Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > کشتار ارامنه احمدی نژاد را در موقعیتی دشوار قرار داده است + ویدئو
حمید بقائی و کشتار ارامنه

کشتار ارامنه احمدی نژاد را در موقعیتی دشوار قرار داده است + ویدئو

۱۵ شهریور ۱۳۸۹

حمید بقائی

بالاخره صدای منوچهر متکی وزیر خارجه جمهوری اسلامی از مداخلات اطرافیان احمدی نژاد در سیاست خارجی در آمد و در پاسخ یکی از خبرنگاران که نظر او را در باره نظر اظهارات حمید بقائی رئیس سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی در باره کشتار ارامنه ، پرسیده بود گفت « مشخص نیست آقای بقایی براساس کدام مسئولیت و از چه جایگاهی اینگونه سخنان نسنجیده را بیان می کند.» اینجا .

حمید بقائی معاون احمدی نژاد و نماینده او در امور آسیا در همایش “ایران پل پیروزی ” که برای بحث در بار ه خسارات وارده به ایران در طی دو جنگ جهانی بر پا شده بود گفته بود «دولت عثمانی در سال ۱۹۱۵ اقدام به نسل‌کشی ارامنه کرده است» اینجا.

سیاست خارجی جمهوری اسلامی درحوزه نهادهای وابسته به رهبری قرار دارد و وزیر خارجه نیز با نظر و تائید رهبری منصوب می شود ولی با این وصف محمود احمدی نژاد عملا این حریم را شکسته و با انتصاب چهار نماینده ویژه در امور گوناگونی که مدیریت  آن به عهده وزارت خارجه است   ، حمید بقائی را نیز به عنوان نماینده ویژه خود در امور آسیا منصوب کرده است .اینجا

اختلاف متکی و احمدی نژاد در نشست روز یکشنیه با ایرانیان مقیم قطر نمایان بود

دولت ترکیه نسبت به کار بردن «نسل کشی» در مورد کشتار ارامنه بوسیله ترکهای عثمانی بسیار حساس است و به همین جهت پس از انتشار سخنان بقائی و حمله تند رسانه های ترکیه ، در این مورد واکنش نشان داد اما خبرگزاری ارمنستان این خبر را به زبانهای مختلف در سایت خود منتشر کرد و خبرگزاری “ارمنی نیوز”گزارش کرد که بقائی گفته است «در حال حاضر با وجود از بین رفتن امپراتوری عثمانی، ارمنستان از ترکیه می‌خواهد که در این مورد به‌طور رسمی عذرخواهی کرده و غرامت پرداخت کند » اینجا

اما حمید بقائی که از حمله رسانه های ترکیه در خارج و مخالفین احمدی نژاد در داخل یکه خورده بود مدعی شد که چنین حرفی نزده و خبرهای منتشره در این باره تنها ” اشتباه رسانه ای ” بوده است. اینجا و اینجا

تهران هرسال به ارامنه اجازه می دهد برای کشتار علیه ترکیه تظاهرات کنند

جمهوری اسلامی تلاش می کند در باره کشتار ارامنه بوسیله ترکها موضعی بی طرفانه اتخاذ کند و ضمن گسترش روابط با جمهوری آذر بایجان ، هرسال به ارامنه اجازه می دهد در سالروز این کشتار در  در تهران تظاهرات کنند .

احمدی نژاد در موارد مشابه همواره از اطرافیان خود مانند اسفندیار رحیم مشائی حمایت کرده است ولی به نظر می رسد   این مورد که اختلاف بین او و یکی از مهم ترین وزیران کابینه قرار دارد و “پا دراز کردن” در گلیم رهبری تلقی خواهد شد  ، موقعیت وی بسیار دشوار خواهد بود  .

واکنش سخنگوی وزارت خارجه روز سه شنبه ۱۶ شهریور

برای اطلاع از جزئیات اختلاف ترکیه و ارمنستان در باره این کشتار مطلب محمد رضا دبیری با عنوان “کشتار وکوچ اجبارى ارامنه: نسل‌کشى یا ضرورت جنگی؟” را در اینجا بخوانید .

