Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > فیلمی که در آن صدای رضا شاه کبیر شنیده می شود پس از ۷۶ سال پیدا شد – ویدئو
تنها فیلمی که صدای رضا شاه کبیر در آن شنیده می شود

فیلمی که در آن صدای رضا شاه کبیر شنیده می شود پس از ۷۶ سال پیدا شد – ویدئو

۷ آبان ۱۳۸۹

پس از گذشت ۷۶ سال ، فیلم یازدید رضا شاه کبیر از ترکیه و مکالمه او با کمال آتا تورک که در آن صدای رضا شاه نیز شنیده می شود بر حسب تصادف در شهر استامبول پیدا و از شبکه های تلویزیونی این کشور پخش شد .

آتاترک و رضا شاه کبیر

آنگونه که رسانه های ترکیه گزارش داده اند ، یکی از اساتید دانشگاه به نام” سامی شکر اوغلو” که برای خرید میوه به یکی از میوه فروشیهای استانبول رفته بود مشاهده می کند که صاحب مغازه سرگرم تراشیدن حلقه هائی از نگاتیو فیلم است . استاد دانشگاه بر حسب کنجکاوی از او دلیل تراشیدن فیلمیها را می پرسد . میوه فروش توضیح می دهد که با تراشیدن فیلمها و اضافه کردن ماده “استون ” به آن ، خمیری را درست می کند که از آن برای چسباندن تکه های فیلم استفاده می شود .

در این هنگام ، نظر استاد دانشگاه متوجه بر چسب یکی از حلقه های می شود که روی آن نام “آتا تورک ” نوشته شده بود. به میوه فروش پیشنهاد می کند که آن را به بهای حدود دویست دلار از او خریداری کند . میوه فروش که با شنیدن پیشنهاد استاد دانشگاه شگفت زده شده یود ، می گوید ” من باز هم از اینگونه فیلمها در انبار دارم ” . به این ترتیب حلقه های فیلمهای خبری قدیمی از جمله فیلم خبری سفر رضا شاه به ترکیه  از انبار میوه فروش خارج می شود و در دسترس رسانه ها قرار می گیرد .
لازم به توضیح است که بررسی سوابق انبار میوه فروش روشن می کند که این محل قبلا استودیوی یک شرکت  تولید فیلمهای خبری به نام ” ایپک” بوده که در آن سالها  فعال بوده است  .

متن گفتگوی آتاتورک و رضا شاه :

آتاتورک: خیلی مایه خوش‌بختی است که به ترکیه تشریف آوردید.

رضاشاه: من هم بی‌نهایت خوش‌وقتم که موفق شدم به آرزوی دیرینه‌ای که داشتم برسم.

آتاتورک: خیلی متشکرم. مدت‌ها بود که منتظر تشریف‌فرمایی شما بودم. حسرت دیدار شما را داشتیم و صمیمانه می‌گویم که خیلی خوش‌وقتم که بالاخره روز ملاقات رسید.

رضاشاه: شاید بدانید که چند سال پیش به نماینده شما عرض کردم که برای زیارت شما به ترکیه سفر خواهم کرد.

آتاتورک: خیلی ممنونم. خیلی ممنونم. دوستی ما خیلی قدیمی است و از سال‌ها پیش شروع شد. این، دوستی و آشنایی متقابل را بیش از پیش تقویت خواهیم کرد.

رضاشاه: شاید در گذشته غفلت شده‌باشد ولی امیدوارم در آتیه جبران شود.

آتاتورک: هیچ شک و شبهه‌ای ندارم و تمام ترک‌ها هم همین نظر را دارند.

برای مشاهده این فیلم روز آیکون زیر کلیک کنید .

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , ,

 1. Doroud be ravan pak in bozorg mard,namash ta abad baghi ast. d oroud be in ostad tork keh in ghanjoneh tarikhi ra peyda kardeh ast. vA BI SEPAS AZ BALATARIN.M.GOOURKI

 2. ناشناس says:

  رضا شاه هر چند که خدمات زیادی برای کشور انجام داده ولی کبیر نبوده او هم دیکتاتوری بود مانند دیکتاتور های دیگر در تاریخ جهان. لقب کبیر شایسته ایشان نیست.

