Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > تفاهم هوائی با قاهره ، زور آزمائی احمدی نژاد با متکی + ویدئو
قرارداد هوائی تهران و قاهره

تفاهم هوائی با قاهره ، زور آزمائی احمدی نژاد با متکی + ویدئو

۱۳ مهر ۱۳۸۹

عدم حضورمسئولین بالای وزارت خارجه جمهوری اسلامی در مراسم امضاء و مبادله تفاهم نامه از سرگیری پرواز های بین تهران و قاهره چشمگیر بود . این تفاهم نامه  روز گذشته  با نظارت حمید بقائی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و مشاور احمدی نژاد  در امور آسیا بین مسئولین هواپیمائی دو کشور امضاء شد .

به نوشته روزنامه وطن امروز که نزدیک به احمدی نژاد شناخته می شود «پس از آنکه مجتبی امانی رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در مصر اواخر مرداد ماه به سایت خبری «الیوم السابع» مصر گفت که ایرانی‌ها عاشق مصر هستند و اگر ایرانی‌ها به مصر بیایند مبالغ زیادی در این کشور خرج خواهند کرد که این باعث می‌شود مصر از منابع مالی دیگر بی‌نیاز شود. روز یکشنبه در جریان سفر رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی  به قاهره توافقنامه مهمی در حوزه حمل و نقل هوایی میان دو کشور به امضا رسید» اینجا .

این قرارداد به دلیل تضاد با مسائل گوناگون سیاسی در وضعیت فعلی قابل اجرا نیست. گذشته از آن که مساله نام خیابان “وزرا” که در زمان خمینی به نام خالد اسلامبولی قاتل انور سادات نامگذاری شد از مسائل اصلی موجود بین دو کشور است ، تهران و قاهره در صحنه بین المللی روی  دوخط مخالف حرکت می کنند . در حالی که مصر دارای روابط گرمی با امریکا است و از حکومت محمود عباس در  فلسطین پشتیبانی می کند ، جمهوری اسلامی با امریکا دشمنی می ورزد و هوادار حکومت محمود عباس بر فلسطین است .

همچنین مصر از وسوسه های جمهوری اسلامی بر مسلمانان بنیاد گراکه روز و شب از رادیو و تلویزیونهای رژیم به زبان عربی و برای شوراندن مردم بر علیه دولت پخش می شود ،  غضبناک است . در این میان احمدی نژاد ، منوچهر متکی وزیر امور خارجه را عملا کنار گذاشته و در حوزه سیاست خارجی که حیاط خلوت رهبری است تاخت و تاز می کند . منوچهر متکی وزیر خارجه رژیم نیز ، از حلقه یاران احمدی نژاد ، از جمله   حمید بقائی که در بستن این قرارداد نقش اول را ایفا کرد دل خوشی ندارد  . وی چندی پیش فاشگونه از بقائی انتقاد کرد و پس از اظهار نظر او در مورد کشتار ارامنه  بوسیله ترکیه  اینجا او را شماتت کرد و  گفت « مشخص نیست آقای بقایی براساس کدام مسئولیت و از چه جایگاهی اینگونه سخنان نسنجیده را بیان می کند.».

اختلاف متکی و احمدی نژاد در نشست روز یکشنیه با ایرانیان مقیم قطر نمایان بود

مدیدیت نیروهای مسلح و مسائل مربوط به سیاست خارجی در جمهوری اسلامی از حوزه هائی است که در اختیار رهبری است و وزیر خارجه نیز چه اینکه عضو دولت است ، ولی رهبری را مافوق و بالا دست خود می شناسد . در دیدارهای هیات دولت با خامنه ای نیز ، متکی به جای نشستن در صف وزرا ، در کنار علی اکبر ولایتی که مشاور سیاست خارجی سید علی خامنه ای است می نشیند .برای مشاهده نوار یکی از جلسات هیات دولت با رهبری و کنایه احمدی نژاد به خامنه ای در باره  متکی  اینجا را نگاه کنید .

به این ترتیب زور آزمائی احمدی نژاد پس از زور آزمائی در زمینه های  اقتصادی و فرهنگی و حتی مذهبی ،  به صحنه های بین المللی  رسیده است . اینک باید منتظر بود و دید که چه کسی پشتش زودتر به زمین می خورد و از  تشک کشتی خارج می شود . احمدی نژاد یا متکی ؟

نوار ویدئوئی خبر صدا و سیما و گزارش تلویزیون الجزیره را که ضمن آن با دکتر صادق زیبا کلام در این باره گفتگو می کند با فشار دادن آیکون زیر مشاهده کنید

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.