Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > شهلا جاهد همراه راز سر به مهر به خاک سپرده شد + مستند و گزارشهای ویدئوئی در باره او
اعدام شهلا جاهد

شهلا جاهد همراه راز سر به مهر به خاک سپرده شد + مستند و گزارشهای ویدئوئی در باره او

۱۰ آذر ۱۳۸۹

ساعت ۵ و ۵۰ دقیقه صبح روز چهار شنبه۱۰  آذرماه شهلا جاهد که به جرم قتل فاطمه سحرخیزان همسر فوتبالیست معروف به اعدام محکوم شده بود در زندان اوین به دار آویخته شد و اعدام شد . با مرگ شهلا پرونده زندگی او در حالی بسته شد که با وجود تلاش قوه قضائیه جمهوری اسلامی ، افکار عمومی از گناهکار بودن او قانع نشده است .  انکارشهلا  تا آخرین لحظات زندگی  و نکات تاریک دیگری که در پرونده او وجود دارد ، نشان می دهد که به رغم تحقیقات متعددی که بوسیله  دستگاههای ذیربط صورت گرفته است ، خط قرمزهای پرونده او همچنان دست نخورده باقی مانده و پرسشهای زیادی بی پاسخ مانده است  . به گفته عبدالصمد خرمشاهی  وکیل شهلا  «موکلش راز سر به مهری را با خود برد» اینجا

با وجود آن که پاره ای از خبرگزاریها چون “خبرگزاری انتخاب” و تعدادی از وبلاگها ، داستانهای گوناگونی را در باره آخرین لحظات زندگی شهلا منتشر کردند ولی تا کنون گزارشی از رسانه های معتبر خبری جمهوری اسلامی منتشر نشده و اکثر آنها ترجیح داده اند بر دار زدن شهلا چشم پوشیده و به جای آن خبرهای مربوط به تشییع جنازه دکتر شهریاری استاد تروز شده دانشگاه را منتشر کنند . آخرین لحظات عمر شهلا را در خبرگزاری ایسنا بخوانید .خبرهای منتشر شده در روز چهارشنبه در  آفتاب و خبر آنلاین . مستند “رد کارت” از دادگاه  و سایر گزارشهای ویدئوئی در باره شهلا را در پائین صفحه ملاحظه کنید .

خبرهای قبلی خواندنیها :

دادستان تهران روز سه شنبه ۹ آذرماه اعلام کرد که شهلا جاهد فردا (چهار شنبه ۱۰ آذرماه) به چوبه دار سپرده شده و اعدام خواهد شد . عباس جعفری دولت‌آبادی که در جمع خبرنگاران سخن می گفت با اعلام این خبر گفت « در برخی سایت‌ها برخی افراد درباره این پرونده شبهاتی ایجاد کرده‌اند که باید گفت این شبهات وجود ندارد چرا که محکوم، اعتراف صریح داشته و بارها به این پرونده رسیدگی شده است و همچنین استیذان نیز شده است و بهتر است افرادی که حرف زده و شبهه ایجاد می‌کنند دست از کار خود بردارند» اینجا

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه اول آذرماه اعلام کرد که وکیل شهلا جاهد  با موکل خود در زندان ملاقات کرده و وی همچنان خود را بیگناه می داند . به گزارش این خبر گزاری عبدالصمد خرمشاهی گفت  « روز دوشنبه – امروز- با «شهلا» ملاقات داشتم و حرف‌های زیادی بین ما رد و بدل شد، به نحوی که در عرض چند ساعت، ۹ سال گذشته را با هم مرور کردیم. شهلا هم‌چنان محور حرف‌هایش این است که قاتل نیست و بی‌گناه پای چوبه‌ی دار خواهد رفت.» اینجا

به گزارش خبرگزاریها ، حکم اعدام قطعی شده شهلا جاهد روز ۱۰ آذر – اول دسامبر- به اجرا گذاشته خواهد شد و این زن جوان تا چند روز دیگر کشته خواهد شد . شهلا جاهد معشوقه و همسر صیغه ای فوتبالیست سابق تیم ملی ناصر محمد خانی است که به اتهام قتل فاطمه سحر خیز ، همسر دیگر این فوتبالیست محاکمه و محکوم به اعدام شده است . اینجا

شهلا جاهد یازده ماه بازداشت پس از بازداشت به قتل همسر محمدخانی اعتراف کرد ولی در دادگاه اعترافات خود را انکار کرد و مدعی شد که بیگناه است. وی در اولین دادگاه گفت « «چند روز قبل از اینکه به قتل اعتراف کنم ناصر به سراغ من آمد و گفت اگر به قتل لاله اعتراف نکنم باز برای او دردسر درست می‌شود و من هم برای اینکه عاشق ناصر بودم خواسته او را پذیرفتم و به دروغ قتل لاله را گردن گرفتم» .

