Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > محمود احمدی نژاد کبیر !
artcile
محمود اخمدی نژاد کبیر

محمود احمدی نژاد کبیر !

۲۲ مرداد ۱۳۹۰

پرزیدنت دکتر احمدی‌نژاد به لقب تازه‌ای ملقّب شد: «محمود کبیر».

در خبر آمده بود که در نشست رئیس جمهوری با مسؤولان اجرایی، هرکدام از سخنرانان مبلغی در فضائل و خصائل رئیس قوۀ مجریه سخن رانده‌اند و در این مسابقۀ مجیزگویی، گوی سبقت را استاندار مازندران از همگنان، بلکه از همگان، ربوده که گفته است «قبلا مردم دنیا ایران را به کورش کبیر می‌شناختند ولی اکنون به محمود کبیر می‌شناسند» اینجا

محمود احمدی نژاد در یک جلسه سخنرانی

همۀ آنها که در این چندماهه در مقام تملق‌گویی به مقام معظم رهبری مسابقه گذاشته بودند حالا باید لنگ بیندازند و «ای والله» بگویند.

مرحوم عبدالله انتظام می‌گفت قبل از ۲۸مرداد، بازار فحش و ناسزا رونق داشت، بعد از ۲۸ مرداد آن دکان تعطیل شد و صنعت تملق‌‌گویی رونق گرفت، به‌طوری که من و دکتر امینی (وزرای دولت علاء) بین خودمان یک مدال فرضی برای تملق‌گویی در نظر گرفته بودیم و هر کس سخنی تازه یا شگردی تازه در این صنعت به‌کار می برد، مدال به او تعلق می‌گرفت و بر سینه‌اش باقی می‌ماند تا زمانی که دیگری روی دستش برنخاسته باشد.

در تاریخ ادبی ـ سیاسی ایران فصلی مُشبع به مبحث تملّق گفتن و تملّق شنیدن اختصاص دارد. از آن زمان که شاعری گفت:

نُه کرسی فلک نهد اندیشه زیر پای

تا بوسه بر رکاب قزل‌ارسلان زند

الی‌زماننا هذا، که آیت‌الله محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مخصوص آیت‌الله خامنه‌ای می‌گوید «ماه مبارک رمضان فرصتی است که برای سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری دعا کنیم. رهبری در همۀ مسائل صاحب‌نظر هستند و در هر جلسه و دیداری که با هر گروه و طیفی خاص از فرهیختگان برگذار می‌شود یک سر و گردن از همه بالاترند. ایشان نه تنها یک رهبر به تمام معنا در داخل کشور هستند بلکه شخصیت‌های بزرگ دنیا همواره محو احاطه و دانش فراوان ایشان می‌شوند و به آن اذعان دارند»!

حکمرانانی هم ـ البته به‌ندرت ـ پیدا می‌شدند که از تملق شنیدن خوششان نمی‌آمد و به تملق‌گویان روی خوش نشان نمی‌دادند. در آن صورت، قلم و زبان عوض آن که در مدحشان به‌کار افتد در قَدحشان به‌کار می‌رفت (قَدح بر وزن مَدح، اما به‌معنی مخالف آن است).

خَلَف‌بن احمد، آخرین پادشاه صفاریان مردی بود جسور و سفاک و حیله‌گر اما ادیبان و شاعران را گرامی می‌داشت. روزی در شکارگاه، از همراهان دور افتاد. به مردی برخورد که لباس اهل علم بر تن داشت و بر خری سیاه سوار بود. بر وی سلام کرد و پرسید اهل کجایی؟ گفت اهل بلخ. پرسید کجا می‌روی؟ گفت به سیستان، نزد امیرخلف می‌روم که شنیده‌ام مردی سخاوتمند است. من «معروفی» شاعرم، شعری گفته‌ام که هرگاه در بارگاه او بخوانم مشمول عنایتش قرار می‌گیرم و از انعام او برخوردار خواهم شد. امیر گفت آن قصیده را بخوان تا من هم بشنوم. چون بخواند، پرسید از این شعر چه طمع داری؟

گفت هزار دینار. گفت: اگر ندهد؟ گفت: پانصد دینار. گفت: اگر ندهد؟ گفت: صد دینار. گفت: اگر ندهد؟ گفت در آن صورت، شعر را عوض آن که به‌نام او کنم به‌نام خرک سیاه خود می‌کنم.

امیر بخندید و رفت.

چون به سیستان بازگشت، معروفی به خدمت او درآمد و شعر را عرضه کرد و البته امیر را هم شناخت اما به‌روی خود نیاورد. چون قصیده به آخر رسید امیر پرسید که بابت این قصیده از من چه می‌خواهی؟ گفت هزار دینار. گفت زیاد است.گفت پانصد دینار. گفت زیاد است. رسید به صد دینار. باز امیر سر جنباند و گفت این مبلغ هم زیاد است.

در اینجا معروفی گفت «یا امیر، خرک سیاه بر دَرِ بارگاه است»!

امیدواریم استاندار مازندران را محمود کبیر کسوت وزارت بپوشاند و مضاف بر آن، چرخ زمانه به‌گونه‌ای نگردد که مجبور شوند این لقب را به «شخصیت» دیگری انتقال دهند. اما به‌راستی، تصور نمی‌فرمایید لقب «کبیر» برای پرزیدنت عزیزمان چیزی کم داشته باشد، مثلا یک «الف» به اول آن؟!

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,
 1. parviz says:

  چرا باز لطف کرده ویک الف بران بیفزائیم؟ ایا بهترنیست که یک “ب” ازان کم کنیم؟

 2. کامران میرزای آخر! says:

  طنزی در غایت استواری و لطافت بود !مدت مدیدی از چنین حکایات زیبا مهجور مانده بودم و اکنون دلی از عزا بدر آمد !پاسخ خواننده نکته سنج هم مزید لطف گردید و امیدوارم این مختصر را نیز از بنده به هیچ نیرزنده پذیرا باشید:نام پیشنهادی برای آقای معجزه !!که امروز به اصطلاح تاریخ مصرف تمام کرده و رفته رفته برای “سازندگان “دیروزی خود هم دل آزار جلوه میکند،اینست : مطرود اهریمن نژاد !

 3. محمود کبیر says:

  اخه کی به یه ادم تروریست تو جهان گفته محمود کبیر به جای این باید بهش بگن محمود کوچولو تروریست

  باقی و سلام