Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > دعا یا دوا؟ انتخاب با شما !
artcile
احمد احرار

دعا یا دوا؟ انتخاب با شما !

۱۴ آذر ۱۳۸۹

این لطیفه را اگر هم شنیده باشید باز شنیدنش ضرری ندارد خاصه آن که شوخی، حالا دیگر جدّی شده است و خیلی هم جدّی. به‌قول مولانا عبید، «شخصی نبض به طبیب داد». طبیب برایش نسخه نوشت. نسخه را به داروخانه برد و دارو خرید. اما آن را نمی‌خورد. پرسیدند تو که دارو نمی‌خوری پس چرا نزد پزشک رفتی. گفت برای این که پزشکان هم باید زندگی کنند. گفتند دوا چرا خریدی؟ گفت به‌جهت آن که داروفروشان هم باید زندگی کنند. گفتند بسیار خوب، اما به چه دلیل دارویی را که پول داده و خریده‌ای نمی‌خوری؟ گفت آخر من هم باید زندگی کنم!

دربارۀ طبیبان البته لطایف زیاد شنیده بودیم. یکی از قدیمترین آنها در «لطائف‌الطوایف» مولانا فخرالدین علی صفی (متوفی به‌سال ۹۳۹ هجری قمری) آمده است:

«طبیبی را دیدند که هرگاه به گورستان رسیدی ردا بر سر کشیدی. از سبب آن سؤال کردند. گفت از مردگان این گورستان شرم می‌دارم زیرا بر هر که می‌گذرم شربت من خورده است و در هر که می‌نگرم از شربت من مرده است»!

و یکی از شعرای معاصر گوید:

ملک‌الموت رفت پیش خدا                 گفت سبحان ربّی‌الاعلی

یک طبیبی است در فلان کوچه   من یکی می‌کُشم، و او صدتا

یا بفرما که جان او گیرم                   یا مرا کار دیگری فرما!

با همۀ این احوال، گناه مرگ و میر بیماران را یکجا به گردن طبیبان نباید شکست. سهم داروها و داروسازان، مخصوصاً در این دوره و زمانه خیلی بیشتر است. خیلی خیلی بیشتر.

هم اکنون که این سطور از نظر شما می‌گذرد در فرانسه غوغایی است بر سر تلفات ناشی از«Mediator»، دارویی ضد بیماری قند.

این دارو که ساخت لابراتوار Servier است طی سالها چنان شهرت و اعتباری پیدا کرده بود که در سراسر جهان، به‌عنوان مؤثرترین علاج «دیابت» شناخته می‌شد ولی پروندۀ سیاه آن که اکنون مورد بحث محافل پزشکی و مقامات قضائی قرار دارد از اثرات مرگ‌آورش حکایت می‌کند.

آمار به‌دست‌آمده ‌نشان می‌دهد که تنها در کشور فرانسه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰تن بر اثر مصرف «مدیاتور» دچار ضایعات قلبی شده و جان سپرده‌اند. بر این رقم، باید ۳۵۰۰ مورد بستری شدن بیماران مصرف‌کنندۀ دارو در بیمارستانها را افزود.

در سپتامبر سال جاری، یکی از بیماران که بر اثر مصرف «مدیاتور» به سکتۀ قلبی دچار و در بیمارستان بستری شده بود، حکمی علیه کمپانی سازنده دارو دریافت کرد که به‌موجب آن Servier محکوم به پرداخت ۲۰۰هزار یورو غرامت به وی شده است.

در این زمان بر اساس تصمیم وزارت بهداشت و درمان، «مدیاتور» از تمام داروخانه‌های فرانسه جمع‌آوری شده بود اما بانگ اعتراض برخاست که حالا چرا؟ درصورتی که از سال ۲۰۰۶ آمریکا و کانادا با تشخیص زیان‌های ناشی از Isomeride در ترکیب این دارو، مصرف آن را ممنوع کرده بودند.

وزیر جدید بهداشت و درمان فرانسه، در نخستین روز شروع به کار، با این مسأله روبروشد و اولین کار او تشکیل کمیسیونی برای رسیدگی به قضیه بود. در پایان جلسه، آقای وزیر که می‌کوشید خشم خود را پنهان دارد، تأیید کرد که به‌موجب تازه‌ترین مطالعات، «مدیاتور» یک داروی مرگ‌آور تشخیص داده شده و پروندۀ امر، برای تعیین علت تأخیر در ممنوعیت و جمع‌آوری دارو تحت رسیدگی است.

حالا دیگر بر عهدۀ شما خوانندۀ عزیز است که درصورت نیاز به دکتر و دوا، خودتان بین پزشکان و دعانویسان و داروخانه‌های معمولی یا داروخانۀ معنوی کدام را انتخاب کنید. بلا به دور، جانتان سلامت!

———————————-

نظر آیت الله صدیقی امام جمعه موقت تهران در باره دعا و دوا را با کلیک روز آیکون زیر ملاحظه کنید

 
کلیدواژه ها: , , , , , ,

Comments are closed.