Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > دانشجویان ایرانی > گزارش نیوزویک از فرار مغزها از کشور
فرار مغزها

گزارش نیوزویک از فرار مغزها از کشور

۵ فروردین ۱۳۸۹

مجله نیوزویک که در امریکا منتشر می شود چندی پیش گزارشی را در باره دانش آموختگان دانشگاه شریف و فرار مغزها از جمهوری اسلامی منتشر کرد که خواندنیها با توجه به افزایش تعداد مهاجرت نخبگان از کشور آن را به فارسی برگردانده و منتشر می کند .

در سال ۲۰۰۳ مسئولین واحد مهندسی برق دانشگاه استانفورد با گروهی از دانشجویان خارجی مواجه شدند که بالاترین نمرات را در آزمون سخت دکترای این رشته به دست آورده اند . به گفته یکی از آن مسئولان آن دانشگاه ، این دانشجویان نه از یک دانشگاه امریکائی یا دیگر موسسات آموزشی سایر کشورهائی که با موسسات امریکائی مرتبط هستند و تمایز خود را در چنین آزمونهائی نشان می دهند نیامده بودند ، بلکه اکثر آنها ایرانیانی بودند که از دانشگاه  شریف [دانشگاه صنعتی آریامهر] فارغ التحصیل شده بودند .

دانشگاه استانفورد محبوب ترین مقصد فارغ التحصیلان دانشگاه شریف برای ادامه تحصیلات عالی است . به گفته “بروس وولی ” مدیر پیشین واحد مهندسی برق استانفورد ، دانشگاه شریف دارای یکی از بهترین برنامه های آموزشی برای کارشناسی در رشته مهندسی برق است . سرآمدی این دانشگاه را نباید با داشتن رقیبانی چون ام.آی.تی امریکائی ،و کمبریج انگلیسی و دیگرانی چون چین دستکم گرفت .

دانشگاه شریف پیش از انقلاب

دانشگاه شریف پیش از انقلاب

سرآمدی این گروه از دانشجویان هنگامی چشمگیرتر می شود که در همان حال که عناوین اول نشریات جهان به اظهارات جنجال برانگیز و آتش فروزانه محمود احمدی نژاد در زمینه چالش با ایالات متحده و نمایشهای هسته ای او اختصاص یافته است ، دانشجویان ایرانی سرگرم کسب اعتبار بین المللی در بالاترین سطوح و مراتب علمی هستند .

تحسین این دانشجویان به مدیران استانفورد محدود نمی شود . دانشگاههای دیگری در کانادا و استرالیا که از مقررات آسانتری برای اعطای روادید برخوردارند از رونق چشمگیر دانشجویان ایرانی در کشورهای خود سخن می گویند . در حالی که آمارهای دانشگاههای کانادا از سال ۱۹۸۵ با جهش ۲۴۰ درصدی دانشجویان ایرانی مواجه شده است ، رسانه های استرالیا از پنج برابر شدن تعداد دانشچویان ایرانی در پنج سال گذشته و رسیدن آنها به مرز ۱۵۰۰ نفر خبر می دهند .

به غیر از دانشگاه شریف ، دانشجویان موسسات آموزشی دیگری نیز چون دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی اصفهان به بازیگران عمده در المپیادهای علمی بین المللی تبدیل شده و جوایز ارزنده را در رشته های فیزیک، ریاضی، شیمی و “روباتیک” درو می کنند . برگزاری المپیاد فیزیک که اخیرا در شهر اصفهان برگزار شد نمونه روشن این نام آوری است که کشورهای دیگر خاورمیانه نتوانسته اند افتخار آن را کسب نموده و به دلیل فقدان چنین دانشورانی ، با همسایه خود ایران رقابت کنند .

در گوشه ای دیگری نه چندان دور ، شرکتهای فن سالار غربی نیز بیکار ننشسته و در کنار موسسات پژوهشی در غرب ، این نیروی کارآمد را به گرفته اند و صدها تن از آنها در شرکتهائی چون گوگل و یاهو که در “سیلیکون ولی” مستقر هستند ، به کار گرفته شده اند . سرآمدان المپیادها دارای جذابیت فراوانی برای موسسات پژوهشی غرب هستند که براساس خبرهای منتشر شده در رسانه های ایران ، بیش از ۹۰ در صد آنها برای کار و یا ادامه تحصیل ، کشور را ترک می کنند .

