Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > دندان خر و نامه به رهبر
artcile
نامه نو.یسی به مهدوی کنی

دندان خر و نامه به رهبر

۲۶ شهریور ۱۳۹۰

به مصداق ضرب‌المثل معروف «به دَر می‌گویم تا دیوار بشنود» یا «به دخترش می‌گوید تا عروسش بشنود»، جمعی از فعالان سیاسی مرتبط با طایفۀ ملی ـ مذهبی‌ها، نامۀ سرگشاده‌ای خطاب به آیت‌الله مهدوی کنی نوشته‌اند که مخاطب آن در حقیقت آیت‌الله خامنه‌ای است.

نامه، مشعر بر پاره‌ای مطالبات سیاسی است از جمله برکناری تعدادی از اعضای شورای نگهبان (به دلیل حمایت آشکارشان از کاندیدای خاصی در انتخابات گذشته) و جایگزینی آنها با اشخاص بیطرف، حذف نظارت استصوابی و آزادی زندانیان سیاسی، با قید فوریت!

آیت الله مهدوی کنی و اسدالله عسگر اولاذی

این موضوعات هیچ ارتباطی با وظایف مجلس خبرگان ندارد. بنابراین سؤالی را پیش می‌آورد که چرا نامه به رئیس مجلس خبرگان نوشته‌اند و نه «مقام معظم رهبری».

حجت‌الاسلام حسن یوسفی اشکوری (مخلوع العنوان از سوی دادگاه ویژه روحانیت) به این سؤال چنین جواب می‌دهد:

«فکر می‌کنم به دو دلیل نامه خطاب به آقای مهدوی کنی نوشته شده است نخست این که آقای مهدوی کنی از لحاظ شخصی و از بین روحانیون حاکم یک آدم میانه‌رو است. دوم این که در درون جناح‌های اصولگرا یک شخصیت مرضی‌الطرفینی است. شاید طبیعت معتدلانه او باعث شده است که چنین جایگاهی پیدا کند که نیروهای خارج از جریان اصولگرا هم ایشان را مورد خطاب قرار دهند یا حداقل امیدواری به او داشته باشند… شاید هم هدف اصلی این بوده است که خواسته باشند اتمام حجتی کرده باشند و هشداری به نظام و آقای خامنه‌ای داده باشند که با این روندی که مملکت دارد پیش می‌رود و با این بحران‌هایی که یکی پس از دیگری فرا می‌رسد، مملکت در خطر جدی قرار دارد».

خوشبختانه نیاز به این پیدا نشد که حضرت آیت‌الله مهدوی کنی در این سن و سال، با گوشی که نمی‌شنود و چشمی که به زحمت می‌بیند، سوار بر صندلی چرخدار راه بیفتند بروند به بیت رهبری و پیام ببرند و جواب بیاورند.

خودشان در اجلاس خبرگان به اشخاصی که هنوز معنی «ولایت مطلقه فقیه» را نفهمیده‌اند و فضولی در کار نایب امام زمان و جانشین پیغمبر در دوران غیبت و رهبر تعیین شده از سوی خداند و مکشوفه توسط خبرگان منتجب امّت و ملت می‌کنند، جواب لازم دادند. گو آن که حجت‌الاسلام رسول منتخب نیا قائم مقام حزب ورشکسته اعتماد ملی، موضعگیری ایشان را نپسندیده و در مقام اعتراض و انتقاد گفته است :

«وارد شدن رئیس مجلس خبرگان و برخی نمایندگان آن به مسائل جناحی و جانبداری از جناح اصولگرا، آن هم در مجلس خبرگان و از تریبون این نهاد مهمّ، ضربه به این نهاد و نظام و جامعه است».

رهبر حزب اعتماد ملی هم از همین حرفها می‌زد که از چشم مقام معظم رهبری افتاد و به جای این که امروز به جای آیت‌الله مهدوی کنی در رأس خبرگان نشسته باشد در «حصر خانگی» به سر می‌برد و به طوری که یک مقام امنیتی فاش کرده است، فاطمه خانم کروبی همسر او نیز خشمگین از رفتار و کردار غیر مسؤولانه شوهر، درصدد طلاق برآمده است.

پیروان خط امام (ره) و ملتزمین به نظام مقدس ولایت فقیه، فارغ از جنگ و جدل‌های اجتناب ناپذیر، ولو آن که در این مجادلات بر سر و کلّه هم بکوبند و دندان یکدیگر را بشکنند، باید در نهایت امر متوجه و متذکر باشند که دندانشان یک جور است.

دو نفر از اهالی نیشابور، در زمانی که هنوز وسایل نقلیه امروزی وجود نداشت، پای پیاده عازم زیارت حرم مطهر امام رضا بودند. با وجود آن که راه و مقصدشان یکی بود و سابقۀ دوستی و رفاقت هم داشتند، در بین راه بگومگویشان درگرفت و مباحثه منجر به منازعه شد و یکی از آنها مشتی بر دهان دیگری کوفت و دندانش را شکست.

مرد مضروب، دندان شکسته را در دستمال پیچید و شب، زیر سرش گذاشت تا در مشهد مقدس به حاکم شرع عرضه دارد و طرح شکایت کند.

همسفرش که از او رندتر و قلچماقتر بود، دستمال را از زیر سر او برداشت و به جای دندان شکسته، دندان خری را به جای آن گذاشت.

چون به مشهد رسیدند، مضروب نزد حاکم رفت و حکایت باز گفت و خواستار قصاص شد. حاکم نگاهی به دندان شکسته کرد و پرسید این دندان تو است؟

جواب داد: بلی.

حاکم گفت: چرا دروغ می‌گویی؟ این که دندان آدمیزاد نیست…

شاکی گفت: قربان، دندان ما نیشابوری‌ها همه همین قسم است!

————————————————-

عنوان اصلی این مطلبد “درخواست ناحق و اعتراض نابجا!”بوده است . تیتر از خواندنیها است

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,
  1. ahmad says:

    با درود به شما و سپاس از زحمتی که متحمل می شوید. مطلب «دندان خر » بسیار جالب و خواندنی بود. امید است (در صورت امکان) از نوشته های آقای احمد احرار بیشتر استفاده شود. با تجدید احترام و سپا س مجدد. احمد