Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > فرهنگ ایرانی > چگونه آرم و پرچم جمهوری اسلامی تهیه وبه تائید خمینی رسید
آرم و پرچم جمهوری اسلامی

چگونه آرم و پرچم جمهوری اسلامی تهیه وبه تائید خمینی رسید

۱۲ فروردین ۱۳۹۰

هنوز پس از سه دهه ، بیشتر مردم ایران نشان شیر و خورشید بر پرچم سه رنگ را ، نماد ملی خود می دانند و اقبالی به آرم جمهوری اسلامی که شباهت غریبی با نشان سیکهای هندی دارد نشان نمی دهند. به مناسبت ۱۲ فروردین یکی از سایتهای محافظه کاران با حمید نعیمی طراح نشان و پرچم گفتگوی کوتاهی انجام داده که متن ویراستاری شده آن  که محدود به حذف القاب ” امام ” از نام خمینی  و  سایر لقبها و تعارفت برای  پیامبر اسلام بوده است را  در زیر می خوانید :

حمید نعیمی طراح آرم و پرچم جمهوری اسلامی


ماجرای طراحی آرم و تهیه پرچم جدید برای ایران ،  از جایی آغاز شد که پس از رفراندوم جمهوری اسلامی، به دستور خمینی تصمیم گرفته می شود تا نمادهای طاغوتی برچیده شده و با  نمادهای اسلامی جایگزین  شود.

در نخستین اقدام تغییر نشان “شیر و خورشید” و پرچم ایران مطرح می شود. نشانی که سابقه اش به علائم پرچم های ایرانیان در دوره باستان برمی گشت و پس از ورود اسلام به ایران، به دلیل دوری از اتهام آتش‌پرستی و خورشیدپرستی این نشانی از پرچم ایرانی پاک شده بود.

در زمان صفویان، شاه اسماعیل که نسل خود را از یک سو به شاهان ساسانی و از سوی دیگر به امام کاظم می‌رساند، دستور داد تا نشان “شیروخورشید” به طور رسمی بر پرچم ایرانیان باز‌گردد.

خمینی :باید این شیر و خورشید منحوس قطع بشود، علم اسلام باید باشد

در زمان ناصرالدین شاه قاجار نیز شمشیری به دست این شیر داده شد. احمد کسروی درباره‌ تاریخ نشان شیروخورشید کتابی ۳۴ صفحه‌ای نوشته است که کتابی نایاب است .

خمینی در ۱۰ اسفند سال ۵۷ خواستار تغییر نشان “شیر و خورشید” شد واعلام کرد: “ما یک مملکت محمدی ایجاد می‌کنیم. بیرق ایران نباید بیرق شاهنشاهی باشد، آرم‌های ایران نباید آرم‌های شاهنشاهی باشد، باید آرم‌های اسلامی باشد. از همه وزارتخانه‌ها، از همه ادارات، باید این شیر و خورشید منحوس قطع بشود، علم اسلام باید باشد. آثار طاغوت باید برود. اینها آثار طاغوت است؛ این تاج، آثار طاغوت است؛ آثار اسلام باید باشد.” (صحیفه امام، ج ۶، ص ۲۷۵)

هاشمی رفسنجانی با ندیمی تماس می‌گیرد و خبر از تنفیذ آرم توسط خمینی در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۹ می‌دهد

پس از آن با فراخوان سراسری دولت موقت، طراحی نشان جدید آغاز و طرح‌های بسیاری به دفتر نخست‌وزیری ارسال می شود و در ابتدا، طرح ندیمی مورد قبول واقع نمی شود.

در مسابقه‌ای که برای طرح آرم جمهوری اسلامی برگزار شد، ابتدا آرم دیگری که در آن یک مشت گره‌کرده به همراه چند ستاره دیده می‌شد، به تصویب می رسد و در نهایت بر روی اسکناس‌های آن دوران چاپ می شود.

پرچم شیر و خورشید نشان پیش از انقلاب اسلامی

سرود میهنی ای ایران با صدای شادروان بنان را بشنوید

eyiran

آرم فرقه مذهبی سیک در هندوستان

ندیمی طرح آماده شده خود را به دفتر خمینی ر قم ارسال می‌کند. وقتی آهاشمی رفسنجانی طرح آرم را می بیند، به خمینی نشان می دهد و درخواست می کند که آرم تغییرکند. با تایید خمینی، هاشمی رفسنجانی فوری دستور می دهد تا آرم های منتشر شده جمع آوری شوند.

همان شب هاشمی رفسنجانی با ندیمی تماس می‌گیرد و خبر از تنفیذ آرم توسط خمینی در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۹ می‌دهد و از او می‌خواهد تا روی طرح پرچم نیز کار بکند. (به نقل از گفته های دکتر ندیمی)

در آن سال ها پس از تصویب طرح، شایع می شود که این طرح، آرم گروه سیک ها در هندوستان است و سپس انتقادهایی به شکل ۲۲ الله اکبر روی پرچم می شود که می گفتند در الله‌اکبر عبارت (USA) دیده می‌شود. البته ندیمی علی رغم میل باطنی اش، طرح الله اکبرها را تغییر می دهد و پس از ان در گفت وگو با روزنامه جمهوری اسلامی به تببین طرح خود می پردازد.