 
کلیدواژه ها: , , , , , ,

 1. nikou says:

  ۱۶ شهریور

  نام: نیکو

  موضوع: از تسبیح و سنگ قبر تا موشک و کامیون و کفش و بنزین

  اون قدیمها وقتی انشا می نوشتیم همیشه حقیقت یکی بود نوشته ها و سبک نوشتارها فرق می کرد اما همیشه همه به حقیقت وفادار می ماندند. همیشه علم بهتر از ثروت بود. وقتی زنگ تاریخ می نوشتیم نادر که بود و چه کرد، کمابیش همه از اینکه او یک اصطبل دار ساده بود که با کوشش و رشادت ارتشی آماده کرد و همه را متحد کرد و دولتی قوی ایجاد کرد بر ویرانه صفویه می گفتیم، حمله به هندوستان و نهایتا همه از کور شدن دل او به توهم توطئه می گتفیم و کور کردن پسر و کشته شدن به دست نزدیک ترین یاران یاران خود از ترس خشم بی پایان او. هیچ کس نمی گفت او دست نشانده روسها بود یا عثمانی، یا او به هند نرفتف یا الماس ها را از هند آورد ایران و فروخت به فلان و بهمان… حتا رژیم شاه که از مصدق نخست وزیر ملی خود دل خوشی نداشت هیچ وقت سعی نکرد امیرکبیر یا قائم مقام فراهانی را که نخست وزیران مغضوب شاهان بودند را بدنام کند یا نسبت به ملی بودن آنها تردید ایجاد کند و جانب شاهان را بگیرد. اما تصور کنید پانصد سال دیگر در مورد امروز ایران بخواهند مطلبی بنویسند:

  ۱- توده ای ها می گفتند احمدی نژاد یهودی بود نفوذی آمریکا بود (پیک نت). ۲- یهودی ها می گفتند او دشمن یهود بود می خواست اسرائیل را از نقشه پاک کند. ۳- چپ های غیرتوده ای و مجاهدین می گفتند او مهره آمریکا بود، آمریکا خودش جمهوری اسلامی را آورده بود و با احمدی بازی موش و گربه می کرد و هدف اصلی مخالفت با کمونیسم و ایجاد هلال سبز بود. ۴- مذهبی های سنتی و اصولگرایان می گفتند او و مشایی می خواستند نظام ولایی را به انحراف بکشند، ایرانیت را وارد اسلام کنند با توطئه. ۵- موسوی یادش می آمد که آنها در شمارش رأی یک اختلافاتی داشتند که حل نشد. اما هر دو روی امام و بازگشت به او صد در صد هم کلام بودند. ۶- اپوزیسیون خارج کشور یادشان می آمد که با او و هر چه او می کرد مخالف بودند حتا اگر از مکتب ایران می گفت، حقه بازی بود. مهمانی می داد زن و مرد قاطی می شدند، حقه بود، شراب سرو می شد، تقلب بود. با آمریکا مخالفت می کرد آتش افروزی بود. می خواست صلح کند به او ایراد سازشکاری می گرفتیم، با حجاب مخالفت می کرد او را همصدا با سنتی ها می کوبیدیم، به نظر ما لاریجانی و توکلی و مطهری زیاد اشکال نداشتند چون ما اصلا در مورد آنها چیزی نمی نوشتیم فقط مخالفت آنها را با احمدی بزرگ نمایی می کردیم. وزیر زن می گذاشت مخالفت می کردیم مثل متحجرین. اما موسوی می گفت وزیر زن گذاشتن در اختیار رییس جمهور تنها نیست و مجلس باید تأیید کند، سوت می زدیم، کف می زدیم، می گفتیم بیچاره نمی تواند، نمی گذارند، (سایت اخبار روز و…) ۷- آمریکاییها می گفتند او با وسائل خطرناک زیاد بازی می کرد، ممکن بود دنیا را به آتش بکشد. ۸- بعضی عربها می گفتند او زیادی در مسائل عربها فضولی می کرد. عربهای دیگری هم می گفتند او تنها کسی بود که دوست واقعی اعراب و ضداسرائیل و آمریکا بود. ۹- روسها می گفتند او خیلی به ما حال داد تا همین اواخر کلی سود بردیم تا این که شریک بهتری پیدا کردیم آن سوی اقیانوس اطلس، هنوز با او مراوده داشتیم ولی برخی حرفهای او ما را ناراحت می کرد. ۱۰- چینی ها می گفتند: کی؟ احمدی نژاد؟ ما قبل از او و بعد از او از تسبیح و سنگ قبر تا موشک و کامیون و کفش و بنزین می دادیم به او و به بقیه. هر چه بود سود ما هرگز خللی ندید. ۱۱- ونزوئلایی ها پروژه خانه سازی ارزان او را به یاد می آوردند و میهمانی افطار در جوار حرم. برزیلی ها سود کلان گوشت فروختن تا صنایع خرد و ریز دیگر را. ۱۲- مردم کشورهای غیرقابل دید روی نقشه او را بزرگترین کمک کننده بدون چشم داشت به یاد می آوردند. ۱۳- کاسترو اگر زنده بود یادش می آمد که همش تقصیر آمریکا و ارتش او بود و احمدی گناهی نداشت اما جنگ اتمی ممکن بود اتفاق بیفتد!!! (مگر احمدی اتمی بود؟!!) ۱۴- مسلمانان رادیکال او را سپر خود در مقابل آمریکا به یاد می آوردند چون بقیه حکومت های اسلامی دوست آمریکا بودند.

