Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > درگیری احمدی نژاد و خامنه ای حکایت دو پادشاه در یک اقلیم + ویدئو
artcile
درگیری رهبری و احمدی نژاد

درگیری احمدی نژاد و خامنه ای حکایت دو پادشاه در یک اقلیم + ویدئو

۵ اردیبهشت ۱۳۹۰

به نظر می رسد ماه عسل رهبری و احمدی نژاد به پایان رسیده و به مصداق «دو پادشاه در یک اقلیم نگنجند» یکی از آنها باید میدان را برای دیگری خالی کند .اختلافات رهبری و رئیس جمهور منصوب او محدود به یکی دو روز اخیر نیست ولی در این مدت و پس از ماجرای برکناری وزیر اطلاعات حیدر مصلحی تشدید یافته است .

تصمیمهای خلق الساعه احمدی نژاد در جابجا کردن و اخراج وزرا و پایوران بلندپایه جمهوری اسلامی  موجب شده بود صف ناراضیان از احمدی نژاد هر روز دراز تر شود و شکوه و شکایت و چغلی  آنها نزد رهبری افزایش یابد .

محسنی اژه ای : ما خودمان هم نفهمیدیم چگونه و چرا ما را کنار گذاشتند

شاید بتوان مهم ترین دلیل وارد شدن خامنه ای به معرکه را در این مورد خلاصه کرد که احمدی نژاد در تصمیمهای خود ، حریمی برای خامنه ای به جا نمی گذاشت و در عرصه ای که رهبری متعلق به خود می دانست گرد و خاک می کرد .  بر کندن جبه وزارت از تن پور محمدی در وزارت کشور ، محسنی اژه ای در وزارت اطلاعات و منوچهر متکی در وزارت خارجه هر کدام به تنهائی نوعی دخالت در حوزه اختیارات سید علی خامنه ای ودرهم ریختن نظم موجود حیاط خلوت رهبری جمهوری اسلامی محسوب می شد که البته ، رئیس جمهوری جز محمود احمدی نژاد یارای گام نهادن درآن راه را نداشت .

بر اساس سنت و قانونی نانوشته ، چه این که وزرا، از جمله وزارت خارجه و اطلاعات  ظاهرا از طرف رئیس جمهور منصوب می شدند ، ولی در قفا ، چراغ سبز رهبری از ملزومات نصب و انفصال متصدیان این وزارتخانه ها بود ، ولی احمدی نژاد بدون رعایت حریم رهبری ، همه را در برابر عمل انجام شده قرار می داد و بی آن که پیش از برکناری وزرا ندائی به آنها بدهد ، بی محابا آنها را دور می انداخت  .

علی لازیجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نحوه برکناری متکی را مورد انتقاد قرار می دهد

البته مخالفین احمدی نژاد نیز بیکار نمی شنستند ولی چون رئیس جمهور را مورد توجه رهبری می دیدند ، لبه  تیز حمله را متوجه  نزدیکترین همکار و به سخنی مرشد او ، اسفندیار رحیم مشائی می کردند به طوری که پس از انتصاب مشائی به سمت معاون اول ریاست جمهوری ، پنبه او را با گرفتن دستخطی از خامنه ای  که در زیر ملاحظه می کنید زدند:

دستخط خامنه ای برای برکناری اسفندیار رحیم مشائی از معاونت ریاست جمهوری

البته احمدی نژاد پس از  دریافت دستخط خامنه ای  جاخالی داد و با گماردن رحیم مشائی به سمت رئیس دفتر خود ، عملا از اجرای دستور  خامنه ای شانه خالی کرد .

احمدی نژاد در برکناری وزرا از تاکتیک خلخالی در زندان استفاده می کرد و همانگونه که خلخالی با بستن درهای زندان و قطع همه تلفنها واعدام فوری زندانیان نمی گذاشت کسی واسطه شود ، او نیز به همین نوال رفتار می کرد به طوری که  اغلب وزرا حکم برکناری خود را از دیگران می شنیدند. از مضحک ترین اتفاقها در این زمینه می توان از برکناری منوچهر متکی نام برد که از اخراج خود در افریقا و از طریق  دولت سنگال خبردار شد ! متکی در باره برکناری خود می گوید «نحوه برخورد در برکناری یک وزیر در حین انجام ماموریت را غیر اسلامی، خارج از عرف سیاسی و دیپلماتیک و توهین‌آمیز است» اینجا

محسنی اژه ای وزیر پیشین اطلاعات پیشین دولت  احمدی نژاد نیز  می گوید :

« بعد از نماز ظهر روزی که من را برکنار کردند مانند همیشه قرار بود تا قبل از پایان وقت اداری یک جلسه ای بگذاریم که وقت هم فوت نشود که در حال رفتن به اتاق کارم بودم که یکی از معاونین من سراسیمه به استقبال من آمد و خبر عزل من را داد و گفت که به وی پیشنهاد سرپرستی وزارت اطلاعات داده شده است . ما خودمان هم نفهمیدیم چگونه و چرا ما را کنار گذاشتند!» .

