Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > برداشت دوبرابری قطر عامل نابودی چاههای گاز ایران در منطقه انرژی پارس + ویدئو
نابودی چاهای ایران در منطقه انرژی پارس

برداشت دوبرابری قطر عامل نابودی چاههای گاز ایران در منطقه انرژی پارس + ویدئو

۵ مرداد ۱۳۹۰

آذر جزایری گزارشگر وب سایت خبر آنلاین در مطلبی که در تاریخ ۳ شنبه ۴ مردادماه منتشر شده است ، به افت روزافزون  فشار در چاهای حفر شده ایران در حوزه نفت و گاز پارس در خلیج فارس پرداخته و می گوید  نظر کارشناسان   بر این است که این امر به دلیل برداشت دوبرابری قطر از مخازن مشترک میدان بوده  و ادامه این رویه موجب خواهد شد که « از سال آینده با ادامه این روند ورود فازهای جدید برای استحصال گاز یک رویا خواهد بود.چرا که گازی برای برداشت از ۱۰ فاز اولیه هم به سختی خواهد بود» . توجه شما را به این گزارش جلب می کنیم :

شمالی و جنوبی - بخشهای ایرانی و قطری منطقه انرژی پارس

تاخیرها باعث شد قطری ها تولید خود را به دوبرابر ایران افزایش دهند. افزایشی که مورد تایید تمام مسوولان نفتی کشور است اما اینگونه پیش بینی نمی شد که اعتراف به عقب ماندگی در برداشت از گاز این میدان مشترک روزی کار را به جایی برساند که خبربرسد متوسط فشار چاه های درحال استحصال به حدی کاهش یافته است که کارشناسان اینگونه برآورد می کنند که ادامه این روند در سالهای نه چندان دور ما را به جایی خواهد رساند که فازهای جدید، خوراکی برای فعالیت نداشته باشند. به زبانی ساده تر، این روزها برآوردها حکایت از این نکته دارد که متوسط فشار از ۸تا ۱۰ بار در بعضی از چاه های درحال استحصال گازی کاهش یافته است.

با کلیک روی آیکون زیر ویدئو تائیید مسئولین نفتی جمهوری اسلامی از برداشت دوبرابری قطر را ملاحظه کنید

همین خبر مبنای این نکته قرارگرفته است که کارشناسان با تاکید بر برداشت حدود دو برابری قطری ها تاکید کنند این احتمال قوت گرفته که برداشت دوبرابری قطر باعث تغییر شیب گاز میدان شودکه براین اساس از سال آینده با ادامه این روند ورود فازهای جدید برای استحصال گاز یک رویا خواهد بود.چرا که گازی برای برداشت از ۱۰ فاز اولیه هم به سختی خواهد بود.

موضوع چیست؟

هنوز به طور کامل علت این افت فشار مشخص نشده اما برآورد می شود این کاهش افت به دلیل برداشت دو برابری قطر بوده است. چرا که ماهیت میدان به صورتی است که در حالت عادی شیب میدان به سمت قطراست و به همین صورت گاز این میدان نیز به سمت قطر گرایش دارد.در اینصورت در صورت برداشت بیشتر گاز از سوی قطری ها ناخودآگاه با شیب طبیعی که وجود دارد گاز میدان به سمت این کشور حرکت خواهد کرد.

دلیل کارشناسان برای استدلال مطرح شده در خصوص نگرانی از نبود خوراک برای فازهای جدیدی که قراراست وارد مدار شود را می توان در همین مساله جستجو کرد.چرا که وقتی گاز به سمت میدان گنبد و به سمت عرب ها حرکت کند فشار استحصال در پارس جنوبی کاهش خواهد یافت و قطعا ادامه این روند مشکلات عدیده ای را برای ایران بوجود خواهد آورد.در ابتدایی ترین راه برداشت گاز در منطقه ایرانی با دشواری همراه خواهد شد.

در این بین تاکید می شود هنوز مشخص نیست دلیل واقعی این افت فشار چیست اما قطعا این رقم نیز در میدان مشترک طبیعی نیست.

کارشانسان معتقدند،تنها راه نجات وضعیت فعلی افزایش برداشت گاز و رساندن تولید به میزان تولید عرب ها و حتی بیشتر است که مطمئنا این امر تا ۸۰ ماه دیگر غیرممکن خواهد بود.چرا که آمارها نشان از این نکته دارد که فازهای در حال توسعه از برنامه عقب هستند و در بهترین شرایط از ۸۰ ماه دیگر باید منتظر وارد مدار شدن این فازها باشیم.

