Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > افشاگریهای ژاکلین کندی – طرح ترور کندی را معاونش لیندون جانسون ریخت ؟
artcile
افشاگری ژاکلین کندی در باره ترور همسرش

افشاگریهای ژاکلین کندی – طرح ترور کندی را معاونش لیندون جانسون ریخت ؟

۶ شهریور ۱۳۹۰

چهل و هشت سال پس از ترور جان. اف. کندی (دالاس ـ ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳) این حادثه همچنان به‌صورت یک معمای تاریخ باقی مانده است:

لی. هاروی. اُسوالد که بود؟ مأمور K.G.B بود یا عامل اجرای توطئۀ مافیا؟ طرح ترور رئیس جمهوری را به‌تنهایی اجرا کرد یا همدست (و همدستانی) داشت؟ جک‌روبی از کجا پیدا شد و چگونه توانست اسوالد را که در حلقۀ محافظت مأموران مسلح قرار داشت هدف گلوله قرار دهد و به‌قتل برساند؟ و بالاخره، مرگ اسرارآمیز خود او در زندان…

همۀ اینها سؤالات و ابهاماتی است که تاکنون دربارۀ قتل کندی مطرح بوده و جواب قطعی پیدا نکرده است. اما اکنون یک بمب خبری در راه است؛ بمبی که وقتی منفجر شود تمام فرضیات و ابهامات پیشین را کمرنگ می‌سازد.

جان اف کندی و همسرش ژاکلین لحظاتی پیش از ترور

پائیز امسال قرار است گفت وگوی افشاگرانۀ ژاکلین کندی با آرتور شلزینگر، دربارۀ زندگی و مرگ همسرش از کانال تلویزیونی ABC پخش شود. روزنامه‌ها پیشاپیش خبر داده‌اند که «ژاکی» در این گفت و شنود، انگشت اتهام را متوجه معاون رئیس جمهور و جانشین او، لیندون جانسون می‌کند.

گفت و گو در بهار سال ۱۹۶۴ در دالاس صورت گرفته است و نوار منحصر به‌فرد آن را ژاکلین کندی اندکی قبل از درگذشتش در سال ۱۹۹۴ به دخترش کارولین سپرده بود با قید این که پنجاه سال پس از مرگ وی انتشار پیدا کند. اما کارولین پیمان‌شکنی کرده و تصمیم گرفته است آن را در پنجاهمین سال جلوس پدرش بر مسند ریاست جمهوری آمریکا (۲۰ ژانویه ۱۹۶۱) منتشر کند. شایعات راجع به دخالت لیندون جانسون و این که لی‌هاروی اسوالد مهرۀ کوچکی در یک توطئۀ بزرگ بوده است البته از همان زمان که جانسون جای کندی را گرفت در افواه وجود داشت اما شنیدن این سخن از زبان بیوۀ مقتول چیز دیگری است.

کارولین می‌گوید مادرم به گردآوری و حفظ هرآنچه به دوران ریاست جمهوری پدرم مربوط می‌شود، سخت علاقه‌مند بود و آن را جدی می‌گرفت. در این گفت و شنود مطالب با اهمیتی وجود دارد که میلیونها علاقه‌مند به این دوره از تاریخ کشورشان مایلند بدانند و نباید آنها را از شنیدن و دانستن چنین مطالبی محروم کرد.

برای شنیدن سخنان ژاکلین کندی، و احیاناً پرده برداشتن از یک معمای تاریخی به‌روایت کسی که خودش نیز در کنار رئیس جمهوری داخل اتومبیل روباز نشسته بود چند ماهی باید صبر کنید. اما در مورد ترورهای سیاسی این را باید گفت که بسیاری از آنها زمانی دراز در پردۀ ابهام بوده و بعد از سالها وقتی از پرده به‌در افتاده‌اند، بر تمام باورهای قبلی مُهر ابطال خورده است.

قتل محمد مسعود، مدیر روزنامۀ «مرد امروز» یکی از این موارد است.

محمد مسعود، شب جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۲۶ در برابر چاپخانۀ مظاهری (خیابان اکباتان) هدف گلوله قرار گرفت و به‌قتل رسید. سالهای سال باور عمومی بر این بود که مسعود، قربانی حملات تندش به دربار ـ و مخصوصاً والاحضرت اشرف ـ شده است تا آن که سرانجام فاش شد تشکیلات پنهانی حزب توده او را کشته و با تبلیغات ماهرانه، انگشت اتهام را متوجه دربار کرده است.

برای اطلاع دقیقتر، بد نیست اعترافات نورالدین کیانوری، دبیرکل حزب توده را در زندان جمهوری اسلامی بخوانید:

«محمد مسعود یک روزنامه بسیار جنجالی به‌نام مرد امروز داشت و در آن حملات زیادی به شاه و اشرف و دربار می‌کرد. یک روز ما خبر شدیم که شب قبل او را ترور کرده‌اند. واقعاً همه ما تصور می‌کردیم که شاه و اشرف مسعود را کشته‌اند ولی بعد، پس از دستگیری خسرو روزبه و شخص ابوالحسن عباسی فاش شد که این قتل کار گروه روزبه و شخص (سروان) ابوالحسن عباسی بوده است. خود روزبه در محاکماتش این مطلب را به‌تفصیل شرح داد. جریان این بود که روزبه، جدا از سازمان افسران آزادیخواه، یک گروه ترور مرکب از خودش، ابوالحسن عباسی، حسام لنکرانی، بانو صفیه (صفا) حاتمی ـ خواهر سرهنگ هدایت‌الله حاتمی ـ و چند نفر دیگر تشکیل می‌دهد که به سازمان افسری هیچ ربطی نداشت و حتی سیامک (سرهنگ) هم کوچکترین اطلاعی از آن نداشت.

این گروه تصمیم می‌گیرد که افرادی را ترور کند و تقصیر را به گردن دربار بیندازد و ابتدا محمد مسعود را انتخاب می‌کنند.

جریان ترور به این شکل بوده که مسعود از محل روزنامه‌اش بازمی‌گشته است. اینها با اتومبیل حسام لنکرانی سر یک چهارراه می‌ایستند و ماشین محمد مسعود را متوقف می‌کنند. زمانی که مسعود در ماشین را باز می‌کند، عباسی با شلیک در مغز او، او را می‌کشد و فرار می‌کنند. گویا فردی اتومبیل حسام را دیده و شماره آن را برداشته بود. پلیس این شماره را دنبال می‌کند و احمد لنکرانی و برادران حسام را دستگیر می‌کنند. ولی آنها پس از چند روز آزاد می‌شوند. حسام لنکرانی هم چند روزی مخفی می‌شود. به این ترتیب ما کوچکترین اطلاعی از این ماجرا نداشتیم. اولین بار فریدون کشاورز در پلنوم چهارم مطرح کرد که کیانوری در این جریان دخالت داشته است و سر این ماجرا جنجالی کردند ولی بعدها که دفاعیات روزبه به‌دست آمد، ماهیت ماجرا معلوم شد…»

 

Comments are closed.