  هوا سنگین است اینجا، کسی پنجره ای باز کند. پنجره ای به سوی حقیقت. درهای مصلحت را کسی ببندد. کسی آن پرده را بیندازد. دلم هوای انشاهای گذشته را دارد. آن زمان که هنوز از همسایه شمالی یاد نگرفته بودیم که تاریخ را وارونه کنیم. دوباره همه چیز را تعریف کنیم. همه چیز را از پشت عینک مارکسیسم- لنینیسم ببینیم. از فیلتر دیالکتیک و استالین سنج عبور دهیم. آزادی را به مسلخ عدالت ببریم. عدالتی که هرگز وجود نداشت. دلم هوای امیرکبیر و قائم مقام و ستارخان و باقرخان و مصدق را دارد. کسی پنجره ای روشن به گذشته باز کند. کسی چون بازرگان که خلاف رسمیت و باورهای غلط افراطی که تا مغز و اعصاب توده ها نفوذ کرده با شنجاعت و با بیان ساده از سیاست گام به گام بگوید. در عصر اسلامگرایی افراطی و کشتار از رحمت صحبت کند. وقتی همه جا را عمامه بسرها پر کرده اند و سه تا سه تا صلوات می فرستند تا بتی بسازند سهمگین برای شکستن همه چیز و همه کس، کراوات بزند و دست زدن را از مردم طلب کند. وقتی همه فریاد خشم و خونخواهی و امپریالیسم ستیزی را دیوانه وار فریاد می کنند، او با آمریکا مذاکره کند. وقتی ماشین انقلاب پرقدرت به پیش می تازد و خرد و عقل را زیر پا خُرد می کند او از ماندن شاه و سلطنتت او بگوید. با اعدام بدون دادگاه و وکیل و هیأت منصفه سران رژیم پیش در واپسین روزهای انقلاب خون و آتش مخالفت کند. کسی که وقتی زیر چرخ بلاهت انقلابی و بولدوزر حماقت ضد آمریکایی و جنون ولایت و خلافت از پا در آمد شجاعت داشته باشد استعفا دهد و بگوید سه سه بار نُه بار غلط کردیم به جمهوری اسلامی رأی دادیم. نه آنکه ۲۳ سال بعد به زور سند مشکوک بسازند برایش که در اعتراض به چیزی استعفای یواشکی کرده که اصلا با آن موافق بوده. حالم دارد از آرمان گرایی، شهیدپروری، جنجال و هیاهوی سیاسی بر سر جزئیات برای فدا کردن اصول، جنگ بر سر چسباندن شهدا و یا زندانیان سیاسی به باند خود، بازی با کلمات ملی و ملت و قوم ها و زبان مادری به منظور بهره برداری سیاسی و تحریف به هم می خورد. کسی پنجره ای باز کند قبل از اینکه خیلی دیر شده باشد. پنجره ای به سوی حقیقت.