  • julie says:

   چقدر متاسفم که مردم ما اینقدر نا آگاهانه قضاوت می کنند. رضا شاه کبیر یکی از با هوشترین و لایق ترین شاهان ایران بوده. مادر بزرگ من تاریخ زنده است و ایرانی نیست. وقتی به ایران مسافرت کرده بودند. برای من تعریف کردند که ایران ویرانستان بوده . سر هر چهار راه گردن کلفتها و باج گیر ها ایستاده بودند . مردم نمی دانستند حمام یعنی چی صابون نداشتند. مردم معنی آزادی را نمی شناختند. با یک باج گیر شما حرف آزادی را نمی توانید بزنید چون معنی اش را نمی فهمد. ایشان کشور را باید در اختیار می گرفتند و نظم و تمدن را به مردم تحمیل میکردند. اسم این دیکتاتوری نیست . هنوز هم مردم ما معنی آزادی را نفمیدند. و نا آگاهانه قضاوت می کنند. اول باید پله های آزادی را شناخت بعد در باره اش حرف زد. رضا شاه کبیر مردی با افکار بزرگ بود. و عملکرد بی نهایت درست بودند.اسم ایشان همیشه در تاریخ انسانیت ثبت است. من از ایشان بسیار سپاسگرارم.

 3. یاور says:

  رضاه شاه براستی معمار ایران نوین بود حقیقتی که هنوز بسیاری یا نمی پذیرند و یا شهامت پذیرشش را ندارند .خاندان پهلوی حق بزرگی به گردن ایران نوین دارد.گر چه رضاه به عنوان بزرگترین ایرانی قرن بیستم مورد اکرام بسیاری از ایرانیان واقع شده اما شجاعت طرح یی پیرایه آن در نوشتجات برونمرزی به چشم نمی آید .اگر رضاه شاه را چون آتاتورک پدر ایران نوین نخوانیم خدمات و تلاش های او در عمران و آبادی و حفظ امنیت و تمامیت ارضی اورا در اعداد بزرگانی چون امیر کبیر و مصدق..قرار می دهد .

 4. بهرام says:

  بنظر میرسد ساختگی است.

  کیفیت صدا، تازه بگوش میرسد نه صدایی که هفتاد و چند سال پیش ضبط شده و از همه

  مهمتر، فارسی و ترکی صحبت کردن رضاشاه است و همچنین نحوه صحبت کردن آتاتورک

  که بیشتر طنزگونه است و فکاهی تا صحبت دو رهبر با هم.

 5. محمد says:

  بعضی از ما ایرانی ها بدون در نظر گرفتن جایگاه خودمان . و برای فرونشاندن عقده های درونی و اظهار نظر های بی منظق و گاها توام با توهین قصد خود بزرگ بینی و خود یزرگ جلوه دادن را داریم …. ما هنوز یاد نگرفتیم و یاد نخواهیم گرفت ..بخدمتگزاران این مرز و بوم باید احترام فوق العاده گذاشت . بعضی از ما خیال میکنیم خدمتگزاران واقعی مملک نوکر های پدر ما بودند . بجای قدر دانی از جملاتی مانند دیکتاتور و اینگونه محملات استفاده میکنند .. اینگونه افراد بحق تا کنون نه دیکتاتور دیده اند و نه عملکرد های دیکتاتور ها را در دنیا مطالعه کرده اند . تا بهتر بتوانند از جملات در نوشتن استفاده نمایند .. قدر ناشناسی و ناسپاسی ما ها سبب گردیده که امروزه از ترک ها هم عقب مانده تریم …

  • Mahyar says:

   i agree with your idea.Reza Shah was a big man and he was so important for our country after Quajar imperialism.downwith Akhoonds and other Dictators

 6. mohsen says:

  mardom iran besyar melat nasepasi hastand , reza shah kabir be gardane mardom iran kheili hagh dare, yeg dahatkore ra tabdil be yeg keshvar kard , faghat tanha kari ke nakar rishey tamamiy akhondharo bayad misuzand ta in ghahveha iran ra be in roz nayandazand , melat hanoz ham dar khab ast engilis bidar.

