Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > چین هم جمهوری اسلامی را جواب کرد + ویدئو
هسته ای چین

چین هم جمهوری اسلامی را جواب کرد + ویدئو

۱۳ فروردین ۱۳۸۹

جمهوری اسلامی با مشاهده عزم جزم جامعه جهانی برای متوقف کردن برنامه های هسته ای خود ، سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی را به چین اعزام کرده تا بلکه با وعده و وعید بتواند آن کشور را از همراهی با غرب برای تشدید تحریمها منصرف کند[خبر قبلی خواندنیها  را در  اینجا بخوانید ]لیکن به نظر می رسد که تلاش رژیم در این باره بی اثر بوده و یا حد اقل آنگونه که تصور می کرده به نتیجه نرسیده است . از چهره نزار و لحن آشفته فرستاده ویژه جمهوری اسلامی به چین می توان به میزان موفقیت او در این سفر پی برد .

در این باره صادق زیبا کلام استاد دانشگاه به وب سایت فرارو می گوید«بهترین حالتی که برای ایران وجود دارد این است که چینی‌ها به طور کامل به جبهه آمریکا نپیوندند و از تحریم‌های شداد و غلاظ مدنظر آمریکا و شرکای غربی‌اش فاصله بگیرند. اما در اصل این موضوع که چین ما را محکوم کرده و علیه ما رای می‌دهد من هیچ تردیدی ندارم. هر چند که احتمال رقیق‌تر شدن تحریم‌ها وجود دارد» اینجا

جلیلی دست از پا درازتر از چین بازگشت

اما در حالی که رسانه های جمهوری اسلامی با شعارهای همیشگی تلاش می کنند افکار عمومی را به این مساله متقاعد کنند که همه قدرتها در جلو رژیم ولایتی زانو به زمین زده اند ، فرستاده تهران به چین با تکرار شعارهای خالی از محتوا و بدون خریدار ، اصرار دارد به همه بقبولاند که پیشنهاد آژانس بین المللی اتمی در باره معلوضه اورانیوم را رد نکرده و آماده مذاکره در باره آن است .

هراس رژیم از تشدید تحریمها به حدی است که شامگاه روز جمعه خبرگزاری نیمه دولتی فارس با دستپاچگی و با تیتر بزرگی با عنوان«دروغ جدید خبرگزاری انگلیسی درباره مذاکرات معاوضه سوخت هسته ای ایران» به خبری که خبرگزاری رویتر منتشر کرده اشاره می کند و می گوید جلیلی در چین سخنی در باره رد پیشنهاد آژانس نگفته است اینجا .

در این حال ، خبرگزاریها گزارش دادند که باراک اوباما رئیس جمهور امریکا همزمان با حضور جلیلی در چین طی یک مکالمه تلفنی یک ساعته با همتای چینی خود از او خواسته است که برای وادار کردن ایران به پذیرفتن خواسته جامعه بین المللی ، با او و سایر کشورهای درگیر همکاری کند .اوباما پس از این  گفتگو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی.بی.اس گفت «من پیش از  این گفته‌ام که ما هیچ گزینه‌ای را از روی میز کنار نمی‌گذاریم .همه قرائن نشانگر این است که ایرانی‌ها به دنبال ظرفیت‌سازی برای ساخت بمب اتمی هستند واگر ایران به سلاح اتمی دست یابد، «اثرات به شدت بی‌ثبات‌کننده‌ای» بر منطقه خواهد داشت.

اما  سعید جلیلی  در پاسخ به پرسش خبرنگاران در باره موضع چین از جواب دادن طفره رفت و گفت« از خود آنها بپرسید !». به سخنان جلیلی پس از مذاکره با مقامات چینی توجه کنید .

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , ,

Comments are closed.