته اند که دیکتاتور در هر لباسی چه شاه باشد و چه دکتر محکوم به فناست.

 4. shenkey says:

  بیچاره شاهزاده نا کام.

 5. بابک says:

  کار با ارزشی است و به شخصه از رضا پهلوی فردی که پای بند به آزادی عقیده و دمکراسی (بدون قید و بند) باشه ندیده ام. خیلی نگران بازگشت نظام پادشاهی هستند و برای همین نظام کنونی را ترجیح می دهند. متاسفانه ایشان هنوز درگیر ایدئولوژی خاص خود هستند یا در تاریخ گذشته مانده اند و نمی خواهند یا نمی توانند شرایط امروز را درک کنند. ایشان تخم شک و تفرقه می کارند. ای کاش به منافع ملی خود بیش از منافع شخصی و گروهی خود بیاندیشیم و قبل از آنکه بیگانگان کشورمان را نابود کنند خودمان با همبستگی و آگاهی برای فرادیی بهتر تلاش کنیم. اگر قبول داریم مردم آگاه هستند پس ترس از چیست؟ به نظر من به جای تفرقه باید متحد شد و با چشم باز در کنگره ملی با دیگر گروه ها کار کرد و گرنه تمام خاورمیانه آزاد میشود و ما همچنان در بند می مانیم.

 6. reza reza says:

  man va khanehvade va dostanam az shoma shahzadeye azizeman tashakor minemaeym ba arezoye salamati jenabeaali

 7. ali shahroodi says:

  drood be revan pake Reza shah. ke kooshesh kard nasle akhond ra az iran rishe kan konad. omid ast keh reza pahlavi ham betavanad nehayetan risheh in mojoodate kathif ra be komake mardome iran az zamin bar kenad.

 8. ندای ایران says:

  خوشحالم که بلاخره شاهزاده رضا پهلوی به این چنین کاری پرداختند و باید متحمل هزینه هایش باشند و تا رسیدن به استقلال و ازادی که ایرانیان از پدرشان میخواستند و متاسفانه در اثر اشتباهات پدر این چنین گرفتار این جنایتکاران شدیم بر سر خواسته های ملت غیور ایران عزیز ایستادهگی کنند

 9. فرزین says:

  قابل توحه ژاژخایان
  چراغی را که ایزد برفروزد هر ابله پف کند ریشش بسوزد

  خدمات خاندان پهلوی چنان درخشان است که با یاوه گویی غباری برآن نمی نشیند
  امروز وارث به حق پادشاهی رکن رکین مبارزات آزادیخواهانه ملت ماست

 10. ali says:

  daste shoma dard nakonad.hanoz omide ma javonhaye iran hastid.merci