Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > شهلا جاهد پیش از اعدام+ گزارش بی بی سی و مصاحبه با خواهر او
اعدام شهلا جاهد

شهلا جاهد پیش از اعدام+ گزارش بی بی سی و مصاحبه با خواهر او

۹ آذر ۱۳۸۹

دادستان تهران روز سه شنبه ۹ آذرماه اعلام کرد که شهلا جاهد فردا (چهار شنبه ۱۰ آذرماه) به چوبه دار سپرده شده و اعدام خواهد شد . عباس جعفری دولت‌آبادی که در جمع خبرنگاران سخن می گفت با اعلام این خبر گفت « در برخی سایت‌ها برخی افراد درباره این پرونده شبهاتی ایجاد کرده‌اند که باید گفت این شبهات وجود ندارد چرا که محکوم، اعتراف صریح داشته و بارها به این پرونده رسیدگی شده است و همچنین استیذان نیز شده است و بهتر است افرادی که حرف زده و شبهه ایجاد می‌کنند دست از کار خود بردارند».

به گزارش خبرگزاریها ، حکم اعدام قطعی شده شهلا جاهد روز ۱۰ آذر – اول دسامبر- به اجرا گذاشته خواهد شد و این زن جوان تا چند روز دیگر کشته خواهد شد . شهلا جاهد معشوقه و همسر صیغه ای فوتبالیست سابق تیم ملی ناصر محمد خانی است که به اتهام قتل فاطمه سحر خیز ، همسر دیگر این فوتبالیست محاکمه و محکوم به اعدام شده است . اینجا

شهلا جاهد یازده ماه بازداشت پس از بازداشت به قتل همسر محمدخانی اعتراف کرد ولی در دادگاه اعترافات خود را انکار کرد و مدعی شد که بیگناه است. وی در اولین دادگاه گفت « «چند روز قبل از اینکه به قتل اعتراف کنم ناصر به سراغ من آمد و گفت اگر به قتل لاله اعتراف نکنم باز برای او دردسر درست می‌شود و من هم برای اینکه عاشق ناصر بودم خواسته او را پذیرفتم و به دروغ قتل لاله را گردن گرفتم» .

پرونده شهلا ، بیش از هشت سال است که در دادگستری جمهوری اسلامی دست به دست می گردد. وی که در این مدت زندانی بوده است در شعبه ۱۱۵۴ دادگاه عمومی و جزایی تهران محاکمه و به اعدام محکوم شده بود پس از ارجاع پرونده به دادگاه شعبه ۱۱۴۷ مجتمع قضایی ، دوباره به اعدام محکوم شد و این حکم به تایید قضات دیوان عالی کشور رسید.

با وجود این که دادگستری جمهوری اسلامی مدعی است که پرونده شهلا با دقت بوسیله دادرسان دادگاههای گوناگون و دیوان عالی کشور بررسی شده است ولی هنوز نکات مبهمی در این پرونده پر سر و صدا وجود دارد که روشن نشده است .

به غیر از نکات مبهمی چون پیداشدن زیر سیگاری و سیگار نیم سوخته و حوله خیس و اسپرم کشف شده در پیکر متوفی که چند و چون آن در جلسه غیر علنی بررسی شده و افکار عمومی از آن بی اطلاع است ، سیر قانونی جریان دادرسی نیز با اشکالات متعددر روبرو است که نعمت احمدی وکیل دادگستری که دارای وابستگی با پرونده شهلا نیز نیست در این باره می نویسد :

«….در زمان وقوع حادثه هنوز دادسرا احیاء نشده بود و پرونده های قتل همانند دیگر پرونده ها از بدو تشکیل تا زمان صدورحکم نزد یک قاضی رسیدگی می شد، یعنی قاضی هم بازپرس هم دادستان هم صادرکننده حکم بود …» . وی می افزاید ، پس از احیاء دادسرا ، رسیدگی به جرائم بر اساس رویه جدید ، شامل پرونده های قدیمی که شامل قضیه شهلا نیز می شد نشد . این وکیل دادگستری در یادداشتی می نویسد «….جای تأسف است که قانونگذار حداقل پرونده های قتل عمد را مستثنی ننمود و علت آنرا از سابقه بهم ریختگی پرونده ها در زمان تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب می دانند….» اینجا .

شهلا که اکنون نهمین سال زندگی خود را در زندان سپری می کند ماه گذشته طی نامه ای به رئیس قوه قضائیه از او درخواست کرد ا به نقائص پرونده او رسیدگی کنند وی در این نامه نوشت که از ۹ سال زندان و بلاتکلیفی خسته شده و خواستار آن شد که دستور اجرای اعدام او صادر شود .

در حال حاضر هیچ راهی به جز رضایت خانواده مقتول برای نجات شهلا از چوبه دار وجود ندارد ولی تلاشهای قبلی بوسیله افرادی که مخالف مجازات اعدام هستند و از جمله تعدادی از هنرمندان زن و مرد سینمای ایران نتیجه نداده است .

اینک تعدادی از سازمانهای مخالف حکم اعدام و فعالین حقوق بشر برای نجات شهلا دست به کار شده اند ولی نجات شهلا در شرایط فعلی به جز از طریق گذشت خانواده مقتول و یا به میان آمدن ناصر محمدخانی که سالهای سال را با این زن جوان به عشرت گذرانده است دور از واقعیت به نظر می رسد .

برای مشاهده نوارمصاحبه بی بی سی با خواهر شهلا لحظاتی پیش از اعدام روی آیکون زیر کلیک کنید

برای مشاهده گزارش تلویزیون فارسی بی بی سی از داستان شهلا   روی آیکون زیر کلیک کنید

برای مشاهده ویدئو مستند دادگاه روی عکس زیر کلیک کنید

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

Comments are closed.