Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > احمدی نژاد منوچهر متکی وزیر خارجه اسلامی را برکنار کرد + ویدئو و نظر مدیر کیهان
برکناری منوچهر متکی

احمدی نژاد منوچهر متکی وزیر خارجه اسلامی را برکنار کرد + ویدئو و نظر مدیر کیهان

۲۲ آذر ۱۳۸۹

در حالی که وزیر خارجه جمهوری اسلامی  به منظور ابلاغ پیام احمدی نژاد به رئیس جمهور سنگال در آن کشور به سر می برد ، احمدی نژاد طی صدور حکمی او را از کار برکنارکرد و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی را به سرپرستی وزارت خارجه منصوب کرد . مطابق معمول احمدی نژاد در حکم برکناری از زحمات فرد اخراجی تقدیر کرده و موفقیت او را خواستار شده است .

اختلاف متکی و احمدی نژاد در نشست با ایرانیان مقیم قطر نمایان بود

سابقه اختلافات احمدی نژاد و متکی به سالها قبل باز می گردد و احمدی نژاد همواره متکی را به عنوان وزیری که خامنه ای به او تحمیل کرده  به حساب آورده است . بر اساس قانون اینک احمدی نژاد سه ماه فرصت دارد تا وزیر خارجه جدید را به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده و از آن رای اعتماد بگیرد ولی مشخص نیست این برکناری با موافقت سید علی خامنه ای صورت گرفته یا خیر .

متکی از دارا بودن  هوادارانی در داخل رژیم نیز بی بهره نیست و به همین دلیل حرکت غیر مترقبه احمدی نژاد برکناری او چندان به مذاق دست اندرکاران رژیم خوش نیامده   است . نمونه روشن این امر ، انتقاد نرم حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان است که در شماره روز سه شنبه ۲۳ آذر این روزنامه  ضمن محترم شمردن حق انتصاب وزرا ، برکناری وزیر خارجه در این شرایط را عملی شایسته نمی داند و می نویسد «   شایسته تر آن بود که ریاست محترم جمهوری لااقل تا بازگشت آقای متکی از مأموریت خارج کشور، صدور حکم عزل ایشان را به تأخیر می انداختند » اینجا .

احمدی نژاد ضمن شرح کارنامه دولت برای خامنه ای در باره متکی به خامنه ای طعنه می زند

مدیدیت نیروهای مسلح و مسائل مربوط به سیاست خارجی در جمهوری اسلامی از حوزه هائی است که در اختیار رهبری است و وزیر خارجه نیز چه اینکه عضو دولت است ، ولی رهبری را مافوق و بالا دست خود می شناسد . در دیدارهای هیات دولت با خامنه ای نیز ، متکی به جای نشستن در صف وزرا ، در کنار علی اکبر ولایتی که مشاور سیاست خارجی سید علی خامنه ای است می نشیند .برای مشاهده نوار یکی از جلسات هیات دولت با رهبری و کنایه احمدی نژاد به خامنه ای در باره  متکی  ویدئو در پائین صفحه  را نگاه کنید  .

برای مشاهده گفتگوی صادق زیبا کلام با تلویزیون الجزیره در این مورد روی آیکون زیر کلیک کنید  .

برای مشاهده نوار  یکی از جلساتی که احمدی نژاد به خامنه ای در باره متکی  کنایه می زند روی آیکون زیر کلیک کنید

 
کلیدواژه ها: , , , , , ,

Comments are closed.