آیا این آرم برگرفته از آرم گروه سیک های هندوستان است؟ پاسخ ندیمی در سال ۵۹ به  روزنامه جمهوری و کیهان:

” هلال‌های تعبیه‌شده در این آرم از نقش مبارکی ریشه می‌گیرد که پیغمبر بارها با شمشیر به عنوان امضا بر روی شن‌ها ترسیم کرده‌است این طرح پنج بخش دارد که نشان‌دهندهء پنج اصل دین است. اصل توحید را در حکم عمود دو ساقهء اصلی در میان خود دارد. علاوه بر کلمهء الله که در ترکیب اصلی آن دیده می‌شود، لااله‌الاالله نیز در آن مستتر است. جزء قائم میانی در ترکیب با شکل تشدید ( ّ ) که در خط فارسی و عربی نشانهء شدت است، شمشیر را تداعی می‌کند؛ این همان تعبیر کلمهء «حدید» است. تقارن‌های این آرم هم نشانهء تعادل و توازن است؛ این همان میزان است. بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی این آرم همان بیان کلمهء الله است که قالب و محتوا را در خود جای داده است. آرم به صورت کروی طراحی شد تا نشان‌دهندهء پیام جهانی آن باشد. ”

توضیحات ندیمی در سال ۶۲ در مجله پاسدار اسلام:

ندیمی در سال ۱۳۶۲ برای دومین بار و آخرین بار در گفت وگویش با مجله پاسدار اسلام درباره تبیین مفاهیم اثرش می‌گوید: ” علاقه داشتم برای جهان اسلام یک نشان درست کنم. وقتی حضرت امام فرمودند که نشان شیر و خورشید باید عوض شود و کشور به نشان جدیدی نیازمند است، به صورت جدی ایده‌ام را پی‌گیری کردم و به مرور سیاه‌مشق‌های قبلی پرداختم. در این نماد سه رکن اساسی حکومت اسلامی از دیدگاه قرآن وجود دارد یعنی کتاب، ترازو و آهن و یا به عبارت قرآنی کتاب، میزان و حدید. جزء قائم میانی، در ترکیب با شکل تشدید که در خط فارسی و عربی نشنه شدت است شمشیر را تداعی می‌کند، قائم و ایستاده که خود نماد و قدرت و استحکام و ایستادگی است و این برداشت تعبیری از کلمه حدید است در کتاب الله (… انزلنا الحدید فیه باس شدید) و ترکیب کاملا متقارن شکل بیانی از حالت تعادل و توازن که این نیز برداشتی تعبیری است از کلمه میزان در کتاب خدا. والسماء رفعها و وضع المیزان.

پنج جزء تشکیل‌دهنده علامت که اگر به پنج اصل پایه دین برگردد اصل توحید را در حکم عمود و ساقه اصلی در میان دارند، گذشته از آنکه در ترکیب کلی خویش کلمه الله را بیان می‌کنند و عصاره‌ای از کلمه توحید یعنی لا اله الا الله را نیز در دستور خود مستتر دارند. خطوط هلالی‌های طرح که در یک دایره محاط است با تداعی نصف‌النهارهای کره جهانی بودن دعوت اسلام را تجسم می‌بخشند. کلمه الله به صورت کروی طراحی شده تا نشان‌دهنده پیام جهانی آن باشد. هلالی‌های تعبیه شده در این آرم از نقش مبارکی ریشه می‌گیرد که حضرت رسول (ص) بارها با شمشیر مبارک‌شان به عنوان امضا بر روی شن‌ها ترسیم کرده‌اند اما پس از آن وی پرچم را نیز طراحی نمود. ”

او در توضیح طرحش ادامه می دهد: ” این پرچم به امید دادن به دست حکومت امام زمان (عج) طراحی شد. رنگ‌های سبز و سفید و سرخ، علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار الله اکبر همگی از ارکانی هستند که در قانون اساسی برای پرچم ایران در نظر گرفته شده‌اند.”

ندیمی از شعار بودن الله اکبر، تکرار را اقتباس می‌کند: ” این شعار یازده بار در رنگ سرخ و یازده بار در رنگ سبز یعنی بیست و دو بار تکرار می‌شود و این اشاره‌ای است به بیست و دوم بهمن ۵۷٫ قالب راست گوشه خط نوشته الله اکبر یادی است از کوبندگی این شعار و این همان خطی است (خط بنایی) که شعار الله اکبر را بر بلندای اذان و بر گنبدها و مناره‌های الله اکبر در مساجد اسلامی نقش می‌کرده و اکنون بر بلندای پرچم ایران نشسته است. کلمه قرمز الله منقوش بر پرچم جمهوری اسلامی بیانگر مبدأ و منت‌های آفرینش است الی الله المصیر و هدف و غایت حکومت اسلامی را نشان می‌دهد.”

 
کلیدواژه ها: , , , , , ,

 1. نعیم says:

  شرم بر ما که باید پرچم کشورمون با هزاران سال فرهنگ و تاریخ طرح من درآوردی یک گرافیست بی سواد به تقلید از آرم سیکهای هندی باشد!

 2. arman says:

  . شرم وننگ جاودانه بادبرایرانیان اعرب پرست

 3. ahmad says:

  شرم بر ما که غیرت و تعصب نداریم. وقتیکه روشنفکران تاریک اندیش توده ای به تاریخ و فرهنگ ما بی احترامی میکنند نتیچه اش همین است.

 4. پرویز says:

  چونکه صد امد، نود نیز پیش ماست! تا مسلمانیم صحبت از ایران و تمدن و انسانیت و ….بی فایده وپوچ است!