Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > چرا نشریه طنز «شارلی ابدو» را در پاریس آتش زدند + ویدئو
بنیادگرایان دفتر نشریه فرانسوی را آتش زدند

چرا نشریه طنز «شارلی ابدو» را در پاریس آتش زدند + ویدئو

۱۳ آبان ۱۳۹۰

ساختمان و دفتر هفته نامه طنز «شارلی هبدو» که در پاریس منتشر می شد ، به دلیل انتشار شماره ویژه « شریعه ابدو» به جای «شارلی هبدو»  به مناسبت پیروزی اسلامگرایان در تونس  به انتشار مطالب  و  کاریکاتور و طنز  اسلامی اختصاص داده شده بود ،صبح روز چهارشنبه ۱۱ ابانماه  با کوکتل مولوتف به آتش کشیده شد و سوخت .

این نشریه طنز در آخرین شماره خود ، به مناسبت پیروزی حزب اسلامی در تونس ، در یک حرکت طنز گونه ،  حضرت محمد را به سردبیری این شماره ویژه منصوب کرده بود تا از نگاه او پیروزیهای بنیادگرایان را واکاوی کند

همانگونه که در تصویر مشاهده می شود ، روی جلد این شماره نشریه که با عنوان “شریعه هبدو” به جای “شارلی هبدو” منتشر شده بود ، کاریکاتوری از مردی دستار بند چاپ شده  ، که می گوید « صد ضربه شلاق ،اگر از خنده نمردید!» .

این تصویر که پاره ای آن را بدون دلیل  به پیامبر اسلام منتسب  کرده اند ، موجب خشم بنیادگرایان شده است .

پشت جلد نشریه فرانسوی طنز شارلی هبدو

خبرگزری فارس و نشریات بنیاد گرای دیگر از جمله می نویسند« هفته‌نامه فرانسوی «چارلی ایبدو» در اقدامی توهین‌آمیز در شماره اخیر خود نام نشریه را به «شریعت ایبدو» تغییر داده و نام حضرت رسول(ص) را به عنوان سردبیر این نشریه فکاهی قرار داده است. همچنین این نشریه در کاریکاتوری به پیامبر گرامی اسلام(ص) توهین کرده است و در آن احکام اسلامی و شریعت اسلامی را به سخره گرفته است» اینجا

این نشریه پیش از این نیز در سال ۲۰۰۶ کاریکاتورهای پیامبر اسلام را که به کاریکاتورهای دانمارکی مشهور شده است ، چاپ کرده بود .

یکی از کاریکاتوریستهای نشریه پس از آتشسوزی شماره آخر را در دست دارد

مدیر این هفته نامه ” پاتریک پلو»  به نشریه لیبراسیون می گوید « همه چیز سوخته است و حتی سیمهای برق ذوب شده است . “شارب”  کاریکا توریست این نشریه نیز به همان روزنامه  می گوید « همه چیز از پیامها  و نامه های تهدید آمیز بنیاد گرایان روی شبکه های اجتماعی فیس بوک و توئیتر آغاز شد و به اینجا کشید . »

در این حال ﻓﺮﺍﻧﺴﻮﺁ ﻓﯿﻮﻥ،ﻧﺨﺴﺖ ﻭﺯﯾﺮ ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ،ﺑﻪ ﺁﺗﺶ ﮐﺸﯿﺪﻥ ﻧﺸﺮﯾﻪﺍﯼ طنز  ﺩﺭ ﭘﺎﺭﯾﺲ را ﻣﺤﮑﻮﻡ ﮐﺮﺩه و پلیس جنائی پاریس مامور رسیدگی به پرونده این آتش سوزی شده است.

برای مساهده ویدئو از آتشسوزی دفتر این نشریه روی آیکون زیر کلیک کنید

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , , ,

  1. احمد says:

    بنظر من نو شتن اینگو نه مطا لب بسیا کار عادی هست و هیچ کس ومقامی حق نداردکه بقلدر ی وزور جلوی آزادی بیان بگیرد و بصرف اینکه مطلبی با عقیده ی او سازگار نباشد اقدام بعمل خوشونت آمیز کند وخود سرانه کسیرا مجازادکند. هیچ گس حق ندارد عقیده ی خود را بر کسی تحمیل کند. او با ید بداند مخالفان عقیده او بسیارند. همه با باید بدانند. که بعقاید یکدیگر احترام بگذارند. همه باید انتقاد را بپذیرند. وعیوب خودرا شنا سا ای کنند ودر پی رفع آن بر آیند. چه این عیب. دینی باشد وچه سیا سی باشد ویا غیره. و, . . .