Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > مصاحبه کامل باراک اوباما با تلویزیون فارسی بی.بی.سی – ویدئو
مصاحبه کامل اوباما با تلویزیون فارسی بی.بی.سی

مصاحبه کامل باراک اوباما با تلویزیون فارسی بی.بی.سی – ویدئو

۲ مهر ۱۳۸۹

در مصاحبه نسبتا طولانی با تلویزیون بی بی سی فارسی ، باراک اوباما اظهارات احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را “موهن”، “نفرت انگیز” و “غیر قابل توجیه” خواند  .

رئیس جمهور امریکا که در واکنش به سخنان جنجال آفرین احمدی نژاد  اینجا از چارچوب دیپلماتیک بیرون آمده بود ، احمدی نژاد را “او” خطاب کرد و گفت « این که  او این اظهارات را  آنهم اینجا در منهتن، تنها در فاصله ای کوتاه از جایی که حادثه اتفاق افتاد، جایی که خانواده ها عزیزانشان را از دست دادند، مردمی از تمام مذاهب و قومیت ها، که این را بزرگترین تراژدی نسلشان قلمداد می کنند، اینکه او چنین چیزی بگوید، قابل توجیه نیست و با واکنشی که ملت ایران در زمان حادثه نشان دادند، در تعارض است.

اوباما به همدردی مردم ایران پس از حادثه ۱۱ سپتامبر اشاره کرد و اظهار داشت “آن زمان عده ای  شمع به دست شب زنده داری کردند، احساسات انساندوستی که در ایران ابراز شد شدت اختلاف بین عملکرد رهبری و رژیم ایران از یک سو و اکثریت مردم ایران را از سوی دیگر نشان می دهد. اکثریتی که نسبت به این مسایل با احترام و تعقل فکر می کنند».

رئیس جمهور امریکا با زیر سوال بردن مشروعیت رژیم جمهوری اسلامی گفت  « اگر انتخاباتی برگزار شده بود که قوانین و مقررات اولیه در آن رعایت و دولت فعلی برنده آن می شد، شاید از نظر من نتیجه ایده آلی نمی بود، ولی به آن احترام می گذاشتیم. اما وقتی در عوض می بینیم که مردم زندانی می شوند، کتک می خورند ، به آنها تیراندازی می شود، اذیت و آزار می بینند و مخالفان به زندان می افتند، آن وقت به نظر من، هنجارهایی که باید در سراسر دنیا رعایت شود نقض می شود. پس جواب شما این است که ما در کنار کسانی که می خواهند حرفشان شنیده شود می ایستیم، کنار کسانی که در یک دموکراسی که شأن انسانی شان را به رسمیت می شناسد مشارکت کنند.»

به دلی طول ننوار این مصاحبه به سه بخش ۸ دفیفه ای فسمت شده که بخش اول آن را در زیر ملاحظه می کنید . برای مشاهده بخش ۲ و ۳ روی آیکون در زیر صفحه کلیک کنید

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

 1. بهنام says:

  زبانی که او میفهمد ….زبان دیگریست که باید آنرا پیدا نمایند

 2. eshkale kar injast says:

  احمدی نژاد که فهمید مذاکره ای در کار نیست ناشیانه خود زنی کرد با ان اظهارات بی اساس و کودکانه که فقط در میان رادیکال های ایرانی مثل لاریجانی ، توکلی ، شریعتمداری ، مطهری ، …. خریدار دارد و جز نفرت از ایران و ایرانی در جهان آزاد چیزی باقی نمیگذارد .
  جای بسیار تاسف است که اپوزیسیون نظاره گر ایرانی در این ماجرا ساکت ماند و رهبران جنبش سبز هم که قبلا در جریان گروگان گیری با عملکردی مشابه به نفع جمهوری خواهان و به ضرر دموکرات ها کار کرده بودند سکوت معنی داری کرده و یکبار دیگر در آستانه انتخابات در امریکا اوباما را تحت فشار مضاعف قرار دادند . ظاهرا الیگارشی ج ا از چپ تا راست با محافظه کاران بهتر کنار می اید . آنها از سرنوشت شاه بسیار ترسید ه اند . اپوزیسیون چپ خصو صا چپ روسی از اینکه معامله ای صورت نگرفت و چشمانداز معامله در آینده نیز از بین رفت خوشحال است ( سکوت اینها در مقابل اظهارات احمدی نژاد نشانه این حقیقت است ، چون اینها خود را موظف میدانند به هر اظهار نظر احمدی نژاد خصو صا اگر در جهت مصالحه با امریکا باشد صد ها مقاله بنویسند ).احمدی با آغوش باز توسط لاریجانی و توکلی پذیرفته شد . روسیه ( لاوروف ) بار دیگر در مرکز مذاکرات قرار گرفت که معنی ان شکست مذاکرات ۵+۱ خواهد بود و سود جویی همان کشور ها که با کارت ایران بازی میکنند .این بازی ولی زیاد دوام نخواهد داشت. تحریم ها از همین حالا معلوم است که مشکل را حل نخواهند کرد . کیست که نداند عاقبت این بازی چیست ؟ چریک های فدایی از همین حالا شروع کرده اند که همش تقصیر ج ا است ! موسوی دلش را به اسباب بازی سبزش خوش کرده (هر از گاهی در مورد اینکه خود جوش است و خود رقص و مغز و فرمان لازم ندارد و اتوماتیک پیروز تاریخ است) توهماتش را در دنیای سیاست امروز که در ان دشمنان خونین سابق ( از ویتنام تا کوبا و از روسیه تا چین ) برای نصیب بردن از دلارهای آمریکایی در کنار امریکا جایی نزدیکتر می جویند تکرار میکند .حالا زمانیست که میفهمیم چرا سروش گفت مملکت ما سیاستمدار می خواهد نه روشنفکر ! اما دولت آبادی فسیل باقی مانده از جنگ سرد و عمویی و دیگر کار پردازان سیاست روس محور بر سرش فریاد زدند و گذشته او را جلوی چشمش گذاشتند تا عبرت سایرین شود . یک روش کاملا استالینیستی .

