Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > اجرای تحریمها در امارات تب دلار تهران را بالا برد
گران شدن دلار در تهران

اجرای تحریمها در امارات تب دلار تهران را بالا برد

۹ مهر ۱۳۸۹

در  حالی که بازار ارز در ایران با افزایش یکباره و شدید دلار روبرو است   و نرخ دلار به مرز هزار و ۲۵۰ تومان رسیده است، فشار امریکا به امارات عربی متحده برای اجرای تحریمها جمهوری اسلامی را در تنگنای بیشتر قرار داده است . بهای دلار در روز پنجشنبه با تزریق دلار به یازار  بوسیله بانک مرکزی تا حدودی کاهش یافت ولی با توجه به پیشینه بازار ارزهای خارجی در ایران ،  روشن است که نرخ دلار در کشور تابع نوسانات عرضه و تقاضا است و ادامه چنین حرکاتی در بلند مدت برای بانک مرکزی میسر نیست .


التهاب  ارز در بازار که منجر به عرضه آن از سوی بانک مرکزی شد برآمده  از نقشامارات عربی متحده در مغاملا پولی جمهوری اسلامی است .  ایران  پس از تحریمها ، بسوی “درهم” امارات رفت ومعاملات خود با  با خارج را ، با “درهم” و از طریق بانکهای اماراتی  انجام می داد .

گزارشهای رسیده از دبی حاکی است که فشارهای  آمریکا  به بانک‌های اماراتی  از اواخر هفته گذشته شکل جدی‌تری به خود گرفته است.

هرچند که پیش از این برای مقابله با این فشارها راه‌های گریزی نظیر همکاری مالی با کشورهای ترکیه و ارمنستان پیشنهاد شده  است ، لیکن در عمل چنین کابردهائی نمی تواند تحقق یابد .

در این باره پدرام سلطانی رئیس کمیسیون WTO اتاق بازرگانی تهران به سایت خبری “فرارو” می گوید :

« از روز پنجشنبه هفته گذشته بانک‌های اماراتی با تن دادن به فشارهای ایالت متحده، مشکلاتی را بر سر راه انتقال ارز از ایران به سایر کشورها ایجاد کرده است. هرچند که رایزنی‌هایی میان بانک‌های ایرانی و اماراتی آغاز شده است تا مشکلات مرتفع شود اما از قرار معلوم فشار بر روی اماراتی‌ها به حدی است که تا کنون نتیجه‌ای حاصل نشده است .پس از آن‌که کار کردن تجار با ارزهای معتبر محدود شد، فعالان بخش خصوصی با ارتباط مناسب با امارات، فعالیت خود را با درهم امارات انجام می‌دادند و از آن به عنوان معبری مهم برای ارتباط اقتصادی استفاده می‌کردند اما این شاهرگ توسط دشمنان کشور بسته شد و حالا باید به فکر راه‌های جایگزین بود.»

سلطانی در باره جایگزینی کشورهای ترکیه و ارمنستان با امارات می گوید   «جایگزینی این کشورها به جای امارات بسیار مشکل است. با کشورهای ترکیه و ارمنستان نمی‌توان به غیر از پول ملی این کشورها با ارزهای دیگر فعالیت کرد. حتی اگر به فرض این کشورها بپذیرند با پول این کشورها فعالیت شود، مشکلات فنی بر سر این راه وجود دارد ضمن اینکه ساماندهی این حجم تجارت به سمت لیر ترکیه و پول ارمنستان بسیار مشکل و زمان‌بر است.»

وی درباره این این مشکلات می گوید  «به عنوان مثال فعالیت‌های این‌چنینی در دوبی از مالیات معاف است اما اگر مبادلات به سمت ترکیه و ارمنستان برود، طبق قوانین این کشورها باید به نسبت مبادلات، مالیات پرداخت کرد. به همین نسبت هزینه‌های کار افزایش خواهد یافت. ضمن اینکه از آن‌جا که بسیاری از مبادلات صوری خواهد بود، بانک‌های معامله کننده در کشور خود با مشکلاتی نظیر فشارهای سیستم مالیاتی و حسابرسی کشور خود مواجه می‌شوند که به همین دلایل از رغبت آن‌ها برای فعالیت‌های اینچنینی کاسته می‌شود.اگر شانس زیادی برای جایگزینی بود حتما تا الان شرکت‌های ایرانی فعالیتی در این زمینه انجام می‌دادند. در حال حاضر برخی شرکت‌ها نمایندگی‌هایی را در ترکیه دایر کرده‌اند اما این جایگزینی برای آن‌ها مدت‌ها طول خواهد کشید به همین دلیل از آن استقبال نشده است.»

عضو اتاق بازرگانی ایران در باره جایگزینی امارات با ترکیه و امارت می گوید « از آن‌جا که نقل و انتقال پول به داخل و یا خارج از کشور با محدودیت هایی همراه شده است، بانک‌های کشورهای ترکیه و ارمنستان هم برای این کار مشکل دارند. در این شرایط که بانک ملت در استانبول شعبه دارد و برخی تبادلات بانکی از این طریق انجام می‌شود هم میزان همکاری این بانک با بانک‌های ترک محدود است. به طوری که فعالیت بانکی به غیر از لیر ترکیه با ارز دیگری امکان‌پذیر نیست. چراکه بانک‌های ترک نیز نگران فشارهای بانک‌های بین‌المللی هستند.»

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , ,

  1. negarannabashid radio farda migeh amrika ham hamineh says:

    خیلی جالب است در رادیو فردا ( آمریکایی ) دو مقاله هم زمان وجود دارد که یکی از انحطاط و نابودی قدرت امریکا میگوید ( همان چیزی که احمدی نژاد هم میگوید و فراماسونری چپ روسی هم می گوید ) و دیگری که از لولا برزیلی یک قدیس چپ ساخته ! یعنی همان دوست احمدی نژاد ولی کمونیستی که مارکسیسم روسی را بوسید و گذاشت کنار و رفت دنبال همان سرمایه داری منحط و در حال فرو پاشی امریکا . البته تازه این هم کار او نبود ریس جمهور قبل از او فرناندو هنریکه اقتصاد برزیل را سرمایه داری کرد و دمش را گره زد به امپریالیسم امریکا و سیاست های اقتصاد جهانی . او همواره دوست احمدی نژاد بود و به تنها چیزی که شباهت نداشت یک چپ آمریکای جنوبی بود . هنوز فساد و رشوه و بند های تبه کاری و ا ید ز در ان کشور بیداد میکند . اما ورود سرمایه گذاری خارجی برای استفاده از کارگر ارزان تا اندازه ای مشکلات عمیق این کشور را حل کرده . همان چیزی که چپ روسی در ایران اجازه نمی دهد .
    جالب اینکه فراماسونری روسی نفوذی در رادیو فردا زیر مطلب لولا برزیلی جای اظهار نظر نگذشته تا کسی در مورد او حقیقت را نگوید . در جهان سوم به این میگویند سانسور . اما ذیل مطالب مربوط به ترکیه و لیبرال ها ی ایران و مصدق و سلطنت طلبان را برای گارد فاشیستی رسانه ای ۵۰ نفره اش (نئو سکولار های امریکا و کانادا )باز میگذارد تا با ماسک ملی گرایی و سلطنت طلبی به ملی ها و سلطنت طلبان عقده گشایی کنند .