Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > ژاک شیراک حامی فرانسوی هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی به دو سال حبس محکوم شد
محکومیت ژاک شیراک

ژاک شیراک حامی فرانسوی هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی به دو سال حبس محکوم شد

۲۴ آذر ۱۳۹۰

برای اولین بار در تاریخ فرانسه یکی از روسای جمهوری پیشین این کشور در دادگاهی در پاریس به حبس محکوم شد . روسای جمهور فرانسه از مصونیتهای قضائی چشمگیری برخوردار بوده و تاکنون سابقه نداشته که یکی از آنها پس از خاتمه ریاست جمهوری به محاکمه کشیده شود .

روز پنجشنبه ۲۴ آذرماه دادگاهی در پاریس ژاک شیراک، رئیس‏ جمهوری پیشین فرانسه را به دو سال زندان محکوم کرد.

ژاک شیراک روی پله های کاخ الیزه از محمد خاتمی استقبال می کند

این حکم که به دلیل کهولت سن  شیراک به اجرا در نخواهد آمد در باره اتهامات او در مورد سوءاستفاده از اموال عمومی شهرداری در اوایل دهه ۹۰ میلادی .و آفریدن مشاغل غیر واقعی با بودجه شهرداری برای اطرافیان خود است .

ژاک شیراک که از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۷ رئیس جمهور فرانسه بود ، روابط گرمی با همتای ایرانی خود هاشمی رفسنجانی داشت و پای بسیاری از موسسات فرانسوی را به بهای چشم پوشی از خفقان و جنایات حکومت اسلامی به کشور باز کرد . وی در زمان صدارت محمد خاتمی نسز میزبان او در فرانسه بود .

همسر ژاک شیراک برنادت شیراک نیز نزد فرانسویان به مال اندوزی  و سوءاستفاده گری مشهور است .

برنادت شیراک و شهبانو فرح پهلوی در یکی از مراسم رسمی اروپائی

وکیل انجمن  ضد فساد پاریس با استقبال از حکم صادر شده گفت : «برای ما این قضاوتی تاریخی است. این نخستین باری است که یک رئیس‏جمهوری پیشین در دادگاهی در فرانسه محکوم شناخته می شود. این رویدادی شگفت است که نشان می دهد هیچکس فراتر از قانون نیست.»

ولی وکیل مدافع شیراک در واکنش به این حکم گفت: «من همچنان بر این باورم براساس قراردادهای انگشت شماری که مصداق قانون شکنی در نظر آمده، پس از این همه سال شاید به برگزاری چنین محاکمه‏ای نیازی نبود. چیزی که من به آن امیدوارم این است که این حکم به هیچ عنوان بر محبت و احساس مردم فرانسه درباره ژاک شیراک تاثیری عمیق نگذارد.»

گزارش ویدئوئی محکومیت شیراک را با کلیک روی آیکون زیر مشاهده کنید

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , ,

  1. IRAJ says:

    هذیون گفتن هم حدی داره

    • modir says:

      تصور می کنم مقصود شما از کلمه«هذیون» ، همان هذیان باشد ولی متوجه نشدم شما سنگ کدامیک از عالیجنابان را به سینه می زنید که حقیقت محض را هذیان می خوانید ؟