Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > سالروز درگذشت پادشاه بدون حضور شهبانو و دروغ بافی جمهوری اسلامی + ویدئو
سالگرد درگذشت شاه و غیبت شهبانو

سالروز درگذشت پادشاه بدون حضور شهبانو و دروغ بافی جمهوری اسلامی + ویدئو

۶ مرداد ۱۳۹۰

پنجم  مردادماه هر سال ، شهبانو فرح و سایر اعضاء خاندان پهلوی و صدها تن از ایرانیان که از گوشه و کنار جهان به مصر سفر کرده بودند ، در قاهره گرد هم می آمدند تا نام محمد رضا شاه پهلوی را طی مراسمی که سه دهه ، هرسال  به مناسبت سالروز درگذشت پادشاه برگزار می شد زنده نگهدارند .

شادروان انور سادات رئیس جمهور مصر و خاندان پهلوی بر پیکر پادشاه در قاهره

ولی در سال جاری ، به دلیل اوضاع آشفته ای که بر کشور مصر حکفرما است ، برگزاری این مراسم برای اولین بار بدون حضور شهبانو فرح و فرزندان ایشان  ، و تنها با شرکت عده کمی از ایرانیان که خود را از امریکا و اروپا به قاهره رسانده بودند برگزار شد .

گزارش این مراسم مختصر در کشور مصر در یکی از وب سایتهای خبری مصر به نام « الیوم السابع» با تصاویر متعددی از مدفن پادشاه فقید ایران منتشر شد ولی پس از انتشار این گزارش ،وب سایت «عصر ایران » که از نهادهای رسمی جمهوری اسلامی خط گرفته و تغذیه می شود ، با سوءاستفاده  ااز مطلب  وب سایت مصری گزارشی کذب را با عنوان« پیام قاهره به تهران با لغو سفر فرح دیبا در سالمرگ محمدرضا پهلوی» منتشر کرد و تلاش نمود چنین وانمود کند که شرکت نکردن شهبانو و خانواده پهلوی در این مراسم با عدم صدور مجوز سفر دولت مصر برای شهبانو و ارسال پیام غیر مستقیم شورای نظامی به تهران مرتبط است .

با وجودی که منطق حکم می کرد که اصولا در اوضاع فعلی کشور مصر ، سفر شهبانو و دیگر اعضاء خاندان پهلوی صورت نگیرد و مراسمی اجرا نشود تا بهانه ای به دست گروههای افراطی مذهبی که احیانا با حکام تهران نیز مرتبط هستند داده نشده و و به همین جهت تقاضای شهبانو از شورای نظامی برای صدور روادید چنین سفری ، غیر معقول به نظر می رسید ، معهذا برای اطمینان خاطر ، مساله را تلفنی و کتبی از آقای کامبیز آتابای رئیس دفتر شهبانو فرح ، جویا شدیم ، که ایشان ضمن تکذیب ادعای سایت وابسته به جمهوری اسلامی اعلام کردند:

«در پاسخ به سئوال سرکار لازم به تذکر و توضیح است که مقامات دولتی مصر هیچ گونه ممانعتی برای سفر شهبانو به قاهره بعمل نیاوردند. شهبانو شخصاً تصمیم گرفتند که سفر به قاهره را در تابستان سال جاری بتعویق بیاندازند.
با احترام فراوان،دفتر مخصوص شهبانو فرح پهلوی»

Get the Flash Player to see this content.

نسخه کامل این ویدئو  مستند را در اینجا ملاحظه کنید

گذشته از مقامات رسمی مصر در گذشته و حال ، مردم این کشور احترام خاصی برای محمد رضا شاه پهلوی و خانواده او قائل هستند و گمان نمی رود در آینده نیز مسائل سیاسی بتواند به این احساسات خدشه ای وارد کند . متقابلا کشور مصر نیز ، در بین کشورهای عربی ، از محبوبیت خاصی نزد ملت ایران برخوردار است که به این سرزمین موقعیتی ممتاز می بخشد .

والاحضرت فوزیه مصری اولین عروس دربار پهلوی بوده است که اینک در قاهره زندگی می کند و شهناز پهلوی دختر اول پادشاه ایران ثمره این ازدواج است .

در زمان ریاست جمهوری شادروان انور سادات که به دست قاتلین اسلامی ترور شد و هم اکنون خیابانی را در تهران به نام قاتل او “خالد اسلامبولی ” نامگذاری کرده اند ، رضا پهلوی که در آن زمان ولیعهدی ایران را به عهده داشت با وجود خرد سالی ، سفری رسمی به مصر انجام داد که خاطره آن هنوز از یاد مصریان و بسیاری از ایرانیان نرفته است .

رضا پهلوی و شادروان محمد انور السادات

ملت ایران امیدوار است که مصرو مردم خونگرم آن این روزهای سیاه را هرچه کوتاهتر با سرافرازی پشت سر بگذارند و شاهد برآمدن ایرانی پر افتخار از درون حکومت سیاهی که به نام اسلام ، سایه بر کشور ما انداخته است باشند .

تصویر کمتر دیده شده و پیام شهبانو به مناسبت سالگرد درگذشت محمد رضا شاه

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

 1. mirbaghi says:

  Banda ba ehtram be mardome mesr, omidvaram ke een mardome sharif va doost een rooz ha ra ba movafagheyat va sarafrazy poshte sar begozarand mardoman aaghel va bashooor be een yava ha eetena nadarand

 2. ahmad says:

  درود بروان زنده یاد انور سادات رئیس جمهور فقید مصر که نه مانند نمک نشناسان عرب از پادشاه ایران در آخرین روزهای حیاتش حمایت کرد. من تصور نمی کنم مردم ایران این محبت و مهمان نوازی را فراموش کنند. درود بر تو و خاندانت باد.

 3. Mohamad says:

  Regardless who is right or wrong, what a character was Sadaat. Real man, you don’t see many like him in history. Hope to see better days for Iran, God Bless

 4. احسان says:

  خانم فرح آن ۶۲ میلیون دلار دزدی را به ملت ایران بازگردانند