 3. chera sokout says:

  به جز جبهه ملی ، زیبا کلام و یک کارتون گویا در خودنویس هیچ گروه و حزب و فعال سیاسی اظهارات احمدی نژاد در سازمان ملل را که قطعا برای ایران و ایرانیان عواقب زیانباری به دنبال خواهد داشت محکوم نکرد . حتا زحمت نوشتن یک مقاله به خودشان ندادند . این در حالیست که برای یک خانمی که محکوم شده در دادگاه (بدون وکیل و هیات منصفه ) به اتهام مشارکت در قتل همسرش و یا اظهارات همین ریس جمهور در مورد منشور کورش یا بازگشت به مکتب ایران معاونش صدها مقاله و میلیونها کلمه در رسانه های ایرانی منتشر میشود . تو گویی که کشور در آستانه فرو افتادن در یک جنگ نفرینی است اگر این خانم محکوم شود یا اگر ان منشور ۴ ماه اسباب بازی تبلیغاتی ریس جمهور فعلی باشد . احزاب و افرادی که دست به دامان حتا برزیل شده بودند تا این خانم را نجات دهند ( که از نظر انسانی بسیار پسندیده است اما بسیار شبیه بازی با ان منشور است اگر در موارد مهم دیگر سکوت شود ) اکنون ساکتند .
  ظاهر قضیه ساده است اما در عمق ان یک طرز فکر فاجعه آمیز که ریشه در فرهنگ سیاسی ما ایرانی ها ( اپوزیسیون و حاکمیت ) دارد خوابیده که نهایتا ما را به سوی یک فاجعه دیگر سوق خواهد داد .دلیل این سکوت چیست ؟۱) آیا اپوزیسیون پر مدعا با نظرات احمدی موافق است ؟ یا ان را مهم نمیداند ؟ یا ان را حق امریکا و امریکا ییها می داند ؟ یا از اینکه احمدی به دامان ضد امپریالیسم حکومت بازگشته (مثل لاریجانی و توکلی و مطهری ) خوشحال است ؟ یا اصلا مشکل اپوزیسیون با احمدی همین تلاش او برای برقراری ارتباط با امریکا بود و زنده کردن ارزش های باستانی و ایرانی (ولو به شکل صوری ) که حالا بهم خورده ؟۲)آیا اپوزیسیون نگران برقراری ارتباط با امریکا بود و ان را تثبیت احمدی قلمداد میکرد و حالا خوشحال است که مذاکره بهم خورده و احتمالا در فضای بی اعتمادی بوجود امده مطمئن است مذاکره ای وجود نخواهد داشت ؟ و اگر جنگی هم در بگیرد او مسول نیست و شاید هم حاکمیت تضعیف شود و کسی چه میداند شاید وسط آتش و خون مثل لنین در روسیه آنها به قدرت برسند ؟!در هر دو صورت فوق اپوزیسیون ج ا نشان داده است که تفاوت ماهوی با ج ا ندارد ، بر اساس منافع خود و نه منافع ملی با قضایا بر خورد میکند ، هو چی است ، از مفاهیم حقوق بشر و آزادی و عدالت و … استفاده ابزاری میکند ، ضد آمریکایی است و هوادار خشونت و ضد مذاکره و حرکت های صلح آمیز در همه جاست .این در حالیست که فاجعه ۱۱ سپتامبر را افرادی که هیچ کدام ایرانی نبودند به وجود آوردند و طنز تلخ تاریخ را ببین که دولت های مربوط به ان جنایت کاران امروز خودشان را متحد و دوست امریکا میدانند و علیه ایران صف بندی کرده اند اما ما ابلهانه خودمان را شریک و مجرم اصلی میکنیم . همانها به سفارت همین ج ا حمله بردند و همان ها در عراق جنگ شیعه و سنی راه انداختند و همانها در ایران امواج بمب گذاری و کشتار و آدم ربایی ایجاد خواهند کرد .

 4. bahram says:

  اوباما نمیبایست این دیوانه را جدی میگرفت و وقت خود را در جواب مزخرف گوییهای او تلف میکرد. بطور کلی در آمریکا نباید با احمدی نژاد مصاحبه ای صورت گیرد، چرا که تجربه ثابت کرده که او با طرح مسائل نا شایستی درصدد مطرح شدن است.