برای بررسی علل مهاجرت دانشوران ایرانی و بویژه دانشگاه شریف باید به این نکته توجه کرد که جمهوری اسلامی با مشگلات و بیماریهای گوناگونی چون تورم مزمن، در جا زدن دستمزدها و بخش خصوصی بی بنیه که ناشی از مدیریت ناکارآمد اقتصادی و زمینه های ناهنجار آئین مندی در کشور است ، روبرو است .

اساتید دانشگاهها به ندرت به حقوقی که کفاف زندگی آنها را بدهد دسترسی دارند و بدین سبب ناچارند به شغل دومی چون رانندگی تاکسی و خرده کاسبی دست بزنند. تحریمهای بین المللی نیز مزید بر علت شده و تاخیر در واردات تجهیزات علمی ، وضع را مشگل تر کرده و باعث انزوای بیشتر آنها شده است . تا زمانی پیش ، ایرانیان مجاز به انتشار مقاله در نشریه ” مهندسی برق و الکترونیک” که مجله حرفه ای این رشته است نبودند و اغلب روادید آنها برای شرکت در همایشهای علمی رد می شد .

محمد منصوری ، از فارغ التحصیان سال ۱۹۹۷ دانشگاه شریف که اکنون در نیویورک تدریس می کند ارجحیت و تشویق والدین ایرانی به تحصیل فرزندانشان در رشته های پزشکی و مهندسی به جای رشته های دیگری چون حقوق را یکی از علل سر آمدی دانشوران ایرانی و دانشگاه شریف می داند . در جوار آن ، دانشگاه شریف از روند گزینشی بسیار دشواری برای ورود فارغ التحصیلان به این دانشگاه برخوردار است . هر سال حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن از فارغ التحصیلان دبیرستانها در آزمون ورودی موسسات آموزش عالی شرکت می کنند ولی تنها ده در صد از سرآمدان آنها موفق به ورود به دانشگاههای دولتی شده و فقط یک در صد از آنها بخت راهیابی به موسسات آموزشی عالی چون شریف را می یابند .محمد منصوری می گوید ، روال گزینشی در ایران ، با هوش ترین و پر انگیزه ترین و کوشاترین دانشجویان کشور را در اختیار موسسات آموزشی سر آمدی ، چون دانشگاه شریف قرار می دهد.

دانشگاه شریف در سال ۱۹۶۵ بوسیله محمد رضا شاه که در پی برپائی یک نهاد برجسته علمی ممتاز بود تاسیس شد. این دانشگاه در آن زمان با استفاده از راهنمائیهای دانشگاه ام.آی.تی برپاشد و بسیاری از اساتید کنونی آن از امریکا فارغ التحصیل شده اند . ، بر اساس گزارش انستیتوی بین المللی آموزش ، دانشجویان ایرانی در آن زمان ، بزرگترین گروه دانشجویان خارجی در ایالات متحده را تشکیل می دادند .

دکتر محمد علی مجتهدی اولین رئیس دانشگاهصنعتی آریامهر

یکی دیگر از علل موفقیت دانشجویان ایرانی را می توان در سیستم آموزشی دوره تحصیلات متوسطه در ایران جستجو کرد . در این سیستم دروسی تدریس می شود ، که دانش آموزان در امریکا تا رسیدن به مقطع کالج از آن بهره نمی برند .این روش آموزشی پیشرفته به مقاطع بالاتری چون لیسانس نیز تعمیم دارد محمد منصوری و سایر دانش آموختگان می گویند ، در مقطع لیسانس مواردی به ما تدریس می شد که در امریکا ، تنها به مقاطع بالاتری چون فوق لیسانس اختصاص دارد .

