Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > اینترنت و ویدئو تجزیه طلبان با نام تظاهرات مردم برای خشک شدن دریاچه ارومیه
پخشک شدن دریاچه ارومیه

اینترنت و ویدئو تجزیه طلبان با نام تظاهرات مردم برای خشک شدن دریاچه ارومیه

۱۴ فروردین ۱۳۹۰

به نظر می رسد ، یک نوار ویدئوئی که در باره اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه ، روز گذشته روی شبکه اینترنت پخش شد و متاسفانه بوسیله بسیاری از شبکه های اجتماعی ایرانی نقل شد و به عنوان یکی از اعتراضات مردم مورد توجه قرار گرفت اصلا در روز سیزده بدر در تبریز  تهیه نشده و دستپخت ” پان ترکیستهای ” جمهوری آذربایجان و هواداران آنها است که  با سوء استفاده ازاحساسات منفی مردم نسبت به رژیم و به نام ویدئوئی از اعتراضهای مردم در ایران ، به خورد کاربران داده شده است .

این ویدئو  ابتدا بوسیله وب سایت  منسوب به “”جنبش دانشجویان آذربایجان”” در آن سایت و سپس  با استفاده از نامهای  کاربری مختلف  در یو تیوب پخش شد  و سپس بوسیله بسیاری از وب سایتهای دیگر نقل شد .

در کنار این ویدئو   ، اعلامیه ای ی با عنوان « اعلام همبستگی اعضاء و هواداران فرقه دمکرات آذربایجان با تجمعات سیزدهم فروردین » درهمان روز و همان   وب سایت   منتشر شده که  وجوه فکری  گردانندگان این وب سایت را به خوبی نشان می دهد .

اعلامیه فرقه دمکرات آذربایجان دستپخت دیگر تجزیه طلبان پان ترک

وب سایت مزبور مدعی شده این  تظاهرات  در میدانی موسوم به آذربایجان در تبریز صورت گرفته است ، در صورتی که منابع آگاه خواندنیها درآن شهر از بر گزاری چنین تظاهراتی در روز سیزده در تبریز ابراز بی اطلاعی می کنند و دستگیر شدگان آن روز را در رابطه با اعتراضات عمومی ملت ایران می دانند ، نه تظاهرات مورد ادعای این وب سایت .

اطلاعات خواندنیها در مورد محتوای این نوار ، متکی به تحقیق از دوستان و آشنایان آذربایجانی است که اکثر آنها وقایع استان را دنبال می کنند واز فعالان سیاسی آن استان هستند . این نظر همچنین مورد تائید بستگان و افرادی است که مقیم رضائیه ( ارومیه ) بوده و سیزده خود را نیز در این شهر گذرانده اند .

گذشته از آن ، همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید ، عده زیادی از تظاهر کنندگان ، دستهای خود را با علامت ویژه گروه پان ترک “گرگهای خاکستری ” بالا برده اند که این امر نیز موید نظر ما است .

صحنه ای از ویدئو - هواداران گرگهای خاکستری در صف تظاهر کنندگان اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه

تظاهرات گرگهای خاکستری و پان ترکها در استانبول

متاسفانه بسیاری از کاربران فضای مجازی اینترنت ، به اهداف سیاسی پنهان در ورای بسیاری از عناوین روی اینترنت اشراف ندارند و کثرت انتشار خبرهای کذب و بی اساس موجب شده که عده زیادی از مردم اعتماد خود را به خبرهائی که روی شبکه اینترنت منتشر می شود از دست بدهند .

فاجعه زیست محیطی در دریاچه نمک ارومیه

این مساله پس از راه اندازی سایتهای ویدئوئی نظیر یو تیوب و  ورود تکنولوژیهای جدید برای ساختن وبلاگ و توجه خاص و نقل خبرهای وبلاگها در رادیو و تلویزیونهای برون مرزی ، وسعت یافته و خواننده ای را که به دنبال کسب اطلاعات درست از رسانه های اینترنتی است گمراه کرده است .

البته نقش شبکه های اجتماعی ایرانیان نیز در اشاعه خبرهای دروغ بی اهمیت نیست . در حالی که وب سایتهائی چون بالاترین نمی توانند کنترل آنی روی مضمونهائی که روی وب سایت خود منتشر می کنند  داشته باشند ، شبکه های اجتماعی دیگر متعلق به ایرانیان باید در انتخاب و معرفی منابع خود دقت بیشتری داشته باشند .

همچنین عده ای از دست اندرکاران متمول جمهوری اسلامی که با دولت احمدی نژاد مخالفند نیز با حمایت مالی از بعضی وب سایتهای خارج از کشور ، ناشرین این وب سایتها را بازیچه امیال سیاسی خود کرده و افکار عمومی را از این راه فریب می دهند .

نگاهی به اهمیت دادن به یک تسلیت ساده این مقام و خودداری از انتشار خبر علیه این روحانی متمکن ، دامنه بی اعتنائی این وب سایتهای به ظاهر خوشنام را به اصول و موازین ابتدائی حرفه ای را نشان می دهد .

به هر صورت ، خواندنیها آمادگی دارد  صورتی که دلیل کافی برای اثبات اصل بودن نوار “اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه ” از طرف سازندگان ویدئو و یا افراد دیگر ارائه شود ،  یا نظر دیگری که متکی به دلیل باشد ارائه شود ،موضوع  را جهت اطلاع رسانی  در صفحات خود منعکس کند .

