Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > اسفندیار رحیم مشائی و حلال بودن موسیقی شرعی
artcile
موسیقی شرعی

اسفندیار رحیم مشائی و حلال بودن موسیقی شرعی

۱ بهمن ۱۳۸۹

جنگ، مغلوبه است. علمای اَعلام بر اسفندیار رحیم مشائی مغز منفصل احمدی‌نژاد و رئیس اتاق فکر ریاست جمهوری می‌تازند که چرا پا برهنه وارد چراگاه آنان شده و دربارۀ موسیقی حکم غیرشرعی صادر کرده است.

آیت‌الله شیخ محمد یزدی، رئیس پیشین قوه قضائیه و نایب رئیس کنونی مجلس خبرگان اخطار می‌کند: «از مقصود کسانی که رسماً به مراجع توهین می‌کنند و دربارۀ موسیقی اظهارنظر می‌نمایند و مکتب ایرانی را در مقابل مکتب اسلامی قرار می‌دهند مطلع هستیم»! اینجا

آیت‌الله شیخ عباس واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی و عضو مجلس خبرگان که مدیریت عالی حوزه علمیۀ خراسان را نیز یدک می‌کشد از علمای اسلام خواست با «کسانی که ژست اسلام‌شناسی گرفته‌اند و به خود اجازه می‌دهند در مسائل اسلامی اظهارنظر کنند» برخورد مقتضی داشته باشند. اینجا

آیت‌الله مکارم شیرازی برای اسفندیار ملعون ـ که اسم صاحب مرده‌اش هم غیر اسلامی است ـ خط و نشان کشید و گفت «بیان این‌گونه مطالب توهین به همۀ علماست. تعبیر به این زشتی توهین به امام صادق و امام باقر و امام راحل است. معنی ندارد که در کشور هر کس مسؤولیتی پیدا کرد هر چه دلش خواست بیان کند. هر کس این حرف را زده باشد در برابر آن سکوت نخواهیم کرد. اجازه نمی‌دهیم در جمهوری اسلامی با مقدسات بازی شود»! اینجا

احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشائی در سفر حج

اما این اسفندیار روئین‌تن از آنهایی نیست که با این توپ و تشرها میدان را خالی کند. مثل رئیس مستقیم و پدر دامادش ـ محمود آقا ـ بچه پرروست. بی‌هراس از تیرهای زهرآگینی که چشم او را نشانه گرفته است، قرص و محکم سرجایش ایستاده و می‌گوید گفتم و از گفته‌ام بر نمی‌گردم!

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفته بود «بعضی که از درک و فهم دنیای شعر و هنر عاجزند و عشقی در وجودشان پیدا نمی‌شود موسیقی را هم نمی‌فهمند و می‌گویند موسیقی حرام است.» اینجا

سید علی خامنه ای از مشائی دلش خوان است ولی از او می هراسد

علمای اَعلام و فقهای عِظام که از حرفهای قبلی او درباره مکتب ایران و مکتب اسلام بوی کُفرگویی استشمام کرده بودند، همین را بهانه قرار داده‌اند و از هر طرف بر او می‌تازند اما به جای استغفار و اعتذار، جواب می‌شنوند که: «صد هزار مرتبه حرف قبلی‌ام را تکرار می‌کنم. آنهایی که کل موسیقی را مطرود می‌دانند حتماً علم به موسیقی ندارند».

خواننده معروف و مبلغ اسلام یوسف اسلام در کنسرت در لس آنجلس

هفتصد سال پیش، شیخ اجّل فرمود:

دانی که چه گفت مرا، آن بلبل سحری؟ تو خود چه آدمیی کز عشق بی‌خبری!

اشتر به شعر عرب، آید به رقص و طرب گر ذوق نیست ترا، کژ طبع جانوری

آقای مشایی البته نخواست به کلام سعدی استناد کند. مدعیان را رندانه در برابر فتوای «مقام معظم رهبری» قرار داده است و می‌گوید:

«ایشان در جلسه‌ای با دست‌اندرکاران موسیقی فرمودند می‌دانید که من به طور طبیعی از جمله آدم‌های غرب‌ستیزم. چنان که هیچ ویژگی غرب مرا مبهوت و مجذوب نمی‌کند. در عین حال، ویژگی‌های مثبت غرب را از روی محاسبه تأیید می‌کنم و یکی از آن ویژگی‌ها مقوله موسیقی است». اینجا

حقاً و انصافاً کسی که از طایفۀ «علما» بیش از دیگران صلاحیت صدور فتوی درباره موسیقی دارد همانا «مقام معظم رهبری» است که هم پنجه‌اش با ساز آشناست، هم حنجره‌اش با آواز و هم ذهنش با ردیف‌ها و دستگاهها و سایر فوت و فن موسیقی.

چیزی که هست باید جناب ایشان را به جان عزیز آقا مجتبی قسم داد در موضوع ما نحن فیه، ملاحظات آخوندی را کنار بگذارد و از دیدگاه کارشناسی نظر بدهد والاّ مردم بی‌گناه هر بار «موسیقی شرعی» می‌شنوند نفرین به کسی خواهند کرد که در مقام «ولایت مطلقه فقیه» آنان را محکوم به شنیدن چنین انکر الاصواتی کرده است.

آورده‌اند که جمعی از ملایان زهدپیشه را مجلس خوشی بود. یکی را گفتند به جهت تفریح یک چند غزلی بخوان ولی زنگوله مزن (تحریر مده) که غنا می‌شود تا این که مرتکب فعل حرام نبوده باشیم.

مغنّی مثل اذان اهل تسنّن صدای راسته و دراز می‌کشید. گفتند این چه نغمه و هواست که خواندی؟ گفت آواز شرعی بهتر از این نمی‌شود!

 
کلیدواژه ها: , , , , ,

Comments are closed.