Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > سرمقاله > فیلتر شکن آستین هیپ و پوزش خواندنیها
artcile
فیلتر شکن آستین هیپ و پوزش خواندنیها

فیلتر شکن آستین هیپ و پوزش خواندنیها

۲۸ شهریور ۱۳۸۹

از روزنامه گاردین بگیرید تا بی بی سی فارسی و وزارت خارجه و بازرگانی و خزانه داری ایالات متحده ، آستین هیپ جوان کالیفرنیائی و یکی از دست اندر کاران “مرکز پژوهشهای سانسور ”  همه را به بهای امنیت کاربران اینترنت در ایران ،سر کار گذاشت  و با این که دست او رو شده است به روی خود نمی آورد .

این جوان کالیفرنیائی که مدعی بود با ساختن نرم افزاری جدید برای مبارزه با سانسور در جمهوری اسلامی ، سد سانسور اینترنت در جمهوری اسلامی شکسته است ، اینک در رسانه ها رسوا شده است ، ولی تا آنجا که ما مطلع هستیم  هنوز تلویزیون بی.بی س فارسی و دویچه ویله که نا خودآگاه به موثر ترین ابزار تبلیغاتی این جوان  تبدیل شده بودند ، و روزنامه انگلیسی گاردین که به او جایزه داد ، گامی برای جبران خطای خود بر نداشته اند .

نشریه اکونومیست چاپ لندن ضمن فاش کردن بی اعتباری آستین هیپ ، می نویسد «تحقیقات مشخص کرد  که این نرم افزار به طور خطرناکی از امنیت لازم برخوردار نیست. نه تنها این نرام افزار در مخفی نگه داشتن اسرار مخالفان ناکام مانده بلکه حتی هویت آنها و محل زندگی آنها را نیز افشا می کند» اصل مقاله به زبان انگلیسی را در اینجا بخوانید .

البته سهم ما نیز در در این روال محقوط است و ما نیز در خواندنیها با ادیت و سر هم کردن مصاحبه او با بی.بی.سی فارسی ،و به اعتبار رسانه های خارج از کشور ، بیهوده و نا آگاهانه گزارشی از او منتشر کردیم که پس از پی بردن به ماجرا ، ما را متوجه برخورد ساده لوحانه ای که در این مورد داشتیم کرد .

اینک که مساله کم و بیش فاش شده و سخن از امنیت کاربران اینترنت می رود   ، ضمن جلب توجه کاربران  به این مورد ، کار دیگری جز پوزشخواهی از خوانندگان ،از دست ما بر نمی آید .

البته از نقش خانم هیلاری کلینتون وزیر خارجه امریکا که از آستین هیپ تقدیر کرد نیز نمی توان چشم پوشید . صدای ما به ایشان نمی رسد ولی امیدواریم دوستان ایرانی سوگلی ایشان به او توصیه کنند به دلیل توجهی که به گفته های ایشان در ایران می شود ، گامی برای جبران خطای بزرگی که مرتکب شده اند بردارند .

برنامه تلویزیون بی.بی.سی فارسی را در مورد آستین هیپ نگاه کنیم :

مطلب وب سایت “نیوز بان ” در این رابطه  را در اینجا بخوانید

مصاحبه آستین هیپ با رادیو فردا اینجا

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,