Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > سرمقاله > جنبش سبز و مدعیان پر مدعا
artcile
ابراهیم نبوی و فرخ نگهدار

جنبش سبز و مدعیان پر مدعا

۲۲ فروردین ۱۳۸۹

حرکت عده ای از جوانهای ایرانی که همراه با دوستان غیر ایرانی خود پرچم جمهوری اسلامی را در حیاط سفارت جمهوری اسلامی در شهر لاهه پائین کشیدند مورد پسند عده ای از” مدعیان پر مدعا” قرار نگرفت . در میان معترضین به این امر نام دو تن بیش از همه جلب توجه می کرد . اولی، سید ابراهیم نبوی کارشناس ارشد همه رشته های موجود در جهان از نویسندگی و فیلمسازی گرفته تا مدیریت در وزارت کشور جمهوری اسلامی بود که در مطلبی با عنوان “عوضیها” نا رضایتی خود را ابراز کرد . دومی هم کسی جز برادر فرخ نگهدار رهبر سازمان چریکهای فدائی خلق  نیست که پس از یک دوره ماه عسل با جمهوری اسلامی ، اینک   در غرب کنگر خورده و لنگر انداخنه است .   سید ایراهیم نبوی در سایت “جرس” که متاسفانه عده ای از آن به عنوان سخنگوی جنبش مردم ایران نام می برند جوانهای شرکت کننده در این حرکت نمادین را”عوضی” خواند و نوشت:

« ” عوضی” ها و مقصودم انقلابیونی است که انقلاب کردن را از راه دور دوست دارند، اگر بنا به شهامت باشد، لابد باید این انقلابیون کفش و کلاه کنند و به ایران برگردند و مثل بسیاری از آنها که در اعتراض به حکومت، به خیابان می روند، با دولت استبدادی بجنگند، اما انقلابی عوضی، یا انقلابی قلابی کسی است که شهامت جنگیدن ندارد، به همین دلیل خودش را تندتر از همه انقلابیون نشان می دهد. او به قلب حکومت حمله می کند، ولی نه در تهران، بلکه در لاهه، او توسط پلیس دستگیر می شود، ولی نه توسط وحشی های جمهوری اسلامی، بلکه توسط پلیس مودب و تمیز هلند، او به زندان می رود، ولی نه در کهریزک، بلکه در زندانی تمیز در قلب هلند» اینجا .

البته فرمایشات سید بی پاسخ نماند و از جمله امید حبیبی نیا با اشاره به ادعای آبروریزی جنبش سبز به دلیل این حرکت ، در پاسخی که به او داد نوشت  « اساسا چه بهتر که آبروی این جنبش شما با چنین اعتراضاتی از بین برود وقتی نهایت تدبیر و درایت شما سر از «اسب تراوا» در می آورد که یک فرصت بی نظیر را از دست جنبش مردم می رباید! و کسانی شما را نفوذی و عامل وزارت اطلاعات برای خاموش کردن اعتراضات می خوانند….. »

دومین “مادر عروس” که خود یکی از بنیانگزارهای سازمان چریکهای خلق یا “سچخفا!” است در گفتگو با رادیو هلندی زمانه به منبر رفت و بدون اشاره به قتلهائی که سازمان او پیش از انقلاب در ایران انجام می داد و بدون اینکه ذکری از “چریکهای شریفی” که ضمن عضویت در سازمان ، ریش گذاشته و با پوشیدن جامه مسلمانی دسته دسته مخالفین سازمان را همراه امیران ارتش و وزرای حکومت پهلوی تحویل دادگاه محمدی گیلانی و ری شهری می دادند به منبر رفته و می گوید: « به هیچوجه موافق نیستم که چهره‏ سبز، به عنوان چهره‏ متخلف از قانون معرفی شود. کار زیان‏باری است. در فضایی که فضای حاکمیت قانون است و ما با قانونی مخالف‏ایم، ممکن است به نوعی این را بپذیریم که در آن فضا، سرپیچی از قانونی را که به سود ما نیست، بپذیریم و به آن تن بدهیم الخ..».

اما با مزه ترین بخش افاضات فرخ نگهدار که گویا پس از لنگر انداختن در سرزمین کاپیتالیستی استحاله شده و از « چریک سابق» به «آقای چریک سابق» تبدیل شده است  آن بخشی است که می فرماید بهتر بود معترضین برای حرکت خود از پلیس اجازه می گرفتند !

