Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > سرمقاله > کالبد شکافی منوچهر متکی از داخل زباله دانی + ویدئو
artcile
برکناری منوچهر متکی

کالبد شکافی منوچهر متکی از داخل زباله دانی + ویدئو

۴ دی ۱۳۸۹

منوچهر متکی در اطلاعیه ای که  از طرف دفتر خود منتشر کرد ، بار دیگر سخنان احمدی نژاد در مورد نحوه برکناری خود را تکذیب کرد .  متکی در این اطلاعیه ، ریاکارانه  تلاش  کرد  با امضاء این اطلاعیه با نام «بنده خدا » به جای اسم واقعی خود  ، مردم و رژیم را تحت تاثیر قرار دهد و با تظاهر به دینداری و بی اعتنائی به مسائل دنیوی چهره دیگری از خود نشان دهد اینجا و اینجا ولی غافل از این بود که گرچه مردم نیز چون خواندنیها از احمدی نژاد دل خوشی ندارند ، ولی این مخالفت مانع از آن نیست که  پیشینه پلشت او را فراموش  کنند و تنها به دلیل مخالف بودن با احمدی نژاد ، ادعای « بنده خدا» بودن او به معنای شخص بی آلایشی که قربانی چنگال خونین دیکتاتوری چون احمدی نژاد شده است را بپذیرند .

این نوار را که مدتها پیش بوسیله  بوسیله سیاوش اردلان  برای یکی از برنامه های رادیوئی فارسی در خارج تهیه شده بود گوش کنید

manouchehr-motaki

حقیقت آن است که منوچهر متکی چنان به مقام وزارت خارجه و آقا بالاسری رهبری خو گرفته بود که برکناری خود از این پست نان و آبدار را که اسباب   فخر فروشی او به زمین وزمان  و اروپا وسازمان ملل متحد بود را بر نمی تابید. متکی ترجیح می داد که به جای حاضر بودن در ایران و رسیدگی به امور جاری  ، اوقات خود را در سفرهائی بگذراند که در آنجا ،  ناز او را به عنوان نماینده دیپلماسی ایران زیاده از حد بکشند به او اجازه دهند تا برای آنها  سخنرانی کند و تا  خرخره دروغ بگوید  . طعنه احمدی نژاد به خامنه ای در این مورد ، گویای نارضائی شدید احمدی نژاد از این امر است . نوار کوتاه کنایه زدن احمدی نژاد به خامنه ای در باره سفرهای متکی  را در اینجا ببینسد  .

نمونه دروغهای منوچهر متکی برای خارجیان – موسسه مطالعات سیاسی ایرلند

متکی در دوران ریاست خود مشتی رجاله را که از یاران او در هندوستان بودند ، به جای کارمندان تحصیلکرده وزارت خارجه در پستهای سیاسی به کار گمارد   و بدنه این وزارتخانه را از افرادی که سرشان به تنشان می ارزید زدود .

جوانفکر : نکته اساسی این است که روند تعامل «بنده خدا» با رئیس جمهور در ماههای اخیر به نفع کشور نبود و باید به آن خاتمه داده می شد

وب سایت تابناک در باره استخدام عزیز دردانه های «بنده خدا » در وزارت خارجه از جمله می نویسد:

«به غیر از خانم طاهره نظری‌مهر، همسر منوچهر متکی که پیشتر اخبار انتصاب او به مشاورت همسرش و نیز مدیرکلی امور زنان و حقوق بشر وزارت خارجه در رسانه‌ها به صورت گسترده منتشر شد، از انتقال خانم «ف ـ ن»، همسر قائم‌مقام وزارت امور خارجه به این وزارتخانه سخن به میان آمده که گویا پیشتر ناظم دبیرستان بوده و در شغل جدید هم با مدیر و معلم دبیرستان یادشده، همکار باقی مانده‌اند» اینجا و اینجا .

ما  از توصیف دیگر اوصاف «نوکرمابانه » و ضد ایرانی  منوچهر متکی و  ذکر بقیه انتصابات اقوام و رفقای ایشان در وزارت خارجه  می گذریم و با عنایت به مثال « شغال بیشه مازندران» (۱) حواله را به آقای علی اکبر جوانفکر ، از یاران محمود احمدی نژاد  می دهیم ،  که  امروز پس از انتشار تکذیبنامه «بنده خدا» مطلب زیر رادر وبلاگ خود  نوشته است . البته روشن است که نوشته زیر ، روایت تمام قصه نیست ، ولی می تواند نمایانگر  خمیر مایه یکی از سردمداران پیشین رژیم باشد ، که تصور می کند می تواند  ریای خود را  خود را زیر نقاب مردم فریب «بنده خدا» پنهان کند .

