Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > نام واسطه های خرید اسلحه در کیف رولز رویس شاه
اسرار کیفی که در اتوموبیل شاه پیدا شد

نام واسطه های خرید اسلحه در کیف رولز رویس شاه

۲۷ مهر ۱۳۸۹

مسئولین اداره کاخهای سلطنتی در تشکیلات میراث فرهنگی هفته گذشته اطلاعات جدیدی  در باره چمدانی که گفته می شود از صندوق اتومبیل رولز رویس شاه به دست آورده اند را در اختیار خبرنگاران  قرار دادند . به گفته پرویز سعادتی مدیر پایگاه‌های جهانی میراث فرهنگی جمهوری اسلامی قرار است بخشی از این اسناد از جمله نامه خداحافظی  شاه خطاب به امیران ارتش که در زمان خروج شاه در سال ۱۳۵۷ نگاشته شده است جزو این اسناد باشد.به گفته وی، در بخشی از نامه، شاه خطاب به امرای ارتش نوشته است که برای استراحت و معالجه بیماری از ایران خارج می‌شود .

شهرزاد پاک‌نیت؛ امین اموال نیاوران  درباره علت اینکه تاکنون این اسناد بر اثر فعل و انفعالات طبیعی از بین نرفته است، می‌گوید: این اسناد مدتی طولانی در معرض خاک و آلودگی نبوده ، به همین دلیل تاکنون به خوبی باقی مانده است.وی در پاسخ به این پرسش که چرا تاکنون در صندوق عقب این خودرو باز نشده است ، می گوید   افرادی که قبلاً برای باز کردن این در می‌آوردند هیچ تخصصی نسبت به خودروی “رولز رویس ” نداشتند و اگر می‌خواستیم با فشار، در را باز کنیم به خودرو که یک اثر میراث فرهنگی محسوب می‌شد آسیب می‌رسید به همین دلیل به دنبال فردی می‌گشتیم که تخصصی در این زمینه داشته باشد و مسئول پروژه بازسازی خودروهای سعدآباد که کاملاً به این نوع از خودرو اشراف داشته، توانست بدون هیچ صدمه‌ای در صندوق عقب را باز کند.

پرویز سعادتی؛ مدیر پایگاه‌های جهانی میراث فرهنگی  می‌گوید: در حال حاضر مجموعه اسناد موجود در این کیف در دست “گندزدایی ” است. به گفته وی اسناد از جهت موضوعی به ۳ دسته “حوادث و رویدادهای انقلاب “، “خریدهای نظامی روزهای آخر جنگ جهانی دوم تا اواخر پهلوی ” و “نامه‌ها ” تقسیم می‌شود که تاکنون موفق شده‌ایم، پوشه‌ای را که در آن نامه‌ها بوده است، گندزدایی و بررسی کنیم .

وی به خبرگزاری فارس می گوید «اسناد خریدهای نظامی که در این کیف بود، با موضوع‌های دیگر سنخیت ندارند. به‌ نظر می‌رسد، در روزهای آخری که شاه  در ایران حکومت می‌کرد، به‌ دنبال تبرئه‌ خود و پاک‌سازی در سیستم، اقدام به جمع‌آوری این گزارش کرده که گزارشی کاملاً مفصل از کسانی است که در خریدهای نظامی در آن ایام واسطه بوده‌ یا دست داشته‌اند».

سعید بابایی؛ مسئول پروژه بازسازی خودروهای سعدآباد می گوید « اتومبیل‌های “رولز رویس ” کاملا دست‌ساز هستند و به همین دلیل تعداد اندکی از آنها در دنیا وجود دارد ما برای راه‌انداختن خودرو به منظور نمایش عمومی، به دنبال پیدا کردن لوازم خودرو از صندوق عقب، در این صندوق را پس از چند روز تلاش، بالاخره باز کردیم. وی ادامه می‌دهد: پس از باز کردن در صندوق عقب و در مخفی درون آن، متوجه کیف موجود در آن شدیم که در آن زمان امین اموال سریعاً کیف را برای بررسی به محل امنی منتقل کردند. »