آقای چریک سابق می گوید «بحث ما بر سر این است که آیا رفتن به درون سفارت، به صورت مسالمت‏آمیز و اعلام اعتراض در آن‏جا صحیح است یا خیر؟ نظر من این است که اگر اجازه‏  پلیس باشد، در حد اجازه‏  پلیس صحیح است. در جایی که اجازه‏  پلیس وجود ندارد و خلاف قانون است، من توصیه نمی‏کنم که فعالین سبز در خارج از کشور کارهایی بکنند که در برابر پلیس پاسخ‏گو نباشند و از نظر اخلاقی هم صحیح نیست» اینجا

ملاحظه می فرمائید ؟ یعنی اگر کسی قصد داشت یک گوجه گندیده را در یکی از کشورهای خارج نثار مخ یکی از شخصیتهای رژیم کند ، بهتر است اول از پلیس کسب تکلیف کرده و سوال کند : آقا اجازه هست ؟و اما دلیل سیخ شدن رگ غیرت برادر نبوی و نگهدار نسبت به سفارت جمهوری اسلامی در هلند را باید پیش از همه چیز در نهادهای هلندی جستجو کرد . نهادهای هلندی با پراکندن جایزه و بودجه هائی در قالب حمایت از روزنامه گاران و فعالین سیاسی محبوبیت خاصی را برای کشور خود بین این جماعت خریده اند ، بنابراین چندان عجیب نیست که این «لطف ویژه» نیز به طریقی از جانب آنها جبران شده و دامنه آن تا جائی برسد که با دم زدن از قانونمندی ، از حرکتهائی که به  یکی از شرکای عمده تجاری جمهوری اسلامی یعنی هلند آسیب می رساند  انتقاد کنند و دل یار را به دست آورند .

البته درجوار همه این مسائل ، برادر حسین بازجو در روزنامه کیهان  نیز در استفاده از اینگونه فرمایشات درنگ نکرده و با مضمون قرار دادن بحثی که بر سر سخنان حضرات راه افتاده است “اسب تروا” را “دراز گوش تروا” نامیده و تلاش کرده ضمن بد و بیراه گفتن به این و آن ، از فرصت ایجاد شده برای کوبیدن جنبش سبز استفاده کند اینجا

شاعر نیز مانند  من در کار این آقابان درمانده است ، بدین جهت می گوید :

یا رب سبب مرگ سگ سلطان چیست

برچیدن پینه دوز را دکان چیست

انبان که به سگ خورد و سگ افتاد و بمرد

سگ داند و پینه دوز در انبان چیست

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , ,
 1. faramarz says:

  shoma vagahn nadan va bitajirobeh hastid.behtarin kar mosbat sho sukut ast.

 2. salam says:

  مقاله بسیار خوبیست. چرا در فیسبوک و توئیتر فعال نیستید دوستان؟ در ضمن ایا مقاله ای که در مجله نشنال ریویو امریکا در مورد وبسایت شما چاپ شده است را دیده اید و یا خوانده اید؟

 3. لیلا says:

  من از حرکت این جوانان ایرانی دفاع می کنم ولی کسی که مطلب بالا را نوشته خودش بسیار احمق تشریف دارد که فرخ نگهدار را رهبر سازمان چریکهای فدائی خلق و بد تر از آن یکی از بنیانگذاران این سازمان معرفی کرده. ایشان از گفته های بی در و پیکرش و نسبت های ناروا به سازمان پر افتخار فدائی خودش در دفاع از عدالت در جا زده است

 4. F says:

  salam Rofagha
  Farokh NEGAHDAR , Rahbar Fadaeeyan nist . sazman por eftekhar cherik ha ye fadaeee ba NEGAHDAR shenakhteh nemeshavad . Be omidd e harkat hay Radical baddi …

 5. پویان says:

  نویسنده بسیار (هنرمندانه )خواسته همه را با هم رانده باشد اما خیلی کودکانه ارادت خود را تحت لوای مخالفت با سیدابراهیم نبوی (که احتمالا با هم سابقه اشنایی دارند )ابراز نموده تا بتواند حرف اصلی خود و مخالفت با چریک های فدایی را ابراز کند و با اعلام اینکه فرخ نگهدار بنیانگذار این سازمان است ان را در ردیف سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی قرار داده و انرا لجن مال نمایداما خوشبختانه حافظه تاریخی جامعه ایران خوب کار میکند و فداییان پاک ترین و بهترین فرزندان این جامعه بوده اند که امثال نگهدار با لطایف الحیل نتواستند کمترین الودگی بردامان انان بنهند.
  فرخ نگهدار از جناح راست این سازمان و در اولین روزهای به حکومت رسیدن خمینی خط سازش و همکاری با حکومت را تبلیغ کرده وبا خیانت به همراهان ورفقای خود مدتها با حکومت همراهی و سپس به افغانستان وبعد روسیه و از انجا به اروپا نقل مکان نمود طی این سالها همکاری سیاسی تجاری خود را با حکومتیان حفظ نموده و در اقصی نقاط دنیا نمایندگی جمهوری اسلامی را به عهده داشته و اکنون ماموریت حفظ نظام را از موضع رهبری سبز دارد….