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,

 1. bashgurd says:

  دیگه از هر چه که توش کلمه فارس و پارس و ایران و ایرانی و….. هست حالم به هم می خوره. اگه تاامروز پان تورک نبودم ولی از الان یک پان تورک شدم.
  یاشاسین فقط آزر بایجان.

  • آرش says:

   هرچی بی سواده میشه پان تورک شما اول کلمه آذربایجانو درست بنویس در ضمن ایران از آذربایجان جدا نیست به همین خیال باش

 2. پروانه-ف says:

  من این نوار را دیدم و باور کردم . از شما متشکرم که حقایق را بازگو می کنید . چرا این مطلب را در همه جا پخش نمی کنید ؟

 3. ahmad says:

  من هم از این بازیها حالم بهم میخوره. راستی ما چگونه مردمی هستیم؟!!

 4. اورینب says:

  آخیش یعنی نوچه و آلت دست ابرقدرت بزرگی مثل حکومت الهام علیف شدن اینقذه انقذه یعنی انقذه باحاله! واخ واخ اونم گرگ خاکستری! داداش سگ سیا بودنم عجب افتخاریه ها! دیگه چی؟ رفقای سابق به چه کمالات و جمالاتی رسیدن! به به!

 5. جهان says:

  شما گاگولهایی به اسم روشنفکر هستید . نمی ونم گردانندگان این وبسایت کی ها هستند ، سایتی که مجهول الهویه باشه ، معلومه اخبارش قابل استناد نیست. نمی دونم از آخور کجا می خورین . ولی به اون خبرنگار به اصطلاح آذری تان بگویید . من آدرس می نویسم فردا تشریف ببره گزارشی تهیه کنه !!!!!!!!!!!!!!!!! و با عکس همین کسایی که بزقور گرفتند مقایسه کنه . ببینه که همانجاست یا نه .
  به این خبرنگارتون بگویید . نصف راه رو می شناسه ؟! از آنجا میگه ترمینال مرند . یا میدان آذربایجان . به میدان که رسید ، آنطرف میدان ترمیناله ، کمی آنطرف تر پایانه اتوبوسرانیه ، و ۱۰۰ متر بطرف مرند ، پل آجی چای محل تجمع تبریزیهاست .دست آخر اینها رو نوشتم تا گاگولهایی مثل شما به حرف یکی دو نفر مزدور و مواجب بگیر این و آن توجه نکنند . ما ترکها نه به جنبش سبز شما پشیزی ارزش قائلیم که باهاش همراه بشویم ، نه با این حاکمیت سیاه . برای ما تنها و تنها آذربایجان مهمه .اگر کوهی از کشته هم بده این جنبشون ، برامون فرقی نداره . چون از لحاظ ایدئولوژی مشکل دارید . چون نژادپرستید . اینم بدونید ، تبریز و استانهای ترک که تابع تبریز و حرکاتش هستند ، تنها گوش به فرمان آذربایجانند . نه بچه فوفولهای فارس نشین که سی ساله با چند تا هخا و مخا و مشیری و بشیری و جدیدا ماموران اطلاعاتی چون گنجی و نوریزاد و مهاجرانی و عامل کشته های دهه ۶۰ می خواند انقلاب کنند . اینجاست که میگند ، : زرشکک!!!راستی به جای این خزعبلات ، بهتره کمی راجع به خودتون بگویید . کی هستید ، از کدام آخور میخورید ؟! منافقین ، مجاهدین ، کوردین ، پژاکین ، کوموله ین ، شایدم عوامل همین حاکمیتین ؟!!! اینطوری بهتر می تونید مخاطب جذب کنید . بالاترین مظهر فاشیست فارسی ،نمی تونه همچین غلطی هایی بکنه ، چه برسه به شما مجهول و مجعلو الهویه ها!!!!!!!!!این نوشته های بچه فوفولها آنقدر احمقانه و بچه گانه است که نمی خوام جوابشون رو بدم . تنها خواستم به اصطلاح با گنده مدیر سایت حرف بزنم .آه راستی ، میدونم شما هم جوجه فاشیستین ، از هم اکنون می گویم این نوشته مرا پاک کنید .

 6. میلاد says:

  حالا اون فیلم درست یا غلط، بقیه ش چی؟ یعنی می خواین بگین در آن روز هیچ تظاهراتی توسط ترکهای معترض در اورمیه نبوده؟ اینو دیگه مردم اورمیه که خوب می دونن، یعنی هیچ کس با فامیلهاش هم صحبت نکرده که بفهمد شما راست میگین یا نه؟ خب فکر می کنین که وقتی کسانی که تو اون تظاهرات بودن و به سایت شما و امثال شما سر می زنن و این چیزا رو می خونن، چی از شما می گیرن؟ بی اعتماد مطلق و دوری هر چه بیشتر از شما و امثال شما. باور کنین کین ره کی میروی به ترکستان است و لاغیر! و همبستگی هم فقط یه حرف پوچی میشه و نه بیشتر!

  • modir says:

   خانم یا آقای میلاد
   خواندنیها با فرقه های تجزیه طلب شدیدا مخاف است و از طریق اطلاع رسانی به مردم با این وطن فروشان مقابله می کند . خواندنیها و خوانندگان آن ، تظاهرات و تهیه فیلم به بهانه خشک شدن دریاچه رضائیه از تظاهرکنندگانی که علامت گرگهای خاکستری را به رخ مردم می کشند را با تظاهرات اصیل و آزادیخواهانه هموطنان شریف آذربایجان متفاوت می داند . ما ساکت بودن در برابر لطمه به یکپارچگی کشور عزیزمان را با از دست دادن بازدید کنندگان تجزیه طلب ، سودا نمی کنیم!