Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > نقش کورش کبیردر انتخابات آینده ریاست جمهوری اسلامی
artcile
کورش دوستی احمدی نژاد

نقش کورش کبیردر انتخابات آینده ریاست جمهوری اسلامی

۲۹ شهریور ۱۳۸۹

سخنان احمدی نژاد در باره کورش کبیر و فرهنگ باستانی ایران و اظهارات دیگرش در باره نقش و اهمیت مجلس ، خشم محافل محافظه کار را برانگیخته است و موج بزرگی از انتقاد بر علیه او را بر انگیخته است . در این زمینه حتی روزنامه کیهان نیز که از هواداران سرسخت احمدی نژاد است به این موج پیوسته و در سرمقاله روز دوشنبه ۲۹ شهریور با عنوان «نگاه معکوس به واقعیت های ملموس» به سخنان او در باره فرهنگ ایرانی پرداخته و می نویسد « با چه انگیزه ای مکتب اسلام را کنار می گذارید؟» اینجا . لیکن این شکاف بر سر اختلاف اندیشه ایجاد نشده  بلکه هدف نهائی احمدی نژاد و منتقدانش ، کسب رای مردم در انتخابات آینده ریاست جمهوری اسلامی است .

بخشی ازسخنان احمدی نژاد در باره کورش کبیر

علی مطهری نماینده محافظه کار مجلس فرزند مرتضی مطهری، از اندیشه پردازان انقلاب اسلامی و از خواص مورد توجه روح الله خمینی ، آغاز گر انتقاد بود . وی طی نامه سرگشاده ای خطاب به احمدی نزاد نوشت «سخنان جناب‌عالی در مصاحبه زنده با شبکه خبر سیما در روز جمعه ۲۶/۶/۸۹ در واقع تبیین دوباره تز مکتب ایران به جای مکتب اسلام بود و حاکی از آن است که اجرای این تز یک برنامه طراحی شده از سوی آقای مشائی و جناب عالی برای جمهوری اسلامی است» اینجا .

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در سفر خود به اصفهان در روز سه شنبه ۲۸ شهریور ، شمشیر را برای احمدی نژاد از رو بست و بدون اینکه نامی از او ببرد گفت «این روزها در کشور حرف‌هایی زده می‌شود که حرف اصلی نیست و روزها وقت مردم و رسانه‌ها به موضوع مکتب ایران سپری شد، در حالی که مکتب ایرانی بی‌معنی است، می‌توان از مکتب فلسفی و عرفانی ایران گفت، اما مکتب متعلق به ایدئولوژی است و اگر منظور از مکتب ایران نیز امور ناسیونالیستی است این حرف‌ها مربوط به شما نیست» اینجا .

وی همچنین با اشاره به سخنان احمدی نژاد که در مصاحبه با روزنامه ایران که گفته بود جمله معروف خمینی که ” مجلس در راس امور ” مربوط به گذشته است اینجا می گوید« استدلال احمدی نژاد از اینکه مجلس در راس امور نیست، اصلا درست  نیست» اینجا .

تقریبا در همه انتقاداتی که در مورد اظهارات احمدی نژاد در باره فرهنگ ایرانی گفته و نوشته شده شده ، اسفندیار رحیم مشائی تلویحا به عنوان فردی که احمدی نژاد را هدایت می کند قلمداد شده است . از جمله ، علی مطهری می گوید« سؤال من از جناب رئیس‌جمهور این است که آیا اصرار شما بر مطرح کردن مکتب ایران به جای مکتب اسلام به همان دلیلی نیست که آقای مشائی افاضه فرمودند» اینجا .

به این ترتیب جناحهای رقیب و درونی در صف بندیهای سیاسی وارد مباحثه دنباله داری شده اند که هر روز شکاف بین آنها و احمدی نژاد را پهن تر می کند. الیته هدف نهائی هردو جناح از طرح اینگونه مباحث ، جلب نظر رای دهندگان در انتخابات آینده است .

در این نبرد سیاسی ، تکیه احمدی نژاد و مشائی به رای دهندگانی است که احساسات ناسیونالیستی داشته و در دام الفاظ زیبای احمدی نژاد گرفتار شده اند. در این صف و بویژه در سپاه پاسداران افراد مذهبی  که دارای احساسات ملی هستند نیز می گنجند.

در برابر آن ، تکیه گاه مخالفین احمدی نژاد در درون حاکمیت ، مردمی هستند که هنوز در شعار و اندیشه های سه دهه گذشته دست و پا می زنند . در این میان ، سید علی خامنه ای در این بن بست وامانده است و برای این که هر دو طرف را داشته باشد ، گاهی به نعل و گاهی به میخ می زند.