 6. ali says:

  ba nazare poyan movafegham

 7. Bahram says:

  چپ از حزب توده و فرزندان خلفش در انواع سازمانهای رنگا رنگ بطور تاریخی به جنبشهای دموکراتیک لطمه زده اند.وابستگی به خارج، شوروی و چین چپ را از توجه به منافع ملت و مملکت دورنگه داشت.من با هر گونه اعتراضی علیه رژیم اس اسلامی موافقم و اعتراض آن حضرات را در دفاع از رژیم میدانم .در ایران مردم که بیرون میایند هر کسی شعار خود را میدهد از تفو به قبر خمینی،مرگ بر خامنه ای، تا تایید میر حسین و کروبی .حد اقل از حرکت ملت در داخل کشور یاد بگیریم و اگر به حد آنها هنوز نرسیده ایم که با هم در دفاع از ملتی که در خیابانها گلوله باران مییشوند حرکت کنیم ،بگذاریم هر گروهی کار خود را در مبارزه با رژیم اس اسلام انجام دهد .

 8. فریدون says:

  این آقای فرخ نگهدار در وقت خروج برنامه ریزی شده اش با رژیم جمهوری اسلامی در تدارک از بین بردن نیروهای بجای گذارده در ایران را گرفت تا هژمونی رهبری اکثریت را در خارج از کشور عملا بدست گیرد و در این میان با اینکه خبر از دستگیری انوشیروان لطفی را داشت ایشان را سر پل ارتباطات در ایران قرار داده بود و این موضوع چقدر انوشیروان لطفی را آزار میداد و از این میان بسیاری از هواداران و نیروهای تشکیلاتی پائین اکثریت دستگیر شدند و به گفته انوش در زندان، تمانا برنامه این ریزی ها زیر سر این شازده آغا ! فرخ نگهدار خائن بوده است .
  این فرخ نگهدار مثل حشره یا بقولی پارازیتی است که به سازمان پر افتخار چریکهای فدائی خلق ایران چسبیده بود و میخواست این جنبش نوین کمونیستی را به انحراف بکشاند و تمام سعی توده ای معابانه خود را بکار بست و موفق نشد چون حامیان این سازمان عهد و پیمان خود را با خون به اثبات رساندند و بهتر است این آغا ! اگر راست میگوید برود به ایران و در ایرا از حکومت مورد دلخواهش دفاع کند ! !

 9. فقط یک ایرانی says:

  با توجه به سبز بودنه سبزیها و سرخ بودنه خونه جوونامون و در آخر سفیدی مغزه ایرونیها واکنشی غیراز این رو انتظار داشتن ، غلاته ، چر ؟ چون اگر کار رو بلد بودیم که به این روز دچار نمیشدیم ، روزی که هنوز بعد از ۳۰ سال فرقیرو که اصلان بینه میر حسن و میر حسین نیستو نمیبینیم و متاسفانه از گذشتمون هم درس نمیگیریم ، رژیم با جنبشه همگانی مردم اصلاح میشه نه با میر حسن یا میر حسن .

 10. واکنش سید نبوی و رفیق نگهدار نشانگر وجود اختلاف سلیقه (و نه اندیشه)، آنهم اختلافی فرضی، در میان تبلیغاتچیان مختلف سبزالله است. اگر کمی خردمان را به کار گیریم خواهیم دید که نه واکنش این دو موجود رسوا و جنایتکار، و نه تایید برخی از هم میهنان احساساتی و بی خبر از همه چیز، دلیل مورد ستایش قرار دادن نمایش مضحک “جوانان ایرانی” کذا، یعنی جایگزینی پرچم عنکبوتی اسلامی با تصویری طالبانی و اسلامی تر، که همان تصویر زینب کماندوئی و محجبه ندا باشد، نمی شود.

  جهت آگاهی هم میهنان، تارنمایی بنام “voinews” که با تلویزیون آمریکایی “شجره” همکاری میکند، در خبری که در ١٧ فروردین با تیتر “تصرف سفارت ایران در هلند توسط معترضان” منتشر کرد، تصویری را هم “از تظاهرات ایرانیان مقیم هلند”، همه پرچم شیر و خورشید بدست، به نمایش گذاشت که کوچکترین ربطی به آن “تصرف” ندارد:

  http://www.voinews.net/news/detail/3298