نوشته علی اکبر جوانفکر را با هم بخوانیم :

«اخیرا بحث های مختلفی پیرامون کنار گذاشتن آقای منوچهر متکی از تصدی وزارت امور خارجه در رسانه ها منتشر شده است.آنچه در پی می آید با نگاه به بیانیه صادره از سوی جناب آقای متکی است که نحوه برکناری خود را از سمت وزیر امور خارجه ، «غیر اسلامی، خلاف عرف سیاسی و دیپلماتیک و توهین آمیز» توصیف کرده است.

جوانفکر :اکنون که از سر تقدیر یا تقصیر، عرصه کار و تلاش را از شما ستانده و به دیگری سپرده اند، سجده شکر به درگاه خدا آورید

اولا برکناری وزیر محترم امور خارجه از سمتی که وی حاضر به رها کردن آن و بازگذاشتن دست رئیس جمهور برای اتخاذ یک تصمیم مناسب نبوده است ، قطعا اقدامی غیر اسلامی محسوب نمی شود. شاخص «بنده خدا» برای غیر اسلامی بودن چه چیزی است ؟ آیا اسلامی بودن آن است که رئیس جمهور دست روی دست بگذارد تا فرصت ها از دست برود و کار مملکت در گردونه کم تحرکی دیپلماتیک و ضعف مدیریت دستخوش آسیب و زیان شود؟ شاید تنها از یک منظر بتوان تصمیم رئیس جمهور را مورد سووال قرار داد و آن اینکه چرا در اتخاذ این تصمیم تعلل کرده و با تاخیر به این امر مهم مبادرت ورزیده است.

ثانیا برکناری «بنده خدا» از تصدی وزارت امورخارجه قطعا خلاف عرف سیاسی و دیپلماتیک نیست. ایشان حتما به یاد دارند که یک بنده خدای دیگری در سال ۱۳۶۸ که برای انجام فعالیت دیپلماتیک در خارج از کشور به سر می برد به دلیل اتخاذ مواضع خلاف سیاست های اصولی نظام اسلامی هدف توبیخ حضرت امام (رض) قرار گرفت و ناگزیر شد قبل از ورود به ایران ابتدا از سمتش استعفا بدهد و بعدا وارد ایران شود. اینگونه توبیخ ها قبلا هم وجود داشته و خلاف عرف نیست. نکته خلاف عرف اینجاست که چگونه ممکن است «بنده خدا» با وجود اطلاع از عدم رضایت رئیس جمهور از عملکرد او در راس وزارت امور خارجه ، همچنان بر ادامه حضور خود در این سمت اصرار می ورزید و حاضر به ترک این سمت نبوده است؟ آیا ایشان چنین رفتاری را خلاف عرف سیاسی و ادب دیپلماتیک تلقی نمی کنند؟!

ثالثا پس از برکناری «بنده خدا» از سمت وزارت امور خارجه ، همه کسانی که در باره این تصمیم سخن گفته اند از جمله خود آقای احمدی نژاد ، شان و منزلت او را محترم شمرده و برخصوصیات خوب وی و دوستی و همکاری او با دولت تاکید کرده اند و حتی آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور وی را فردی خدوم، متدین، عاشق نظام جمهوری اسلامی و دوستدار و معتقد به ولایت فقیه توصیف کرده است ، پس چگونه می توان باور کرد که ایشان این همه لطف و محبت رئیس جمهور و سایر مسوولان را نسبت به خود نمی بیند و مدعی می شود که با این کار به او توهین شده است؟! آیا ادامه حضور ایشان در مصدر وزارت امور خارجه به رغم عدم تمایل جناب آقای احمدی نژاد توهین به رئیس جمهور محسوب نمی شده است؟

آقای متکی در ادامه به طرح دو سووال پرداخته و از زبان خود به آن پاسخ منفی داده است. فکر می کنم پاسخ درست به این دو سووال چیزی بیشتر از «خیر» است