 7. البرز ايرانزاد says:

  در این روزگار خواری و سرافکندگی ما ایرانیان، این سند تاریخی مایه افتخار و سر بلندی است. اگر رضاشاه نبود .نه تنها ایران، که تشیع نیز ممی مرد. او براستی یک نابغه بود. افسوس که حتی رجال باتجربه سیاسی ایران، چه در زمان حیاتش و چه پس از مرگش او را نشناختند.اگر آرمانها ی او به تحقق می پیوست امروز خاور میانه چهره دیگری داشت. او آرزومند ایران بزرگ بود و کسی نمیدانست. سر افکندگی و زبونی امروز ما در اسارت تازی گرایان سزای ناسپاسی و حق ناشناسی ما است.او را باید با کورش و مهرداد مقایسه کرد. روانش شاد، یادش زنده و جایش بهشت باد

 8. البرز ايرانزاد says:

  خواهشمند است این سند تاریخی را در سطح کسترده تر منتشر کنید و از گویا بخواهید آنرا بروز نگاه بدارد
  بدرود

 9. legha says:

  As a woman I believe Reza Shah his s son Mohamd Reza shah were great leaders and without them, today, Iranian women would be worse than Afghn woman.
  One day history will judge them fairly.

 10. Kambiz says:

  Reza Khan without a doubt was a dictator. A dictator who loved his country and did a great deal in a short period of time. I believe noone else could release woman from their stupid chadoor and veil, noone else could have built the railwas and roads, and noone else could have established first modern university and technical institute. all those years ago. Just look now what is happeningaround you, then you realise what a great man he was.,

 11. مسعود says:

  هر چه در باره این مرد بزرگ و شایسته لقب کبیر باید گفته شود،به مرور زمان تاریخ خواهد گفت.اما آنانکه او را دیکتاتور می خوانند و جنبه منفی آنرا در نظر دارند یا نمیدانند و یا نمی خواهند به دانند که در قاموس و فرهنک سیاسی دیکتاتوری و استبداد دو مفهوم کاملا متفاوت دارند.این دو بزرگ مرد هردو پایه گذاران خاورمیانه جدید هستند.روانشان شاد.اگر ایران با وجود رژیم ضد ایرانی کنونی آن هنوز پابرجااست،بدون اغراق بخاطر پایه ها و ستونهای قدرتمند یست که او ساخت و عجبا هر چه سعی در نابودی آنها مینمایند،راه بجایی نبرده و نخواهند برد.من نه اورا دیده ام و نه حتی دوران حکومت پسرش را بیاددارم.اما نگاهی به اواخر دوران قاجار و وضع فعلی سرزمینم نشانگر عظمت و نبوغ این دیکتاتور میهن پرست و کبیر است.اگر دموکرات و ایرانخواه اینانند که در حال حاضر به ایران حکومت مینمایند…از طلا گشتن پشیمان گشته ایم مرحمت فرموده مارا مس کنید!

 12. ترهانی says:

  در بالا نظری را دیدم که نوشته بود رضا شاه کبیر نبوده. جوون راست میگی اگر کبیر بود که من و تو جرا نمیکردیم این چرندیات را به کسی که این همه زحمت برای کشور کشیده بگیم. اگر کبیر بود عقلش میرسید یک کاری میکرد که آیندگان از این چرندیات پشت سرش نگن. یا اصلا مثل سایر پادشاهان میامد و چند زمانی حال میکرد و ثروت جمع میکرد و میرفت . راست میگی!!!

 13. arya oveyssi says:

  REZA PAHLAVI,NOT ONLY HE WAS GREAT BUT A VISIONARY INDIVIDUAL WITH SHORT TEMPER,HE DID NOT COMPRAMISE ON EFFECTS CONCERNING THE FUTURE OF A NATION…THOSE WHO READ THIS COMMENT PERHAPS THEY ARE FEW WHICH ARE PARENTS,I BELEIVER THE OUTLOOK TOWARD EVENTS FOR WELLBEING OF THE FAMILY OF YOURS WOULD ACT AS PARALELL TO WHAT THE LATE KING HAD IN MIND FOR HIS PEOPLE,BUT OFCOURSE HE HAD NO EDUCATION OR THE STANDARDS OF THE OLIGARGE FAMILIES THIS MADE HIM A UNIQUE BOUNCER IN TO EVENTS,TO LEARN AND TO EXECUTE……………NOW YPU CALL HIM ANY NAMES OR INSULT HIM IN ANY FORM HE WOULD NOT FEEL IT,BUT YOU WILL WHEN YOU WOULD KICK YOUR LOVED ONE TO AVERT HIM TO SLIP IN TO DISTRUCTION,YOU SEE IN ANY EVENT HE DOES NOT NEED THE PRAISE OR GLORY ,HE JUST STAYS IN HISTORY LIKE ALL THE GOOD OR BAD PEOPLE IF WE JUDGE ..WE MUST BE DAMN CAREFUL TO TO JUDGE OURSELVES IN THE SAME MANER.
  RESPECTFULY.