اما سوال اینجاست،در شرایطی که برای تامین تجهیزات و منابع مالی تحت فشار بوده ایم چرا باید ۸فاز به طور همزمان وارد مرحله توسعه شوند؟ در این شرایط می شد دو فاز را توسعه داد اما واقعا توسعه داد و به بهره برداری رساند.

این در حالی است که آمارها نشان می دهد در حال حاضر ایران روزانه ۲۱۰ میلیون مترمکعب گاز از این میدان برداشت می کند در حالیکه قطری ها روزانه ۳۶۰ میلیون مترمکعب گاز این میدان را استحصال می کنند.

در این بین گفته می شود عرب ها با حضور شرکت های بزرگ نفتی چون شل و توتال در سال آینده تولید خود را به سه برابر تولید فعلی ایران افزایش خواهد داد که این افزایش تولید قطعا مشکلات عدیده ای را برای کشور به همراه خواهد داشت.چرا که تا سال آینده با شرایط فعلی به نظر نمی رسد هیچیک از فازهای پارس جنوبی وارد مدار شوند.براساس برآوردهای صورت گرفته تا پایان اردیبشت ماه سال جاری فازهای درحال احداث با پیشرفت ۵/۱۷درصدی مواجه بودند در حالیکه این رقم در حالت عادی باید ۵/۳۱ درصد باشد.

علت این تاخیر را کارشناسان اینگونه تشریح می کنند:در ابتدای کار بخش عظیمی از پیشرفت مربوط به تامین تجهیزات و … است که همین امر باعث کاهش روند پیشرفت پروژه می شود اما پس از تامین تجهیزات پروژه با سرعت بیشتری به پایان می رسد و به نوعی کاهش این میزان پیشرفت جبران می شود.در حالی این ادعا مطرح می شود که این درصد پیشرفت براساس مطالعات موجود در نظر گرفته شده بنابراین اعلام چنین استدلالی منطقی به نظر نمی رسد مگر اینکه اظهارات اخیر رئیس کمیسیون انرژی در گفت وگو با خبرآنلاین در این خصوص درست باشد.

حمیدرضا کاتوزیان در دفاع از اظهاراتش در خصوص عدم بهره برداری از این فازها در ۳۵ ماه تاکید کرد: من در خصوص پارس جنوبی از کارشناسان حاضر در یک جلسه کمیسیون انرژی، پرسیدم چرا ۳۸ ماه نه چرا ۳۵ این رقم از کجا آمده؟اول گفتند برآوردها اینگونه می گویند که من درخواست کردم این برآوردهای فنی را ببینم و در آخر با بالا و پایین کردن های مختلف یکی از کارشناس های داخل جلسه گفت، ما چیکار کنیم کارگروه نفت گفته ۳۵ ماهه ما هم می گوییم ۳۵ ماهه ! همین است که کار ما درست پیش نمی رود. یک کارگروه بدون پشتوانه فنی چگونه زمان می تواند برای اتمام پروژه تعیین کند اما می بینیم در شرایط فعلی اتفاق می افتد و در نهایت نتیجه آن اشتباه در محاسبات و تاخیر در بهره برداری از پروژه ها می شود.

حرف پایانی

در شرایط فعلی این نگاه شکل گرفته که هرکارشناسی اگر از وضعیت فعلی در پارس جنوبی گلایه می کند قطعا باید در گروه منتقدین و کسانی قراربگیرد که در تلاش است تا نحوه مدیریت مدیران فعلی را به نقد بکشد و این افراد را نالایق نشان دهد.نگاهی که باعث شده کارشناسان کمتر زبان به انتقاد بگشایند.

در حالیکه در شرایط فعلی این منطقه نیاز به نگاه موافقین و منتقدین به یک اندازه دارد.در این گزارش هم سعی نشده مدیریت شخص خاصی در این منطقه به نقد کشیده شود چرا که این مشکل ید طولانی دارد و تنها به یکی دو سال گذشته و مدیریت افراد فعلی بر نمی گردد.آن چیز که در حال حاضر بیش از هر مورد دیگری مهم است وضعیت نامناسب این منطقه است.شاید ده سال دیگر هیچیک از مدیران فعلی بر مسند کار نباشند اما قطعا نسل های آینده هستند و این سوال را خواهند داشت که چه شد که منافع ملی به این راحتی ازدست رفت؟

 
کلیدواژه ها: , , , , , ,

  1. parviz says:

    نوش جانشان
    اولا که عرب عرب است متولد کجاست فرق نمیکند وملاهاهم عربند
    ثانیا قطرصرف سرکوب ایرانیان نمیکند
    کاش همه چاههاومنابع نفتی ما اصلا وجود نداشت که ملاهابدزدند