Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > فرهنگ ایرانی > شاهزاده علیرضا پهلوی و پژوهش مینوی خرد از سخن احسان یار شاطر،رحیم شایگان،تورج دریائی + فایل صوتی
شاهزاده علیرضا پهلوی و مینوی خرد

شاهزاده علیرضا پهلوی و پژوهش مینوی خرد از سخن احسان یار شاطر،رحیم شایگان،تورج دریائی + فایل صوتی

۲۱ دی ۱۳۸۹

مطالب زیادی که پس از مرگ خود خواسته  شاهزاده علیرضا پهلوی در جامعه ایرانی پخش و منتشر شد نمایانگر تاثر هموطنان او برای از دست داد ن فرزندی شایسته  از ملت ایران بود  . اابته توجه عمومی به این مساله باعث نشد که پاره ای از  دکانداران دائمی مسائل ایران از این موقعیت سوءاستفاده نکرده و هر رطب و یابسی را از فراوری راست و دروغ به هم نبافته و تحویل ملت ندهند . که البته ما به غیر از اشاره به دوتن از آنها کار دیگری از دستمان بر نیامد اینجا .

ولی در کنار این کاسبکاران حرفه ای که عده آنها هرروز فزونی می گیرد ، چند تن از اساتید فرهیخته و همدوره های شاهزاده علیرضا پهلوی دانسته های خود در باره دانش این شاهزاده ناکام را بیان کرده اند که شمه ای از آن را به نقل از وب سایت رادیو فردا که بوسیله امیر مصدق کاتوزیان  به صورت  نوار صوتی  تهیه شده است  در این صفحه ملاحظه می کنید .

شادرون علیرضا پهلوی (با سبیل) در مراسم اخذ فوق لیسانس تاریخ باستان ایران از دانشگاه کلمبیا در سال ۱۹۹۲

به غیر از اسناد احسان یار شاطر ،  آقای رحیم شایگان استاد ایران شناسی در دانشگاه هاروارد می گوید شاهزاده جوان روی متنی کار کردند که از متون مهم پهلوی  و زبانی که در دوره ساسانیان قبل از ورود اسلام به ایران وجود داشته تهیه شده است و  متنی است به نام «مینوی خرد»برای ذهنیت مذهبیون در آن زمان. گفتار و سخن بین یک دانا که از” مینوی خرد ” که ذهن خرد است، سئوال می‌کند و پاسخ می‌شنود.این یک یک دیالوگ بین این دو است. ۶۲ سئوال است و ۶۲ پاسخ. این متن را ایشان تبدیل کردند، آوانگاری کردند، آوانویسی کردند، از پهلوی برگرداندند به فرم لاتین و ترجمه کردند به انگلیسی.

یک تصحیح و گزارش مفصل هم درست کردند در این باب که توضیح دهند موقعیت تاریخی این متن چطور است، معنی این متن پهلوی چیست و با چه متون دیگر پهلوی در رابطه است و چه متون دیگری مذهبی ایران در رابطه است و غیره.تفسیر این کار که قسمت عمده این کار است و خیلی هم کار سنگینی است، ایشان به اتمام رساندند ولیکن هنوز محتاج بود از دیدگاه ایشان که دوباره بازنویسی شود و دوباره رویش کار شود. متأسفانه فاجعه‌های شخصی که برای ایشان پیش آمد، موجب شد که ایشان کار را ول کنند.کاری که انجام می‌دادند و نتوانستند ادامه دهند. هیچوقت بعد از سال ۲۰۰۱ نتوانستند دوباره برگردند و تمام کنند این کاری که نهایتاً انجام شده. ۹۰ درصدش انجام شده و فقط شش ماه یا یک سال وقت می‌خواست برای اینکه این کار به کل تمام شود.

گفتگو با چند تن از فرهیختگان  در باره پژوهش و منش شاهزاده علیرضا پهلوی

Alireza Pahlavi

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,

 1. cyrus says:

  may god keep his soul at peace
  may the sould of his father be at peace, forever, and ever

 2. ahmad says:

  من عمیقا از درگذشت شاهزاده چوان متاثر و متاسفم. ای ÷اش زنده میبود و در شادی مردمی ÷ه سالهاست در بند نا بخردان حا÷م است شر÷ت می÷رد. روانت شاد شاهزاده عزیز
  بر فرس تند باد هر ÷ه تورا دید گفت
  باد ÷چا میبرد برگ گل یاس را

 3. Arjang says:

  Obviously he was involved with historical and cultural studies and had nothing to do with politics. So those individuals who try to look at this incident as a political matter should think twice. Above all now a family is in mourning sympathy is the least you can do

 4. farbod says:

  Al members of Pahlavi family for 32 years leaved abroad without any commotion and even minimal advertisement about themselves. They had a spotless life and clean style. Except Reza who anyways is the prince no body never ever heard any thing about them. I hope they accept my condolence for loss of their and our beloved one Alireza.