 14. saghar says:

  هر چه در باره این مرد بزرگ و شایسته لقب کبیر باید گفته شود،به مرور زمان تاریخ خواهد گفت.اما آنانکه او را دیکتاتور می خوانند و جنبه منفی آنرا در نظر دارند یا نمیدانند و یا نمی خواهند به دانند که در قاموس و فرهنک سیاسی دیکتاتوری و استبداد دو مفهوم کاملا متفاوت دارند.این دو بزرگ مرد هردو پایه گذاران خاورمیانه جدید هستند.روانشان شاد.اگر ایران با وجود رژیم ضد ایرانی کنونی آن هنوز پابرجااست،بدون اغراق بخاطر پایه ها و ستونهای قدرتمند یست که او ساخت و عجبا هر چه سعی در نابودی آنها مینمایند،راه بجایی نبرده و نخواهند برد.من نه اورا دیده ام و نه حتی دوران حکومت پسرش را بیاددارم.اما نگاهی به اواخر دوران قاجار و وضع فعلی سرزمینم نشانگر عظمت و نبوغ این دیکتاتور میهن پرست و کبیر است.

 15. lili lili says:

  به نظر من دیکتاتوری حق ماست مگر الان در مقابل دیکتاتور ساکت ننشسته ایم چی شده الان پشت سر رضا شاه میگیم دیکتاتور همین دیکتاتور دستور ساخت پل ورسک رو داد وقتی پل تمام شد اول مهندس آلمانی اش رو با خانواده ازیر پل نگه داشت بعد گفت از روی پل قطار رد بشه اینجوری کار میکرد توی این مملکت نه اینکه راه آهن درست کنه یک بار که قطار از روی ریلها رد میشه همه ریلها کج و معوج میشه مردم ایران از ازل نمک نشناس بوده ما حقمونه که الان تو فلاکت زندگی کنیم و از ترکیه ای که یک زمان گدا از همه جاش میزد بیرون ۵۰ سال عقب باشیم

 16. faramarz says:

  I AM AN OPPONENT OF MOHAMMAD REZA SSHAH BUT I HAVE ALWYAYS AFFIRMED THAT THE IRANIAN PEOPLE OWS A LOT TO REZA SHAH THE GREAT.WITHOUT HIS REIGN WE WOULD HAVE BEEN TODAY A BUNCH OF ILLETRATE AND RETARDED HEZBOLLAHI.LIKE THE PEOPLE OF SOME OUR NEIGHBOURS WHO HAD NOT THE FORTUN OF HAVING THEIR REZA SHAH.

 17. سمانه says:

  حالا از کی تا حالا این مردک شده کبیر؟نمیدونم اونکه به زور کلاه سر مردم میکرد و بعد از برگشتن از سفر روسری از سر مردم به زور میکشید عمه من بوده؟ببینید دوستان همه باید ازادانه با عقاید خودشون زندگی کنن همینطور که به زور روسرس یر کردن بده به زور کشیدنش هم خیلی بده،از این مورد بگیر برو تا بالا،فقط به این فیلم نگاه کنین،ببینید لحن حرف زدن رضا شاه رو که بهش رضا قلدر میگفتن با نوع حرف زدن آتاترک،انگار رضا شاه با ترس حرف میزنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 18. کارن says:

  اگر اون کارارو نمی کرد که هنوز تو و اون عمت تو تحجر قاجاری آخوند زده هفت پستو توی اندرونی داشتین کهنه بچه تو تمام عمرتون می شستین بجای اینکه اینترنت بازی کننین الان. همون کبیر بود که اولین مدرسه عالی دختران راه انداخت تا تو و امثال عمت شاید آدم شین که دریغا………….!