مطلب مرتبط و ویدئوی احمدی نژاد در حال آویختن چفیه عربی به سرباز هخامنشی  اینجا

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , ,
  1. nazari says:

    سی ان ان و بقیه رسانه های اصلی این خبر را با سانسور ان قسمت (ایران و امریکا باید رابطه برقرار کنند و این به نفع همه است ) بارها پخش کرده اند . ظاهرا تلاش جنگ طلبان در ج ا و در امریکا و در جنبش سبز موفق شده مذاکره ای را که اوباما ۲ سال پیش راه حل اصلی اعلام کرد از روی میز بردارد . مذاکره ای در میان نخواهد بود ، تحریم ها کاری صورت نخواهند داد ،جنگی در پیش است . جنگی که هیچ کس ان را نمی خواهد اما همه میدانند بلاخره اتفاق خواهد افتاد . با توجه به دو جنگ قبلی افغانستان و عراق در منطقه و در نظر گرفتن خصو صیات ویژه ایران ( حکومت ، بزرگی کشور ، موقعیت استراتژیکی ، اقوام گوناگون ، اپوزیسیون ضد امریکا) یک جنگ داخلی و آدم ربایی ، ترور و بمب گذاری های بی هدف و موزاییکی شدن ایران در دراز مدت کاملا در چشم انداز است . دیگر تقاضاهای مکرر احمدی برای مذاکره پاسخی نخواهد یافت . دو سال پیش اوباما تقاضا میکرد ج ا ناز ، حالا بر عکس . شاید به همین دلیل باشد که خاتمی ترسیده ، فردی به نام همن سیدی چپ در سایت اخبار روز از شکست چپ ها میگوید در اثر عدم واقع گرایی و انعطاف ( نظر چپ ها را به حزب کمونیست عراق جلب میکند ) ، چریک های فدایی از گنجی دعوت میکنند بیاید قدری آب حقیقت بپاشد روی آتش سوزان عاشورای ۶۷ که اپوزیسیون به جای هر کار سیاسی موثر فعلا به عزاداری برای کشتار ان سال که دستور دهنده ا ش ( ایت الله خمینی ) سالهاست فوت کرده مشغولند برای بهره برداری های کودکانه سیاسی .( هر بچه ای میداند که این مسله کار یک کمیته حقیقت یاب و یک دادگاه است بعد از تغییر حکومت فعلی )
    موسوی نه تنها به آنچه که میخواست دست نیافت بلکه امروز مورد قبول همین مخالفین رژیم هم نیست . حکومتیان را که نتوانست جدا کند ، متحدینش را هم دارد از دست میدهد . هر گز قادر نبوده در روند مسائل اصلی مبتلابه مملکت تاثیری بگذارد . طوری که احمدی نقش بیشتری در ان مسائل ایفا کرده .
    مردم سر خورده خیابانها را ترک کرده اند . دیپلماسی خیابانی شکست کامل خورده . وعده های موسوی و مخالفین در مورد بازگشت آنها بیشتر خود فریبی سیاسی است . داخل حاکمیت دعواهای همیشگی بر سر قدرت که به دلیل بافت الیگارشی گونه قدرت طبیعی است (و از زمان خمینی وجود داشته ) ادامه دارد . حتا در خارج کشور بین گروه های سیاسی اپوزیسیون در گیری ها و اختلاف نظر ها کاهش نیافته . هیچ شانس اتحاد یا اتفاق یا حتا اعتلاف وجود ندارد . این به معنی عدم وجود الترناتیو است . تضاد اپوزیسیون با خودش بیش از تضاد آنها با رژیم است . هر کس خودش را دانای کل و مبتکر راه حل اصلی میداند و به کار تخریب دیگران به نفع رژیم مشغول است . همه چیز حکایت از یک سکون سیاسی وحشتناک دارد . در این بن بست سیاه که همه فریاد میکنند و کسی صدای دیگری را نمیشنود حقیقت وقتی آشکار خواهد شد که از پشت سر سرمان را با شمشیر بزنند . اما اگر لحظه ای ساکت شوید و بشنوید صدای سم اسب سواران را که می آیند خواهید شنید . این طنز تلخ تاریخ ما ایرانی هاست . با شور و شوق جنبش به وجود می آوریم ، فداکاری میکنیم ، دنیا را به تعجب وا میداریم اما هرگز ان را به مقصد نمیرسانیم . سیاست ما عین فوتبال و رانندگی ماست . در این میان اما کم نیستند کسانی که مثل حرمسرای شاه سلطان حسین یا مقامات امپراتوری ساسانی منتظر هستند تا محمود افغان یا اعراب بادیه بیایند ان ها را نجات دهند . شب به خیر .