Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > دیدگاه شما > در خواست فوری یک بلوچ از بزرگان بلوچ برای نجات جان یک اسیر
فراخوان برای نجات جان حسین شیرانی

در خواست فوری یک بلوچ از بزرگان بلوچ برای نجات جان یک اسیر

۳ دی ۱۳۸۹

به دنبال مصاحبه عبدالرئوف ریگی رهبر گروه جندالله با نشریه عرب زبان “شرق الاوسط” که در ان به کشتن قریب الوقوع اسیری به نام  امیر حسین شیرانی  اشاره شده است ، عبدالستار  دوشوکی یکی از شخصیتهای بلوچ که در لندن سازمان مرکز مطالعات بلوچستان را اداره می کند با انتشار نامه ای خطاب به بلوچها از آنها درخواست کرد که با اقدام برای نجات جان  امیر حسین شیرانی همه مساعی خود را بکار ببرند . خواندنیها امیدوار است هموطنان بلوچ و سایر ایرانیاان با توجه به این فراخوان  ، ورای مسائل فرقه ای و سیاسی از کوشش برای نجات جان یک انسان دریغ نکنند . متن نامه آقای دوشوکی به این شرح است :

عبدالرئوف ریگی سخنگوی جندالله و مسئول علمای جنبش مقاومت جندالله در مصاحبه با روزنامه ” الشرق الاوسط ” اعلام نمود که اسیر خود امیر حسین شیرانی کارمند بیگناه تاسیسات اتمی در اصفهان را بزودی اعدام خواهد کرد. این اسیر نگونبخت که مهر ماه امسال ظاهرا در اصفهان توسط جندالله ربوده شد، بر اساس اعترافات

کشتن اسیر و زندانی در بند یک جنایت ضد بشری و کاملا غیر انسانی می باشد

ویدئویی منتشر شده حداکثر همکاری تبلیغاتی را با جندالله داشته است. دریغا باز هم استدلال عقلانی و تصور منطقی بر این پایه استوار بوده و است که از آنجائیکه شیرانی به دور از مسائل بلوچستان، بعنوان یک کارمند اتمی در اصفهان مشغول کار بوده؛ و حداکثر همکاری را با جندالله نموده است، بعد از بهره برداری تبلیغاتی توسط جندالله، آزاد شود. اما شوربختانه ظاهراً اینگونه نخواهد شد.

ویدئوئی که جندالله از امیر حسین شیرانی تهیه و منتشر کرد


ما بلوچها و بقیه هموطنان همواره بعد از ارتکاب جنایت، بمبگزاری و کشتار و اعدام توسط جندالله و رژیم جمهوری اسلامی، شروع به نوحه سرایی و قلم فرسایی می کنیم. امیر حسین شیرانی یک انسان بیگناه و اسیر است. تنها گناه متصور او از دیدگاه اندیشه جندالله این است که شیعه و یا “شیعه زاده” می باشد. این اسیر بیچاره هیچگونه دخل و ربطی به جنایات رژیم نداشته و ندارد.

جمهوری اسلامی بر پایه تفکر انتقامجویی انسانهای اسیر (زندانی) را اعدام می کند و بهمین دلیل شدیدا ً محکوم است چون کشتن اسیر و زندانی در بند یک جنایت ضد بشری و کاملا غیر انسانی می باشد. جندالله در اعلامیه خود در محکوم کردن اعدام ۱۱ جوان بیگناه بلوچ می گوید: این “اسیران زندانی بلوچ” جز قرابت و نزدیکی فامیلی با برخی مبارزان جنبش هیچ جرمی مرتکب نشده بودند.

