Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > داریوش همایون روزنامه نگار برجسته درگذشت + ویدئو
درگذشت داریوش همایون

داریوش همایون روزنامه نگار برجسته درگذشت + ویدئو

۹ بهمن ۱۳۸۹

با کمال تاسف خبردار شدیم داریوش همایون روزنامه نگار و سردبیر اسبق روزنامه آیندگان و وزیر اطلاعات در کابینه امیر عباس هویدا شب گذشته در بیمارستانی در کشور سویس پس از یک عمل جراحی برای باز کردن یک گرفتگی شریان مغزی دار فانی را درود گفته است .

شادروان داریوش همایون ۸۲ ساله بود و اوقات خود را به نوشتن مقالات و رسیدگی به امور حزب “مشروطه ایران” که خود بنیانگزار آن در خارج از کشور بود می گذراند . شادروان همایون که در اواخر سلطنت محمد زضا شاه همراه امیر عباس هویدا و سایر مقامات رژیم بوسیله دولت نظامی دستگیر شده بود ، پس از وقوع انقلاب از زندان فرار کرد و به فرانسه گریخت.

از مهمترین اتفاقات  دوران وزارت همایون در ایران  ، انتشار مقاله ای به تاریخ ۱۷ دی ۱۳۵۷ در روزنامه اطلاعات با عنوان “ایران و استعمار سرخ و سیاه” بود که منجر به تظاهرات هواداران خمینی و برخورد آنها با  رژیم و سقوط دولت آموزگار شد  . نگارش این مقاله به داریوش همایون نسبت داده شده بود ولی وی همواره آن را تکذیب کرده بود .  متن این مقاله و داستان نگارش آن را در اینجا بخوانید .

داریوش همایون به اتفاق اردشیر و همسرش هما زاهدی همراه با شهبانو فرح

داریوش همایون از سبکی ویژه در نگارش برخوردار بود و کلماتی را  ابداع می کرد که در زبان فارسی معادل آن کلمه در زبانهای دیگر  و بویژه دائره المعارفهای سیاسی بود  . همایون در خارج از کشور نیز از مبارزه دست نکشید و برای برقراری یک حکومت مردمی در ایران تلاش می کرد .

داریوش همایون تائید می کند مقاله رشیدی مطلق نوشته علی شعبانی بوده است

شادروان داریوش همایون با هما زاهدی خواهر اردشیر زاهدی وزیر اسبق امور خارجه و داماد محمد رضا شاه ازدواج کرده بود ، بیشتر اوقات خود را در کشور سویس می گذراند . خواندنیها در گذشت این پیشکسوت روزنامه نویسی و رجل شرافتمند را به خانواده او بویژه آقای اردشیر زاهدی و همسر او خانم هما زاهدی تسلیت می گوید.

برای مشاهده نوار ویدئوئی اعلام حکومت نظامی در اصفهان بوسیله داریوش همایون آیکون زیر را کلیک کنید

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

 1. Arvand says:

  با اندوه فراوان ،و نهایت تاسف ،در گذشت نا بهنگام پدر لیبرال دمکراسی ایران را به میهندوستان ایرانی ،و خانواده ان روانشاد تسلیت میگویم .

 2. Anastazia says:

  God Bless him. Please accept my condolence to their family.

 3. بیستون says:

  با اندوه فراوان ،و نهایت تاسف ،در گذشت شادروان داریوش همایون را به میهندوستان ایرانی ،و خانواده ان روانشاد تسلیت میگویم .

  Bistuni

 4. ak says:

  My deepest condolences to his family and Iranian people.

 5. محمد says:

  در گذشت داریوش همایون شدیدا مرا اندوهگین کرد . روانش شاد