Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > نگاه تصاویر > دستخط و نامه پادشاه فقید به رضا پهلوی زمانی کوتاه پیش از انقلاب اسلامی
نامه محمد رضا شاه به رضا پهلوی

دستخط و نامه پادشاه فقید به رضا پهلوی زمانی کوتاه پیش از انقلاب اسلامی

۳ آبان ۱۳۹۰

نامه محمد رضا شاه به فرزندش رضا پهلوی در مهرماه ۱۳۵۷

چهارم ابانماه سالروز تولد محمد رضا شاه پهلوی است که عمرش کفاف نداد اوضاع آشفته خاورمیانه و کشور عزیزمان ایران را  مشاهده کند . تصویری که ملاحظه می کنید ، نامه ایت که پادشاه فقید ایران زمانی چند پیش از انقلاب اسلامی  در  اواخر مهرماه برای فرزندش شاهزاده رضا پهلوی به امزیکا فرستاده است .

این نامه را به صورت فایل پی.دی.اف در اینجا بخوانید

 

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,

 1. ahmad says:

  روانش شاد باد . قدرش را ندانستیم. لعنت بر هر چه روشنفکر(سیاه دل میهن فروش) توده ای باد که با دروغهایشان ذهن مردم ساده دل رو به بیراهه کشاندند. سزای ما این حکومت نبود.

 2. محمد says:

  روح و روانش شاد. در مقابل این نامه که باصمیمیت تمام برای ولیعهد کشور نگاشته شده جز اه و حسرت ونفرین و ناله چه چیز دیگری را میتوان بزبان اورد . روحت شاد

 3. رز مري says:

  روانش نا شاد باد

 4. فارس سگ says:

  این هم یه سگ دیکتاتور بود که به درک واصل شد.خداییش چند نفر رو در اوج قدرت بی گناه کشته بود؟

  • hamid says:

   ادب شما نشان میدهد که از چه قماش هستی.یا یک لمپن نادان , یا یک خود فروش بی ادب و بی سواد. بدون هیچ مطالعه و یا تجربه, میپری وسط گود و همان چیزهائی را نشخوار میکنی که با آنحرفهای بیخود, ۳۲ سال ملت ایران را به این روز سیاه نشاندند.

 5. آبان says:

  بیاد شاهنشاه فقید او که عاشقانه وطنش را دوست می داشت
  حرمت نور در تاریکی آشکار میگردد. زنده باد ایران و آزادی نفرین بر حکومت جهل و تباهی دینی اسلامی

 6. جعفر says:

  چی فکر میکنید احمدی نژاد و مشایی و عسگراولادی و وخامنه ای هم یا از بازماندگان محمدرضاشاه وپدر دیکتاتورش هستند ویا در حال بازسازی همان نظام شاهنشاهی لیکن با ظاهر اسلامی و مذهبی

 7. Cyrus says:

  Dictator is dictator whether the Shah or Khamenei They are all despot and plunderers of Iranian petrodollars

  • Hamed says:

   Cyrus! Dictator and dictatorship are not lables or names like orange or lemon, they are about human and society. Be careful. Don’t be so naive.

 8. ordi2009 says:

  جای تاسف است که شاه مملکت املا فارسی را خوب بلد نباشد. در این نامه فعل ببینم و ببوسم بصورت به بینم و به بوسم نوشته شده!!!

  • Hamed says:

   عزیز جان، البته که جای تاسف نیست که شما با املای فارسی ۳۰-۴۰ سال پیش آشنا نیستی و چشمت به مجله ها و کتاب های آن زمان نیفتاده. به هر حال اگر دیده بودی می دانستی که چنین املایی آن زمان ها رایج بوده. جای تاسف این جاست که خود را فارسی دان و فارسی شناس می دانی و خود را در حد ایراد گرفتن از فارسی دیگران می پنداری، ولی در همین نامه ندیدی که “به خاطر”، “به خواطر” نوشته شده. اگر “فارسی دان” بودی، بی تردید ایراد می گرفتی، ولی اگر زبان شناس بودی می دانستی که مشکل از نویسنده نیست، ایراد از این خط ناهتجار است، ربظی هم ندارد به سواد داشتن یا نداشتن، یا شاه مملکت بودن یا بقال سر کوچه بودن. عزیز جان، برای مبارزه با حکومت شاهنشاهی ۳۲ سالی دیر اقدام کرده ای!

