Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > جابجائی کیفهای پول و یافته های جدید در اختلاس ۳ میلیارد دلاری در مصاحبه طولانی محسنی اژه ای + ویدئو
مصاحبه طولانی محسنی اژه ای در باره اختلاس بانکی

جابجائی کیفهای پول و یافته های جدید در اختلاس ۳ میلیارد دلاری در مصاحبه طولانی محسنی اژه ای + ویدئو

۳ آبان ۱۳۹۰

محسنی اژه ای وزیر پیشین اطلاعات و دادستان فعلی  کل کشور که از طرف رئیس قوه قضائیه به سمت سرپرست تحقیقات پرونده قطور فساد مالی منصوب شده است ،  دوشنبه شب ۲ ابانماه  در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما شرکت کرد و در باره یافته های جدید در پرونده کلاهبرداری بانکی سه میلیارد دلاری سخن گفت  .

محسنی اژه ای وزیر پیشین اطلاعات و دادستان کل کشور

وی از جمله در سخنان خود به،اتهامات محمودرضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی و بازگشت او به کشوراشاره کرد و از جمله  گفت: “از اول گفتم اگر خاوری به ایران برنگردد اتهام بیشتر متوجه‌اش می‌شود. اگر شما مدیر‌عامل بانک ملی بودید و یا قصوری کرده‌اید یا نه. باید مشخص شود. اما افراد این گروه (امیرمنصور آریا و متهمان پرونده) دارند اتهامات را به ایشان نسبت می‌دهند.”

او همچنین گفت: “سابقه نشان داده است کسانی که مورد اتهام قرار گرفتند و به خارج از کشور رفته‌اند، عاقبت خوبی نداشته‌اند.”

اژه‌ای پیش از این گفته بود فشارها در بررسی این پرونده زیاد است. او اکنون دراین باره می‌گوید: “به هرحال فشار می‌آورند. توقع نداشته باشید در پرونده‌هایی در این سطح فشار نیاورند. امیدوار هستیم تحت تاثیر این فشار قرار نگیریم. مسئولین مصمم به رسیدگی هستند.
امیدواریم تحت تاثیر فشارها قرار نگیریم. ما یک مسئولی را احضار کرده‌ایم؛ فشار آوردند که چرا این مسئول را احضار کرده‌اید. این به آن معنا نیست که کسی که احضار می‌شود حتماً متهم باشد.”

اگر می‌شد نام می‌بردم

دادستان کل کشور درباره احضار نزدیکان به قدرت مرتبط با این پرونده گفت: “تمام تلاش خودمان را می‌کنیم که ضعیف‌کشی نشود و اگر عواملی هستند که در قدرت هستند و یا بودند و یا به لحاظ ارتباط‌شان با قدرت، حاشیه امنی پیدا نکنند. اگر از لحاظ قانونی مجاز بودیم من تک تک آنها را اسم می‌بردم. اما به لحاظ قانونی مجاز به اسم بردن نیستم. بعضی از این افراد دیروز احضار شدند و بعضی روزهای دیگر احضار می‌شوند. در واقع این قضیه و اقدامات آنها رمزگشایی شده است.”

او گفت: “چون ابعاد این پرونده گسترده است، زمان می‌برد. بنابراین پرونده را چند بخش کردیم. یکی فساد مالی است که یک بازپرس دارد و موضوعات دیگر دو بازپرس دیگر دارد. یک نفر هم مسئول استرداد اموال شده است. تلاش می‌کنیم در اولین زمان ممکن نتایج آن اعلام شود.”

اژه‌ای اظهار امیدواری کرد تا یک ماه آینده تکلیف این پرونده مشخص شود.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین درباره اتهام‌های مطرح شده در این پرونده گفت: “آنچه را که بازرس به متهمین تفهمیم کرده است، اخلال در نظام اقتصادی کشور است چه به عنوان معاون جرم و یا شریک جرم. بعضی از این متهمین اخذ و پرداخت رشوه، جعل، سند‌سازی و .. را هم در پرونده خود دارند‌. ممکن است چند اتهام به یک متهم تفهیم شده باشد، اما عمدتاً اتهام آنها اخلال در نظام اقتصادی کشور و معاونت در این جرم است.”

هرکاری کرده‌اند، با پول دولت بوده است

به گفته اژه‌ای، این گروه، چند نفر از اعضاء یک خانواده، برای پیشبرد فعالیت‌های‌شان تماماً از منابع مالی و دولتی استفاده کرده‌اند: “خودش آورده‌ای نداشته است. آن چه از خانواده‌اش به میان هم آورده باشد، بسیار نا‌چیز است‌. عمدتاً از منایع دولتی بوده است چه ال‌سی‌ها و … پولی از بانک گرفته و سرمایه پروژه‌ای کرده است و همین پروژه را گرو وامی قرار داده است و این چرخه ادامه داشته است.”

برای مشاهده نوار ویدئوئی کامل اظهارات محسنی اژه ای روی آیکون زیر کلیک کنید

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,

  1. محسن says:

    هیچ کاری نمیتونند بکنند چون خاوری اسرار دزدها ودزدیها را میداند
    عدالت واجرای قانون را باید از چین وکشورهای غیرملسمان !! یادگرفت .
    ما برای خودمان متاسفیم

  2. ali says:

    the probelm is that the system is messed up from the root