Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > ویکی لیکس ایرانی اسناد رحیم مشائی را منتشر کرد
artcile
اسناد ویکی لیکس رحیم مشائی

ویکی لیکس ایرانی اسناد رحیم مشائی را منتشر کرد

۸ آذر ۱۳۸۹

در بین اسنادی که این روزها وب سایت ویکی لیکس منتشر کرده و همه را به جنب و جوش انداخته است ، سندی هم به دست ما رسیده که حاوی صورت مکالمات و گزارش سفارت امریکا در دبی به وزارت خارجه آن کشور در باره  دیدار اسفندیار رحیم مشائی رئیس دفتر احمدی نژاد با سفارت امریکا در امارات متحده عربی است . در این اوضاع “شیر تو شیر” ی که دشمن از دوست شناخته نمی شود بد نیست ما این سند را با هم بخوانیم . البته باور کردن و نکردن آن دست خودتان است و ما تعهدی در این مورد نداریم.

شماره.پی.اف.پی.اف ۸۶۵۴۷/۹۸۷۶۵/دی.یوس۲۰۱۰

نلگراف به شموئیل شالاتان – میز جمهوری اسلامی – واشنگتن دی.سی – خیلی سری

صورت مذاکرات سفیر” بلاهت اوویج” با رحیم مشائی رئیس دفتر رئیس جمهور ایران در رزیدانس سفارت در دبی:

آقای مشائی با گله گذاری از اشتباه در نوشتن نام خود جلسه را آغاز کرد . او عقیده دارد مشاعی را باید با “همزه” نوشت و نگارش این اسم با “عین” ممکن است این تصور را ایجاد کند که او “اموال غیر منقول ” است . سفیر “بلاهت او ویچ ” به او توضیح داد که کارکنان نمایندگی و دفتر ارتباطات سی .آی.ای از حروف فارسی در مکاتبات خود استفاده نمی کنند ولی با وجود این مساله ، موضوع را شخصا به کارکنان نمایندگی تذکر خواهد داد .

سفیر به آقای مشائی تذکر داد که برای او یک نام مستعار از واشنگتن درخواست کرده که قرار است امروز پیک ویژه آن را از واشنگتن به نمایندگی برساند .سفیر به آقای مشائی گفت که برای او نام مستعار “پیشی ناز نازی” پیشنهاد شده است . آقای مشائی در پاسخ نارضایتی خود از این اسم را ابراز کرد و گفت که بهتر است نام “کورش” برای او انتخاب شود .سفیر به او پاسخ داد که این اسم حد اقل به دو هزار نفر دیگر ازهم میهنان آقای مشائی اختصاص داده شده و به دلیل انباشته شدن اسامی مشابه موجب سرگیجه” دیتا بیس” شده است . آقای مشائی با خنده مساله را تائید کرد و گفت که رئیس او آقای احمدی نژاد هم همین عقیده را دارد و می گوید ” در واشنگتن،سگ صاحبش را نمی شنا سد ” !

قالیباف شهردار تهران و سردار رادان از انتشار اسناد شگفت زده هستند

مشائی بحث را به پرزیدنت اوباما کشید و گفت دانشمندان ما در موسسه “رویان” روی پروژه ای کار می کنند تا با استفاده از “دی.ان.ان یافته شده از یک اسکلت در بوشهر ، پرزیدنت اوباما را ” کلون” کنند . وی گفت شانس این که پرزیدنت اوبامای ایرانی در انتخابات آینده ریاست جمهوری ۹۰ ملیون رای بیاورد خیلی زیاد است . آقای مشائی در برابر ایراد سفیر که گفت این مساله به دلیل این که ایران بیش از ۷۰ میلیون جمعیت ندارد غیر ممکن است ، پاسخی نداد و فقط بیش از چند دقیقه خندید !

آقای مشائی گفت پرزیدنت شما اصلا ایرانی است ، چون کاملا مشخص است که اجداد ایشان در ایران و احتمالا در شیراز به دنیا آمده اند . به همین دلیل سعدی شاعر معروف ما چند صد سال پیش می گوید :

سیاه زنگی هرگز شود سپید به آب؟     سپید رومی هرگز شود سیاه به دود؟

آقای مشائی گفت که تردید ندارد که با توجه به خلق و خوی خانواده آقای اوباما و شعارهای او در باره “تغییر” ، این شعر در باره پرزیدنت سروده شده است .

آقای مشائی اضافه کرد که البته شایعات زیادی هم در باره تمایل شاعر سعدی به پسران خوبرو وجود دارد ولی با توجه به ظاهر فیزیکی پرزیدنت ، این مساله در باره آقای اوباما یا اجداد ایشان  صدق نمی کند و بعید است که یک شاعر زیبا شناس ایرانی چنین اشتباهی بکند!