 9. behizad2 says:

  ridam be rohe bozorgash
  ke be andaze maghz alil shma hast

 10. عبداله says:

  با سلام
  خالی بندی های احمدی نژاد به شما هم سرایت کرده
  حداقل جعل که میکنید درست جعل کنید
  تا آخر آذر سال ۵۷ تاریخ شاهنشاهی بود
  یعنی ۲۵۳۷ نه ۱۳۵۷
  میدونم که پخش نمیکنید

 11. Armin says:

  تقویم شاهنشاهی در ۱۱ شهریور ۱۳۵۷ لغو شد. باید پیش از حرف زدن، بیشتر مطالعه کنید.

 12. عباس says:

  خلایق هر چه لایق
  شما ملت یک مقایسه ساده بکنید بین شاه ومثلا خمینی یا خا منه ای شاه جدا از اینکه آدم بود و اینها نیستند صاحب سواد و فهم بود حداقل به یکی دوتا زبان مسلط بود که همین الان با همه امکانات چهار نفر از سر ان رژیم دوتا زبان غیر از زبان فارسی بلد نیست خمینی و خامنه ای که ماشاالله هزار ماشالله فارسی را هم با لکنت حرف میزنن اقای خمینی حقیقتا برای درک حرفهاش باید مترجم میگرفتی همسر شاه یک زن امروزی و تحصیل کرده بود و وقتی میرفت کشور های دیگه چها رتا آثار هنری میخرید با خودش میاورد ایران حالا مقایسه کنید با مثلا ضعیفه عفیفه احمد ی نژاد لابد اگر بره امریکا سو غاتی یک توپ فاستونی میخره برای کت شلوار احمدی و بچه هاش و لابد یک دیگ زود پز که توش سیرابی بار کنه برای آخر هفته شان که خاله طلعت و عمه بتولش با بچه ها و نوه هاشون میان خونه شان …………. ما ملت لیاقتبیشتر از این را نداشتیم

 13. عباس صفوي says:

  سلطنت وشاه برای همیشه در کشور ما رفته وأین هم خواهد رفت به فکر بازگشت نباشید

 14. naser says:

  those people who criticizes this letter are those who are yet patriot for Iran and who are not there to educate their citizens. They are the country and people enemies The shaw was for the people and he showed that to. It is not necessary for these ignorant s to comment about him. .

 15. naser says:

  the shaw was not the source of ignorance in Iran, it was the Ayatollah who groom people with ignorance by mean of religious and lies. Shame on you for those people who think shaw has a share in this mess

 16. آراز امین ناصری says:

  بمیرم الهی!

  تعارض شخصیتی دیکتاتورها شگفت آور است. در حالی که برای خانواده و بستگان خود نقش پدری مهربان و دوست داشتنی را بازی می کنند، وجودشان پراست از نفرت و کینه نسبت به مردمی که به خود جرات می دهند به آنها اعتراض کنند. آنها را موش و مزدور و دشمن خطاب می کنند و اینگونه باور دارند و اینطور می شود که این پدرهای مهربان و دوست داشتنی انسانها و انسانیت را زیر چکمه های خود له می کنند.

  ویدئوی قذافی را ببینید در نقش پدر بزرگ مهربان. آدم نشناسدش عاشقش می شود:
  http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=QW7qiDbRkxU

 17. جلال says:

  کسایی که به شاه فقید اهانت می کنن توجه ندارن که اون دوره همه کشورها به جز چند کشور اروپایی سیستمشون دیکتاتوری بود.خواستهای مردم هم زمان انقلاب اکثرا اقتصادی بود و اصلا بحث دمکراسی به روشنی امروز بین توده مردم مطرح نبود.همین الانم هنوز وقتی با خیلی از مردم حرف می زنی می پرسن فکر می کنی اینا برن یه نفر بهتر میاد.این یعنی که هنوزم بین روشنفکرها و مردم کوچه و بازار از نظر آگاهی سیاسی فاصله زیادی هست.