سردار جعفری :سپاه هرچه دارد از انقلاب اسلامی است، نه ایران و مکتب ایرانی.افرادی هستند که می‌خواهند حاصل خون شهیدان را به وسیله انحرافاتی که دارند از ما بگیرند.

اژه ای اضافه می کند « اطلاعی ندارم که در آن زمان مقام معظم رهبری از روند برکناری من مطلع بود یا نه، ولی ایشان از برکناری آقای مصلحی اطلاعی نداشتند» اینجا .

شاید چند روز پیش نیز احمدی نژاد به گمان زیر سبیلی در کردن رهبری ،  حیدر مصلحی را بغتتا از وزارت اطلاعات برکنار کرد ولی بر خلاف انتظار او ، این بار خامنه ای بیکار ننشست و به محض این که دریافت مساله صورت جدی به خود گرفته و به اختیارات او تجاوز شده است با نوشتن نامه ای به وزیر برکنار شده ، او را همچنان وزیر خواند . به عبارت دیگر ، رسما حکم رئیس جمهور را در کوزه گذاشت !

نامه خامنه ای برای ابقاء حیدر مصلحی

روزنامه کیهان وابسته به دفتر رهبری

روزنامه کیهان که نزدیک به دفتر خامنه است می نویسد ، خامنه ای پیش از انتشار نامه رسمی در جراید طی نامه ای خصوصی به احمدی نژاد دستور داده بود که مصلحی را بر سر کار خود ابقا کند ولی چون خبری از اجرای دستورش نشد، تصمیم گرفت مخالفت خود با برکنار ی حیدر مصلحی را به رسانه ها بکشاند و عمومی کند . کیهان می نویسد :«انتشار عمومی حکم رهبر انقلاب خطاب به مصلحی در حالی صورت گرفت که بیش از دو روز از فرمان خصوصی رهبری خطاب به رئیس دولت می گذشت اما خبری از اجرای آن نشده بود» اینجا .

احمدی نژاد به خوبی دریافته که ستاره بختش در بیت رهبری در شرف افول است و دیگر از احترامی که در بیت رهبری از آن برخوردار بود  خبری نیست

اما خامنه ای که به خوبی از تثرات برملا شدن اختلاف سران در موقعیت متزلزل  کنونی با خبر است ، با استفاده از فرصتی که از دیداربا  مردم استان فارس حاصل شده بود به منبر رفت و تلاش کرد با بی اهمیت خواندن برکناری و ابقاء مصلحی ، مانند همیشه بخشی از آن را به گردن رسانه ها و بقیه را را به عهده دشمنان همیشگی خارجی و صهیونیسم و امپریالیسم امریکا بیندازد .

او با اشاره به جریان برکناری و ابقاء مصلحی گفت «  تبلیغات رسانه‌ای بیگانه را در مورد این قضایا که آنچنان اهمیتی هم ندارد ببینید، که چه جنجالی به راه انداخته‌اند و در تحلیل‌های خود می گویند در جمهوری اسلامی ایران شکاف و حاکمیت دوگانه بوجود آمده و رئیس جمهور، حرف رهبری را گوش نکرده است.
تبلیغات دشمنان در روزهای اخیر بار دیگر نشان داد که آنها چگونه منتظر بهانه هستند و همچون گرگ برای حمله در کمین نشسته‌اند» اینجا

برای مشاهده ویدئو سخنان خامنه ای روی آیکون زیر کلیک کنید

کیهان  نیز در روز دوشنبه ۵ اردیبهشت طی انتشار سرمقاله ای به قلم حسین شریعتمداری با عنوان « توهم قورباغه ها »  می نویسد  «رئیس جمهور محترم به حکم عقل و شرع بایستی به خاطر پیشگیری و ممانعت از وقوع آن پیشانی شکر به آستان ربوبی سائیده و از ژرفای دل این موهبت الهی را پاس بدارد» اینجا .

در این حال ، گزارشهائی که می رسد حاکی از آن است که هنوز احمدی نژاد نتوانسته است خود را به کنار آندن با خامنه ای مجاب کند و به همین جهت نیز در جلسه هیات دولت شرکت نکرده است اینجا .