علیرضا مقیمی؛ مدیر مجموعه  نیاوران درباره پیدا شدن کیف شاه  و برخی اظهارنظرها ی غرض آلود می گوید : پیدا شدن چنین چیزهایی اصلا عجیب نیست، مجموعه‌های نیاوران و سعدآباد وسعت بسیاری دارند که ممکن است بسیاری از آثار و اسناد در گوشه و کنار آن مخفی شده باشد . وی اضافه می کند «برخی بر اساس اغراض شخصی و جهت‌گیری‌های سیاسی خاص با موضوع برخورد می‌کنند و واکنش نشان می‌دهند و بنده به عنوان نماینده کارکنان سازمان میراث فرهنگی موضوع را از مراجع قضایی پیگیری می‌کنم. به گزارش خبرگزاری فارس وی می افزاید «

حمید بقائی رئیس سازمان میراث فرهنگی  از یاران احمدی نژاد به دلیل تکریم از کورش کبیر و برگزاری همایشهائی که با جمهوری اسلامی  منافات دارد  ، در معرض انتقاد شدید در مجلس و رسانه های مخالف احمدی نژاد قرار دارد .

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,

 1. کاوه says:

  با درود تنها چیزی که در این گزارش وجود نداشت نام های دلال های اسلحه بود .{که عنوان گزارش شمابود}بخاطر اطلاع از این نامها مطلب را خواندم وآنهم نبود باقی مطلب آنچنان جالب وقابل توجه نبود

  • sardabir says:

   دوست عزیز- کاملا حق با شما است . با کمال شرمندگی بخشی از متن تنظیم شده هنگام انتشار به علت نامعلومی کپی نشده بود . آن بخش را که اتفاقا به ایراد شما مربوز است به متن خبر اضافه کردیم و از این اشتباه فنی پوزش می خواهیم .

 2. عیسی says:

  این احمقها که ادعای مدیریت جهانی را دارند سی و اندی سال طول کشید تا صندوق عقب یک رولز رویس را باز کنند. بدون رودربایستی می گویند سی سال است دنبال کسی می گشته اند که اشراف به این مدل داشته باشد.

 3. بهنام says:

  این کاغذ ها هنگامی سند نامیده خواهند شد که کارشناسان شناخته شده ی جهان بگویند و بنویسند که در سفارت امریکا ودر جریان گروگانگیری درست نشده ….

 4. cheh ksani ba moderniteh mokhalefnd says:

  نوری الا کل مبارزه ۱۵۰ سال ایرانیان را برای حاکمیت قانون و دموکراسی و حقوق شهروندی و آزادی و مدرنیته را به دعوای شهری ها و روستایی ها و شکست ان را به دلیل روستایی بودن حاکمان و حاکمیت روستائیان تقلیل داده !
  چون او طرفدار دیکتاتور پرولتاریاست داره هی من من میکنه . از دیکتاتور مصطفا کمالو رضا شاه حمایت میکنه اما به شاه که از او مدرن تر بود و پسرش که از هر دو دموکرات تر حمله میکنه . این بابا رسما میگه مثل لنین عمل کنیم که المانها او را آوردند چپاندند به اصلاح طلبان در روسیه و کرنسکی و کودتا کردند با نیروی دریایی (مثل احمدی نژاد ) اسمش را گذاشتند انقلاب کارگران علیه سرمایه داران ! انموقع هنوز روسیه نیمه فئودالی بود و انگلیس و آلمان سرمایه داری ! خوب حاصل این شد کسانی مثل اطرافیان خمینی آمدند شدند رهبر . استالین مگر فیلسوف بود یا نخبه ؟ بعد میلیونها نفر را کشتند حتا رهبران انقلاب خودشان را مثل همین دادگاه های ج ا علیه مدیران و انقلابیون سابق . بعد یواش یواش که اصل دیکتاتوری بهتر است از دموکراسی را جا انداخت میگوید من کمونیست هستم و از قدیم عضو حزب توده بو ده ام . حا لا هم هر از گاهی کم میاره کیف شاملو را میکشه . یعنی همان کسی که در جوانی عضو انجمن جوانان فاشیست به همراه کیانوری رهبر حزب توده بود . علنا مثل توده ایها تاریخ را و حتا اخبار روز را دستکاری میکنه تا اندیشه های مارکسیستی روسی خودش را به کرسی بنشانه . میگه فدائیها و مجاهدین شهری بودند ! لابد رضا پهلوی و بنی صدر و داریوش همایون روستایی بودند .
  نوری الا کل مبارزه ۱۵۰ سال ایرانیان را برای حاکمیت قانون و دموکراسی و حقوق شهروندی و آزادی و مدرنیته را به دعوای شهری ها و روستایی ها و شکست ان را به دلیل روستایی بودن حاکمان و حاکمیت روستائیان تقلیل داده !