Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > مقامات دوتابعیتی و جهان وطنان در جمهوری اسلامی
محمد قائید - مقامات دو تابعیتی در جمهوری اسلامی

مقامات دوتابعیتی و جهان وطنان در جمهوری اسلامی

۷ آبان ۱۳۹۰

محمد قائد – اوایل سال ۵۸ مطبوعات آمریکا نوشتند یکی از اعضای دولت موقت ایران تابعیت دوگانهٔ ایرانی‌ــ آمریکایی دارد. طی چند دهه انواع اتهامهای ممکن و ناممکن و محتمل و بعید به نهضت آزادی وارد کرده‌اند اما این یکی در فهرست جرایم نیامد.

درک برخی نکات بدیهی که حتی زمانی دراز پیش چشم آدم بوده گاه نیاز به موقعیتی دارد که کلیـّت تصویر به اجزا معنی بخشد. حالا می‌فهمیم آن خطاپوشی ِ بزرگوارانهٔ غیرعادی از چه رو بود.

اواخر همان سال بر سر ایرانی و الاصل‌بودن یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری که در افغانستان به دنیا آمد و در کودکی در مشهد برایش شناسنامهٔ ایرانی گرفتند جنجال به پا شد و آن فرد کنار کشید.

طی این سالها شماری فزاینده از شهروندان ایران اجازهٔ‌ اقامت دائم و/یا گذرنامهٔ کشورهای دیگر هم گرفته‌اند و تابعیت دوگانه به امری پیش‌پاافتاده در حد گواهینامهٔ رانندگی ممالک دیگر تبدیل شده است. از آن سو، قانون اساسی برای پست رهبر و/یا اعضای شورای رهبری شرط ایرانی و ایرانی‌الاصل ‌بودن نگذاشته، تلویحاً یعنی اهل حوزه و منبر به مکانی خاص تعلق ندارند.

رندان حق‌پرست همیشه حواسشان جمع است. چند سال پیش حاسدان گفتند نوهٔ داﻣـّﺔ‌افاضاته‌ای که رئیس یک امپراتوری غول‌آسای مالی است در آمریکا به دنیا آورده شده تا راحت برایش شناسنامهٔ آن کشور بگیرند.

اگر حرفی از تابعیت دوگانه به میان بیاید هنگامی است که قرار باشد کسی به زندان بیفتد و کیفر ببیند، در این جهت که حمایت کشور متبوع غربی به رسمیت شناخته نمی‌شود.

اما در دادگاه بین‌المللی رسیدگی به دعاوی علیه دولت ایران پس از ماجرای گروگانگیری در سفارت آمریکا، جمهوری اسلامی ناچار شد به شکایت اتباع سابق و لاحِق کشور پاسخ بدهد و ایرانی‌تبارانی بابت اموال مصادره‌شدهٔ خویش غرامت گرفتند. در داخل بسیار تلاش کردند کسی حرفش را نزند.

تازگی یک داﻣـّﺔ‌افاضاتهٔ وکیل‌الدوله (شاید چون به قول بهار، “کشتی ایران به گرداب بلاست” و آنها که قایق نجات ندارند علیه آنها که تدارک دیده‌اند دست به افشاگری می‌زنند) پیشدستانه اذعان کرده است گرین کارد آمریکا دارد. این اعتراف هم تاکنون واکنشی در مطبوعات ارزشی برنینگیخته. چرا؟

آنچه اصولیون گروه فشار بازار را بیش از هر حرفی عصبانی می‌کند “ایران برای همهٔ‌ ایرانیان” به معنی هر نفر یک رأی است. اما “ایران” و “همهٔ ایرانیان” چه تعریف و چه محلی از اِعراب دارد؟

فرد دارای تابعیت دوگانه بنا به قانون نمی‌تواند متصدی مناصب دولتی شود و فرد متولد عراق و دارندهٔ تابعیت و گذرنامهٔ عراقی در هیئت حاکمهٔ ایران کم نیست.

سال ۱۹۷۷ در اسرائیل فاش شد همسر اسحاق رابین پس از پایان مأموریت او به عنوان سفیر در آمریکا حساب بانکی‌شان را باز نگه داشته است. رابین از نخست‌وزیری و رهبری حزب کارگر کناره گرفت (نخستین دارندهٔ بومی این مقام بود، از اروپا نمی‌آمد و سرانجام با فتوای خاخامها به اتهام پشت‌پازدن به وعدهٔ الهی و خیال واگذاری تکـّه‌هایی از ارض موعود به قتل رسید). بعداً روشن شد در آن حساب فقط ۲۰۰۰ دلار بود و در هیچ زمانی بیش از ۲۰۰۰۰ دلار موجودی نداشت.

داﻣـّﺔ‌افاضاتهٔ ما، که معلم اخلاق هم هست اما هیچ‌گاه مأموریت رسمی در خارجه نداشته، حرفی از حساب بانکی احتمالی‌اش در بلاد استیک‌بار نزده است. درهرحال، رژیم مقدس ایران که می‌گوید سران “رژیم اشغالگر قدس” از جاهای دیگر وارد شده‌اند آیا می‌تواند پیش از به‌دست ‌گرفتن مدیریت جهان مقرر کند متصدیان حکومت اسلامی نباید متولد و تبعهٔ‌ کشوری دیگر و/یا دارندهٔ حسابهای بانکی ِ چاق‌وچلّه در خارجه باشند؟

این مطلب بر گرفته از وب سایت محمد قائد را می توانید  با عنوان اصلی آن «جهان وطنی» در وب سایت شخصی آقای قائد  در اینجا ملاحظه کنید . تیتر از خواندنیها است .

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , ,

  1. parviz says:

    چه انتظا راتی دارید ها! میخواهید اقایان را از دزدی بازداری؟ یا به تخت نشستن یک جاسوس کشوری دیگر در ایران را زیر زره بین ببرید؟ البته گفتار های شما دراین مورد خیلی زود از همه جا پاک وفراموش خواهد شد.