نشریه صبح صادق متعلق به سپاه پاسداران

همچنین از ورای مطلبی که در نشریه صبح صادق  متعلق به سپاه پاسداران منتشر شده است  چنین بر می آید که دستگاههای  نظامی جمهوری اسلامی نیز چون بسیاری ذیگر  از هم پیمانان احمدی نژاد ، تلاش می کنند با القاء  «ولایت پذیری» رئیس جمهور ،  کاسه کوزه ها را  بر سر اسفندیار رحیم مشائی  شکسته و او را به عنوان مقصر اصلی روانه مسلخ  کنند .

این نشریه در مطلبی که در شماره روز دوشنبه ۵ اردیبشت ماه با عنوان « بازی حاشیه سازان با منافع ملی» منتشر کرده پس از اشاره  به حوزه حاکمیت  رهبری در وزارتخانه های مربوط به سیاست خارجی و امنیتی از احمدی نژاد انتقاد کرده و می نویسد :

« ترجیح ملاحظات عاطفی و خواسته های باندی مسئول دفتر خویش بر مصالح مملکتی و یا تأثیرپذیری از القائات این باند که سطح اراده و تصمیم رئیس جمهور را به علقه های جناحی تنزل می دهد» اینجا .

اما بلافاصله  شاخ را از احمدی نژاد برمی دارد  و با کشیدن پای رحیم مشائی به میان ، می نویسد:

« ….جریان انحرافی تصور می کرد می تواند با این عزل، اقتدارگرایی خویش را توسعه دهد و به سایر وزرا نیز پیام قدرت بدهد که چاره ای جز همراهی و تبعیت با مطالبات و سیاست های این باند را ندارند. همچنین با سلطه بر وزارت اطلاعات در آستانه دو انتخابات حساس پیش رو، به اطلاعات لازم برای تخریب رقبا دست یابد و سوابق احتمالی این باند و اشخاص مرتبط را محو کند و همچنین انفعال جریان اطلاعاتی کشور نسبت به ارتباط گیری با عناصر مشکوک و مسئله دار از قبیل آنچه در شورای ایرانیان خارج از کشور دنبال می شود را نیز رقم زند؛ اما برخلاف این تصور این بار جریان انحرافی که برخی از جمله حضرت آیت الله مصباح یزدی گمانه اتصال آن به فراماسونری را مطرح می کنند، در برخورد با دستور قاطع رهبری به انفعال افتاد…… » اینجا

همچنین سردار محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران با اشاره به این که « سپاه هرچه دارد از انقلاب اسلامی است، نه ایران و مکتب ایرانی » می گوید «افرادی هستند که می‌خواهند حاصل خون شهیدان را به وسیله انحرافاتی که دارند از ما بگیرند، که این نگاه، نگاهی کاملا خطرناک است» .

مصاحبه روحانی محافظه کار جعفر شجونی

جعفری در اظهارات خود که بوسیله خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه ۵ اردیبهشت ماه منتشر شده از احمدی نژاد نیز نام می برد و می گوید « ولایت پذیری آقای احمدی‌نژاد خیلی بیشتر از مسوولان جدیدی است که تازه زبان بازکرده‌اند» اینجا .

برای  شنیدن نوار مصاحبه نوشابه امیری و حجت الاسلام جعفر شجونی در همین زمینه روی آیکون زیر کلیک کنید

به هر حال احمدی نژاد به خوبی دریافته که ستاره بختش در بیت رهبری در شرف افول است و دیگر از احترامی که در بیت رهبری از آن برخوردار بود  خبری نیست . او می داند که به هر صورت ،  دیر یازود باید آماده باشد تا در برابر ولی فقیه  قد علم کند و با اتکاء به هوادارانش نقشی را که قانون اساسی به عهده او گذاشته است  ایفا کند و به رهبری حالی کند که نامه های او ، تنها جنبه ارشادی دارد و به قول خمینی ، «نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد » !

البته باید منتظر شد و دید چه کسی در این میدان رقابت  پیروز خواهد شد ، ولی برنده نهائی  هر کس که باشد ، در اوضاع و احوال فعلی خاورمیانه ، درگیری سران تنها  سرعت فروپاشی نظامی که  در شرف فروپاشی است  را افزایش خواهد داد ، همین  !

خبر تکمیلی – ویدئو هشدار احمد خاتمی  خطیب نماز جمه ۹ اردیبهشت به احمدی نژاد


 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,
  1. بهنام says:

    داره کم کم باورم میشه یه خبراییه!