حسین شریعتمداری مدیر کیهان

حسین شریعتمداری مدیر کیهان از ترس انتشار سند در باره خامنه ای دچار اسهال خونی

سفیر از آقای مشائی جویای فعالیتهای دوست خود هاشمی رفسنجانی با اسم مستعار “پدر خوانده ” شد . آقای مشائی گفت که او از دست دخترش به دلیل مصاحبه بدون اجازه با یک تلویزیون اماراتی خیلی عصبانی است و به همین دلیل پاسخ تلفنهای او را نمی دهد ولی مرتب به پسرش مهدی تلفنی سفارش می کند که از ایران دور بماند .

آقای مشائی گفت ، او از دست احمدی نژاد چنان ناراحت است که در جلسات خصوصی به اطرافیان خود گفته است ، پس از فروش زمینهای ولنجک و حصارک و خاتمه یک معامله نفتی ممکن است چند مدتی برای معالجه به خارج برود .وی گفت ،با توجه به سابقه بیماری وزیر دفاع ، پدر خوانده مایل است از نظرات مشورتی آقای گیتس در باره امکان مداوای” بواسیر” در امریکا بهره مند شده و اطلاعاتی کسب کند .

آقای مشائی متذکر شد که این اطلاعات از راه  شنود تلفنی کسب شده است . وی توضیح داد شنود دستگاههای امنیتی روی دانشجویان متمرکز است و دیگر ظرفیت ندارد ، ولی شرکت “نوکیا – زیمنس ” در زمان انتصاب آقای احمدی نژاد تجهیزات لازم را به دفتر ریاست جمهوری هدیه کرده است که به نحو احسن از آنها استفاده می شود .

سفیر از آقای مشائی نظر او را در باره اقداماتی که باید برای بهبود روابط انجام شود پرسید . آقای مشاعی به برنامه پارازیت تلویزیون صدای امریکا اشاره کرد و گفت ، انتخاب آقای خامنه ای به عنوان شخصیت خوب هفته  می تواند ابتکار خوبی باشد و به بهبود روابط کمک کند . سفیر “بلاهت اویچ” قول داد که این مطلب را شخصا پیگیری کند .

آقای مشائی از انتشار خبر پرداخت پول به دفتر رئیس جمهور افغانستان اظهار نارضایتی کرد . سفیر به آقای مشاعی پاسخ داد که در این باره نقشی نداشته است ولی متذکر شد که سیاست ایالات متحده در جهت به کمک به ناراضیان ایرانی است . وی به میلیونها دلاری که اخیرا به ناراضیان ایرانی چون “صادق هدایت” و “نیما یوشیج” پرداخت شده است اشاره کرد و توضیح داد که سیاست دولت متبوع او بر ادامه کمکها و پرداخت پول به ناراضیان ایرانی است .

سفیر از آقای مشائی خواست که با توجه به خدمات ابراهیم یزدی به انقلاب ، همه مساعی خود را برای آزادی او از زندان به کار ببرد . آقای مشاعی گفت او هم با سفیر همعقیده است ولی با توجه به وصیتی که از آیت الله خمینی باقی مانده و در آن با ذکر نام از حکومت اسلامی خواسته شده که همه دوستان او را از بین ببرند کاری از دستش ساخته نیست .

آقای مشائی یاد آور شد که این وصیتنامه نزد هاشمی رفسنجانی امانت بوده است ولی دولت پس از انتشار آن متوجه شده که وی در آن دست برده و نام خود را با استفاده از مواد شیمیائی در وصیتنامه محو کرده است . آقای مشاعی گفت وصیتنامه در حال حاضر در اختیار رهبری است تازیر نظر معظم له ، با تیمی از کارشناسان اداره “میراث فرهنگی” که به دفتر ایشان مامور شده اند ، تغییرات لازم دیگردر آن داده شود .

سفیر از آقای مشائی درخواست کرد که دانسته های خود در باره آقای موسوی و کروبی را در اختیار سفارت بگذارند . آقای مشائی ابتدا برای کمکهائی که در امریکا به آقای اکبر گنجی می شود سپاسگزاری کرد و در مورد در خواست سفیر گفت آنها با یکدیگر تفاوتی ندارند ، فقط تفاوت آنها این است که آقای موسوی از شهرام جزایری پول نگرفته است !

میهمان سپس برای ادای نماز در حالی که برای رعایت مسائل امنیتی لباس مبدل پوشیده و مقنعه به صورت زده بود اقامتگاه سفیر را ترک کرد و با تاکسی به هتل خود مراجعت کرد .
دوستدار – اچ .پی.ال موسیو

 
کلیدواژه ها: , , , , , ,

Comments are closed.