۱- آیا وزیر امور خارجه قبل از سفر به سنگال در جریان زمان حتی تقریبی برکناری خود قرار گرفت؟
پاسخ : آیا «بنده خدا» می تواند کشوری را نام ببرد که رئیس جمهور یا بالاترین مقام آن به وزیر یا مقام زیر دست خود که بنای ناسازگاری و عدم همراهی را گذاشته است بگوید که مثلا شما را فردا یا پس فردا یا سه روز دیگر برکنار می کنم! بدیهی است که هیچکس را از زمان دقیق برکناری از سمتی که برعهده دارد مطلع نمی کنند. بنابراین «بنده خدا»نباید از رئیس جمهور توقع کند که چرا او را از زمان دقیق برکناری اش مطلع نکرده است. همینقدر که رئیس جمهور محترم او را احضار و با وی در باره ضرورت کنار رفتن از تصدی وزارت امورخارجه صحبت کرده است، کافی است. بدیهی است وی می دانسته که رئیس جمهور قرار است این مسوولیت را از او بگیرد و به فرد دیگری بسپارد و او نمی تواند بگوید که از این موضوع هم بی اطلاع بوده است! طرح این سووال که آیا او از زمان تقریبی برکناری خود نیز مطلع بوده است ، انحرافی به نظر می رسد زیرا آنچه تا کنون مطرح شده این است که ایشان ازتصمیم آقای احمدی نژاد برای کنار گذاشتن خود مطلع بوده است و این مساله را نه فقط «بنده خدا» بلکه تقریبا هر انسانی که با فضای سیاسی کشور آشنایی کمی داشته باشد ، می داند که از مدتها قبل رئیس جمهور تصمیم به برکناری او گرفته اما برخی ملاحظات باعث تاخیر در این تصمیم شده است.

۲- آیا وزیر امور خارجه از جانشین خود و روز مراسم تودیع(!) آگاه بوده است؟
روشن است که وقتی یک نفر را به دلیل ناکارامدی یا برخوردار نبودن از ظرفیت های لازم مدیریتی از سمتش برکنار می کنند، دلیلی ندارد که انتظار داشته باشد به او اطلاع دهند چه کسی قرار است جانشین وی شود. این یک امر رایج و عرف پذیرفته شده در نظام اداری کشور است که فردبرکنار شده معمولا پس از برکناری ، پی به هویت جانشین خود می برد بنابراین معلوم نیست که آقای متکی چرا چنین توقعی را مطرح کرده است؟!

نکته اساسی این است که روند تعامل «بنده خدا» با رئیس جمهور در ماههای اخیر به نفع کشور نبود و باید به آن خاتمه داده می شد. بدیهی است جلوی ضرر از هرجا که گرفته شود حتما سود است و آقای احمدی نژاد باید به این مساله خاتمه می داد . آنچه مهم به نظر می رسد حفاظت از منافع ملت و مصالح نظام جمهوری اسلامی ایران است و این همان چیزی است که نباید قربانی منافع و موقعیت های فردی شود.

در پایان می خواهم به جناب آقای متکی که همیشه برای بنده محترم و عزیز بوده و خواهند بود ، برادرانه توصیه کنم که مراقب فرصت دادن به بدخواهان و فرصت طلبان باشند. آنها نه از متکی «بنده خدا» خوششان می آید و نه دلشان با احمدی نژاد، نرم می شود. اکنون که از سر تقدیر یا تقصیر، عرصه کار و تلاش را از شما ستانده و به دیگری سپرده اند، سجده شکر به درگاه خدا آورید و هوشیار و آگاه باشید که آنچه از همت و تلاش در راه اعتلا و عزت ملت ایران در کیسه آخرت اندوخته اید به ثمن بخس از چنگ شما به در نکنند ! »اینجا

————————————————-

(۱) – شغال بیشه مازندران را – ندرد جز سگ مازندرانی

 
کلیدواژه ها: , , , , , ,
  1. رها says:

    من که خیلی از بر کناریش خوشحال شدم چون مسبب خیلی از مصایبی شده بود که در غربت به سرمون اومد با گماردن سفیر اشغالی که ۲سال از باز نشستگی اش گذشته بود و همچنان مثل زالو به صندلی اش چسبیده بود و هیچ کاری برای ما نکرد نه ما و نه هیچ ایرانی دیگه الا بچه هاش وخوب شد که متکی هم به سزای عملش رسید اون هم با این فضاخت

  2. مشام آزرده says:

    فرقی نمیکند. بزودی جای پشکل الاغ رو تپاله گاوی پر خواهد کرد و تعفن گندآب ج.ا. ادامه خواهد داشت.

  3. ر.گرک says:

    دست بالای دست بسیار است.