پرونده شهلا ، بیش از هشت سال است که در دادگستری جمهوری اسلامی دست به دست می گردد. وی که در این مدت زندانی بوده است در شعبه ۱۱۵۴ دادگاه عمومی و جزایی تهران محاکمه و به اعدام محکوم شده بود پس از ارجاع پرونده به دادگاه شعبه ۱۱۴۷ مجتمع قضایی ، دوباره به اعدام محکوم شد و این حکم به تایید قضات دیوان عالی کشور رسید.

با وجود این که دادگستری جمهوری اسلامی مدعی است که پرونده شهلا با دقت بوسیله دادرسان دادگاههای گوناگون و دیوان عالی کشور بررسی شده است ولی هنوز نکات مبهمی در این پرونده پر سر و صدا وجود دارد که روشن نشده است .

به غیر از نکات مبهمی چون پیداشدن زیر سیگاری و سیگار نیم سوخته و حوله خیس و اسپرم کشف شده در پیکر متوفی که چند و چون آن در جلسه غیر علنی بررسی شده و افکار عمومی از آن بی اطلاع است ، سیر قانونی جریان دادرسی نیز با اشکالات متعددر روبرو است که نعمت احمدی وکیل دادگستری که دارای وابستگی با پرونده شهلا نیز نیست در این باره می نویسد :

«….در زمان وقوع حادثه هنوز دادسرا احیاء نشده بود و پرونده های قتل همانند دیگر پرونده ها از بدو تشکیل تا زمان صدورحکم نزد یک قاضی رسیدگی می شد، یعنی قاضی هم بازپرس هم دادستان هم صادرکننده حکم بود …» . وی می افزاید ، پس از احیاء دادسرا ، رسیدگی به جرائم بر اساس رویه جدید ، شامل پرونده های قدیمی که شامل قضیه شهلا نیز می شد نشد . این وکیل دادگستری در یادداشتی می نویسد «….جای تأسف است که قانونگذار حداقل پرونده های قتل عمد را مستثنی ننمود و علت آنرا از سابقه بهم ریختگی پرونده ها در زمان تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب می دانند….» اینجا .

شهلا که اکنون نهمین سال زندگی خود را در زندان سپری می کند ماه گذشته طی نامه ای به رئیس قوه قضائیه از او درخواست کرد ا به نقائص پرونده او رسیدگی کنند وی در این نامه نوشت که از ۹ سال زندان و بلاتکلیفی خسته شده و خواستار آن شد که دستور اجرای اعدام او صادر شود .

در حال حاضر هیچ راهی به جز رضایت خانواده مقتول برای نجات شهلا از چوبه دار وجود ندارد ولی تلاشهای قبلی بوسیله افرادی که مخالف مجازات اعدام هستند و از جمله تعدادی از هنرمندان زن و مرد سینمای ایران نتیجه نداده است .

اینک تعدادی از سازمانهای مخالف حکم اعدام و فعالین حقوق بشر برای نجات شهلا دست به کار شده اند ولی نجات شهلا در شرایط فعلی به جز از طریق گذشت خانواده مقتول و یا به میان آمدن ناصر محمدخانی که سالهای سال را با این زن جوان به عشرت گذرانده است دور از واقعیت به نظر می رسد .

برای مشاهده نوارمصاحبه بی بی سی با خواهر شهلا لحظاتی پیش از اعدام روی آیکون زیر کلیک کنید

برای مشاهده گزارش تلویزیون فارسی بی بی سی از داستان شهلا   روی آیکون زیر کلیک کنید

برای مشاهده ویدئو مستند دادگاه روی عکس زیر کلیک کنید

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

  1. محمد says:

    این جنازه و معتاد و عملی فوتبالیست معروف مملکت ما بوده .. اخه ترا بکائنات قسم میدهم یک لحظه خوب دقت کنید و خودتان قضاوت کنید . اصلا در این فرد هیچ روحیه ورزشکاری وانسانیت میبینید .. ادمی که خودش زن و بچه داشته و ضمنا قهرمان یا فوتبالیست معروف هم بوده . بدون در نظر گرفتن هیچگونه حرمت شخصی و اجتماعی خود در ساعت نیمه شب بیک زن زنگ میزنه و بعدا قرار میگذاره و بقیه موارد . این فرد معتاد تریاکی وامانده با چه روئی درخواست قصاص از دادگاه را داره.. خب میتوان هزاران صفحه نوشت .. اما وقتیکه ورزشکار معروف مملکت ما این اشغال باشد . مسلما شهلا ها و مثل شهلا ها باید قربانی اینگونه ندانم کاری ها بشوند . تف بر شرف هرچه ادم بی معرفت و بی شخصیت بیاد . ورزشکار مملکت معتاد رسمی است و بعدا از طرف تیم هم باردو خارج هم میرود.. خب همین است سرنوشت در یک مملکتی که ورزشکار ان ان معتادین رسمی کارت دار شناخته شده است .. تابلو نامرد . بی معرفت

  2. داور بی سوت says:

    این زن بدبخت رو دار میزنند ولی به آقای فوتبالیست با همه فول ها و سالها در آفساید بودنش حتی یک کارت قرمز که هیچ کارت زرد هم نشون نمیدند.

  3. yaho says:

    Rohesh shad..