این رفتار وحشیانه و ضد بشری و غیر انسانی رژیم و مزدوران زابلی اش را نشانه واماندگی و بیچارگی و ذلت و زبونی و شکست دشمنان ملت مسلمان بلوچ می داند”. حال جندالله باید جواب بدهد که چرا اعدام اسیر توسط جمهوری اسلامی رفتاری وحشیانه و ضد بشری و غیر انسانی است و نشانه واماندگی و بیچارگی و ذلت و زبونی و شکست رژیم است، اما عینا ً همین رفتار و دقیقا ً “کـُـپی برداری” عمل جمهوری اسلامی نشانه واماندگی و بیچارگی و ذلت و زبونی و شکست نیست؟ جندالله باید جواب بدهد که چرا این اصل و شیوه قضاوت نباید در مورد اعمال کاملا ً مشابه جندالله اعمال شود؟. بهر حال انسان نمی تواند دو معیار اخلاقی کاملا ً متفاوت و حتی متضاد برای قضاوت اعمال کاملا ً مشابه داشته باشد.

جان یک انسان بیگناه در خطر است. اسیری که نهایت تلاش خود را جهت همکاری با جندالله نموده است. اکنون این وظیفه هر انسان با شرف و با وجدان و بخصوص بلوچ های آگاه است که بگویند. به اسم ما هرگز(Not in my name)، زیرا جندالله ادعا می کند که برای احقاق حقوق بلوچها و اهل سنت مبارزه می کند. متاسفانه اکثریت سازمانها و شخصیت های بلوچ به در خواست اخیر من در مورد محکوم کردن کشتار انسان ها وقعی ننهادند و عملا ً عملکرد جندالله را تحسین و یا توجیه نمودند؛ که شوربختانه ظاهرا ً باعث ترغیب بیشتر جندالله شده است.

من از تمام بلوچها و بخصوص آن دسته از احزاب و شخصیت های سیاسی بلوچ برونمرزی که بطور مستقیم و غیر مستقیم از جندالله حمایت کرده و می کنند، عاجزانه استدعا و مصرانه تمنا دارم تا حداکثر توان خود را برای نجات جان یک انسان بیگناه به کار ببرند. آنها می توانند برای جندالله ایمیل بفرستند و یا از هر طریقی که خود بهتر می دانند پیغام بفرستند و جندالله را از ارتکاب این عمل بسیار زشت و فجیع بازدارند. جندالله نیز باید نیک بداند که با کشتار انسانهای بیگناه و اکنون این اسیر نگونبخت، به جهانیان ثابت خواهد کرد که در قتل انسان های اسیر و بیگناه یـــد طولانی تری از رژیم جمهوری اسلامی دارد. بنده این درخواست را برای تک تک شخصیت ها و احزاب بلوچ خواهم فرستاد و از شما خواننده این مطلب نیز تقاضا می کنم در تکثیر آن بکوشید؛ زیرا نجات جان یک انسان، نجایت “بشریت” است، همانگونه که قتل یک انسان بمثابه کشتن تمام “انسانها” است.

عبدالستار دوشوکی
چهارشنبه ۱ دی ۱۳۸۹
Doshoki@gmail.com

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , ,

  1. asadahizahi says:

    با اقای دوشکی موافقم

  2. khosro says:

    ba nazar ishan kamelan movafeq hastam………

  3. جنایت جنایت است چه جمهوری اسلامی باین فاجعه دست یازد و چه گروه هائی که در مصاف با این جمهوری!!!… میباشند بخصوص جرم اینها بالاتر و زشت تر است که اینها با ادعای بهتر بودن و دست یابی به آزادی و رفاه برای مردم میباشند…!؟ و بی اختیار انسان در مییابد که جمله : چه جنایتها که بنام آزادی انجام میشو د، چقدر مصداق عمل ِ نا جوانمردانه این جنایتکاران است . بخصوص که این قبیل گروه ها و احزاب بوده اند که انسانهای شریف و صلح دوست را از عضویت و فعالیت در امور سیاسی بیگانه کرده اند .دیکتاتور ها هم بدون داشتن رقیب منطقی و موجه بر خر مرادسوارند و افکار عمومی را نیز با نشان دادن این اقدمات باصطلاح مخالفین، فریب میدهند ووو…!؟