عده ای دیگر از فارغ التحصیلان دانشگاه شریف به یکی دیگر از انگیزه های مهاجرت اشاره می کنند . یک تن از آنها که مایل نیست نامش برده شود می گوید ” هنگامی که شما در ایران زندگی می کنید و با تنشهای روزمره زندگی دست به گریبان هستید ، رویای ترک کشور در شما بارور می شود و کتابها و تحصیلات شما به بلیطی به سوی یک زندگی بهتر تبدیل می شود . این فکر تا مرز یک وسواس ذهنی پیش می رود و شما را به جائی می رساند که به خاطر آن ساعت ۴ صبح از خواب بیدارمی شوید ، تا بتوانید پیش از شروع کلاس چند ساعتی وقت داشته باشید ” .

موفقیتهای ایران در این زمینه را می توان به غیر از جنبه مثبت آن ، تراژدی هم نا مید چون دانشجویان به چیزی جز ترک کشور پس از فارغ التحصیل شدن نمی اندیشند . این روند برای دانشگاهها و موسسات خارجی بهره آور و سودمند است ولی جمهوری اسلامی را با مساله جدی تهی شدن استعدادها و فرار مغزها مواجه می کند . رامین فرج راد یکی دیگر از فارغ التحصیلان سال ۱۹۹۷ دانشگاه شریف که اینک یکی از مدیران شرکت “آکوانتیا” در “سیلیکون ولی” است می گوید ” فرصتهای شغلی کافی و مناسب برای فارغ التحصیلان در ایران فراهم نیست . از آن گذشته ، نخبه گانی که در ایران می مانند تا کاری برای خود به راه اندازند با سوء استفاده و مطالبه بخشی از سود بوسیله مقامات دولتی مواجه می شوند ، به این دلیل آن گروهی که نتوانند به غرب مهاجرت کنند به دبی سفر می کنند . یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه شریف مقیم خلیج فارس می گوید ” در اینجا به معلومات ما را ارج می نهند . در ایران برای ما کار شکنی می کنند اما در اینجا برای کسب موفقیت به ما آزادی می دهند ” .

تاریخ ایران انباشته از کامیابی و پرورش نوابغی چون ابن سینا و محمد خوارزمی دانشمند قرن نهم و مبدع “الگو ریتم ریاضی ” که دانش پایه کامپیوتر شمرده می شود و عمر خیام ریاضی دان و ستاره شناس است . این همه به جای خود ، ولی چه اینکه در سالهای اخیر ایران موفق شده دانشجویان ممتازی عرضه کند ، لیکن در صورتی که جمهوری اسلامی به سرعت مسیر راه خود را تغییر ندهد ، ادامه این روند مصیبت وار آن تاریخ پر افتخار و ظرفیتهای بالقوه آ بر باد خواهدرفت و پیامدهای ناگواری برای آینده آن خواهد داشت.

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

 1. mohammad says:

  khak bar saremon

 2. آرش says:

  درسال ۱۳۷۸ رشته دکتری پیوسته بیوتکنولوژی در دانشگاه تهران تاسیس گردید که غالبا نفرات اول تا دهم رشته های ریاضی وتجربی متقاضی ودانشجوی این رشته بودند وتا سال ۱۳۸۲حدود پنجاه نفر دانشجو پذیرفته شدند .تاپایان سال ۱۳۸۸ از این تعداد تنها ۶ یا ۷ نفر در ایران باقی ماندند وبقیه دانشجویان عمدتا به آمریکاه وبقیه به آلمان وانکلیس و…مهاجرت کردند.

 3. آبتين says:

  شرط عقل سالم فرار ودورى از آن نظام جهل وجنون و ترور و تجاوز است و بس.

 4. Amirali says:

  Dooste aziz in harfayi ke mizani aslan sahihi nist, man alan dar Alman hastam va daram mibinam ke daneshjoohaye PhD irani bekhosoos dar reshtehaye azmayeshgahi ba vojoode estedade ziad dar had daneshjooye lisanse inja ham nistan.inam ye kholase CV ke bedooni in harfe ye motekhasese na yek montaghede na-motale

  Diploma Alborz highschool
  BsC Tehran Uni
  MsC Tehran Uni
  PhD Kiel Uni

 5. mirzaei says:

  در پاسخ به amirali
  کافر همه را به کیش خود پندارد.
  دوست عزیز چرا همه رشته ها و دانشجوها رو مثل خودت میدونی؟