Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > فرهنگ ایرانی > تمسخر روضه خوانی در سیمای جمهوری اسلامی – ویدئو
تلویزیون نوروز

تمسخر روضه خوانی در سیمای جمهوری اسلامی – ویدئو

۱۵ فروردین ۱۳۸۹

دست انداختن روحانیون و امور وابسته به آنها چون دعا و عزاداری و روضه خوانی از خط قرمزهائی است که در جمهوری اسلامی ترسیم شده و تا آنجا که ممکن است رعایت می شود . اما در ایام نوروز سیمای جمهوری اسلامی از این خط عبور کرد و برای جذب مردم به برنامه های داخلی مبادرت به پخش برنامه هائی کرد که چندان با روحیه رژیم سازگارنبود و سر و صدا بلند کرد. البته به دلیل این که صدا و سیما نیز چون دستگاههای نظامی و وزارت خارجه در حیطه نهادهای وابسته به رهبری است ، هنوز از آیت اله های قم صدای اعتراض بر نخواسته است و یا حداقل آنها ایراد خود را در محافل خصوصی بیان کرده اند ، لیکن پیش در آمد غوغای “وا اسلاما” بوسیله “فرج الله سلحشور” کارگردان سریال “یوسف پیامبر” که از چهره های مورد توجه رژیم است زده شده که حتما ادامه خواهد داشت

فرج الله سلحشور به وب سایت “خبر آنلاین” که نز دیک به محافظه کاران شناخته می شود می گوید ««متاسفانه سریال‌های نوروز امسال تنها لودگی، مسخرگی و بی‌ادبی بود و بجای ترویج و تبلیغ یک پیام اخلاقی یک فضیلت اخلاقی را زیر سئوال بردند» اینجا.

وب سایت رجا نیوز نیز با اشاره به حکم خامنه ای برای تمدید ریاست ضرغامی به تلویزین جمهوری اسلامی اشاره می کند و می نویسد «…در کنار آثار سینمایی پخش شده، سریال های نوروزی که عمدتا با مضمون طنز تولید شده بود نیز وضع بهتری نداشت.عادی شدن استفاده از رذایل اخلاقی مثل دروغ و غیبت به عنوان یک راه خنداندن در سریال های طنز، شوخی های کلامی زشت و گرایش به لودگی و طنزهای فیلمفارسی گونه، تکرار لوکیشن های نامناسب مانند دستشویی، نمایش فقر بدون آسیب شناسی اجتماعی و سیاسی آن نسبت به عواملی چون فساد و تبعیض و عواملی از این دست سبب شده سریال های نوروزی به سرگرمی های سبک و کم محتوا میل کند… » اینجا.

واما سیمای جمهوری اسلامی برای نشان دادن رضایت مردم با پخش مصاحبه هائی با مردم کوچه و بازار تلاش می کند به این انتقادات پاسخ دهد که در این مصاحبه ها اکثر مردم سریال «دارا و ندار» را که حاوی صحنه هائی کمدی و مسخره با سوژه روضه خوانی آخوندی است از برنامه های جالبی می دانند که در ایام نوروز پخش شده است . به کلیپ کوتاه از این سریال توجه کنید.

 
کلیدواژه ها: , , , , ,

  1. kazem Malek says:

    با کمال ادب و متانت عرعرض می‌کنم گه بزنند به سیما و صدای این سنده زادگان پشمالو و چرک و ” هنر” شان.

  2. نادر says:

    ما هیچ فیلم و سریالی از مسعود ده نمکی نگاه نمی کنیم