Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > شهرزاد میر قلی خان ،زنی که احمدی نژاد خواهان رهائی او از حبس در امریکا است + ویدئو
احمدی نژاد و شهرزاد میر باقری

شهرزاد میر قلی خان ،زنی که احمدی نژاد خواهان رهائی او از حبس در امریکا است + ویدئو

۳۱ شهریور ۱۳۸۹

احمدی نژاد در چند نوبت تلویحا از باراک اوباما در خواست کرد که زندانیانی را که از گوشه و کنار جهان ربوده و به امریکا برده است آزاد کند . این مساله پس از آزادی سارا شرود ، دختر کوهنورد امریکائی که چندی پیش آزاد شد شدت گرفت و احمدی نژاد درخواست خود را در سفر اخیرش به نیو یورک چند بار تکرار کرده است . اما دستکم شهرزاد میر قلی خان از جمله افراد ربوده شده نیست ، چون خود با پای خود به امریکا آمده و به این مساله معترف است .

شهرزاد میر قلی خان و همسر سابقش محمد سیف

از جمله افرادی که جمهوری اسلامی برای آزادی او  تلاش می کند خانمی به نام شهرزاد میر قلی خان است که در سال ۲۰۰۴  به اتفاق همسر سابقش محمود سیف  ، در صدد بوده ۳ هزار و پانصد دوربینهای ویژه دید در تاریکی را به بهای هر دوربین ۱۰ هزار و ۵۰۰ دلار از امریکا  به جمهوری اسلامی صادر کند . چنین معامله ای در قانونهای تحریم ایالات متحده جرم شناخته می شود .

بر اساس محتویات پرونده ، شهرزاد و همسرش در سال ۲۰۰۴ در کشور اتریش دستگیر شده بودند . بازداشت آنان زمانی صورت گرفت که مامورین پلیس فدرال امریکا (اف.بی.آی) در پوشش فروشنده لوزم غیر مجاز آنها را برای معامله به کشور اتریش کشانده و ضمن نشان دادن نمونه دوربین آنها را به دام انداختند . در آن زمان شهرزاد و همسرش پس از ۲۸ روز بازداشت در اتریش ف با پرداخت جریمه از زندان آزاد شده بودند.جزئیات ملاقات شهرزاد و همسرش با مامورین اداره گمرک و اف.بی.آی امریکا روی فیلم ضبط شده و به عنوان مدارک دادستانی به دادگاه ارائه شد . از ورای ادعانامه ای ه در دادگاه وی در شهر  ” فورد لودردیل” در ایالت فلورید  که شهرزاد در هنگام دستگیری  با گذرنامه ای که در آن هویت وی «فریده فهیمی» ذکر شده بود سفر می کرده است . شهرزاد در دادگاه مدعی شده بود که وی با نام مستعار سفر نکرده و فریده یکی از رفیقه های همسرش است که دارای تابعیت کشور سوریه است و اینک همراه او در ایران بسر می برد .

شهرزاد در دادگاه خود را در این ا بیگناه و بی اختیار دانست و همسرش را مسئول برنامه ریزی برای انتقال دوربین ها به ایران معرفی کرد .وی گفت که همسرش او را همراه خود به سراسر جهان از جمله چین،امارات عربی متحده،پاریس،قطر،قبرس،آلمان و سرانجام شهر “فورت لودردال” در امریکا کشانده است . وی مدعی شد که تنها به عنوان مترجم همسر سابقش در جلسات معامله  حضور داشته و از بنیان ماجرا بی اطلاع است . شهرزاد انگلیسی را دست و پا شکسته  صحبت می کند .

شهرزاد در سال ۲۰۰۷ پس از اطلاع از اینکه دریافت به درخواست مقامات امریکائی به وسیله پلیس بین المللی تحت تعقیب قرار گرفته است است به امریکا مسافرت کرد تا از دستگیری مجدد خود در کشورهای اروپائی جلوگیری کند  .ولی در امریکا دستگیر و زندانی شد .

شهرزاد میر قلی خان  دارای دو دختر دوقلوی چهارده ساله است که اینک در ایران بسر می برند . آنها با ارسال نامه ای برای باراک اوباما  بوسیله سارا شرود  زندانی امریکائی که چندی پیش آزاد شد از او خواسته اند مادرشان را آزاد کند . برای مشاهده گزارش تلویزیونی دولتی “پرس تی .وی” روی آیکون زیر کلیک کنید

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

 1. بهنام says:

  اگر بی گناه بود احمدینژاد هیچگاه از او سخنی نمیگفت

 2. مرتضی says:

  درود بر رئیس جمهور قدرتمند و فهیم ایران برای این اقدام مقابله به مثل

 3. آینه says:

  احمدی نژاد اگر راست می گوید برود دانشجو ها و خبر نگارانی که در ایران زندانی هستند آزاد کند
  مرگ بر دیکتاتور

 4. khadem says:

  nazare 2 didi wel matali..