 2. nazanin says:

  مارکسیست های روسی تا چندی پیش از اینکه احمدی نژاد بیاید در وب سایت های روسی دائم تبلیغ میکردند که مهدوی کنی ریس لوژ فراماسونری است ! علیه او تبلیغ میکردند که انگلیسی است و برای عمل چشماش یک پایش لندن است. رفسنجانی را مرفه بی درد و خاندانش را دزد مینامیدند . ناطق نوری را البان میدانستند و ……حالا چه چیزی آواز شده که سایت توده ای پیک نت از طریق شکوری راد ( اصلاح طلب مصون از تعقیب محافظه کاران که یک پایش در گروه خاتمی بود و پای دیگرش در گروه اصول گرایان ) دست به دامن مهدوی کنی شده اند که کشور را نجات دهد ؟ البته بعد از اینکه رفسنجانی و ناطق به ضجه های آنها یا گوش ندادند یا نتوانستند کاری کنند .سایت اخبار روز فدایی پیشگام توده ای سکولار ( شتر گاو پلنگ مارکسیست ) شده بنگاه تبلیغاتی مطهری (ارتجاعی ) ، توکلی ( ارتجاعی ) ، لاریجانی (آب نبات فروش )، موسوی ( هنوز در مورد امام و ۶۰ تا ۶۸ و اینکه با اصول گرایان بماند یا با اصلاح طلبان تصمیم نگرفته ).چه اتفاقی افتاده ؟ چه خطری کشور را تهدید میکند که ۲۶ سال قبل ماجراجویی . خصومت کور با امریکا و اسرائیل ، حمایت از اعراب به قیمت نابودی منافع ملی ایران ، سر سپردگی و باج به روسیه و چین و ونزوئلا و ….تهدید نمی کرد ؟مهدوی کنی و رفسنجانی و ناطق و لاریجانی و مطهری و … چه تغییری کرده اند ؟جواب تمام این جنجالها که اینک با حمایت از کاشانی در مقابل مصدق و محکوم کردن مصدق در وب سایت های زنجیره ای روسی و دستکاری تاریخ در رادیو فردا با استعانت از عوامل شناخته شده توده ای ، فدایی و فیدل کاسترو و لولا برزیلی ابعاد تازه ای پیدا کرده فقط یک چیز است ؛فراماسونری روسیه در ایران با ارتجاع ، دیکتاتوری ، فراماسونری انگلیس ، حجتیه ، کشتار و شکنجه ، فقر و بد بختی عمومی ، فحشا و …. هیچ مشکلی ندارد تنها مشکل این فراماسونری رفتن ج ا به سوی امریکا است ! آنها با احمدی نژاد و مشایی دشمن هستند به همان دلیل که با مصدق و بازرگان و بنی صدر و نوری و کروبی و سروش و گنجی و داریوش همایون و بهنود و سلطنت طلبان و رضا پهلوی و حتا مجاهدین دشمن هستند .تنها نقطه مشترک بین افراد و گروه های متضاد فوق چیست ؟آنها روسی نیستند و خواهان روابط عادی با غرب و امریکا هستند ( به جز احمدی نژاد که قبلا در رکاب روسیه و چین بود ولی حالا میخواهد با امریکا از سر ناچاری یا از روی قدرت گرایی یا هر دلیل دیگری خواهان رابطه با آمریکاست ) .شاه سابق علیرغم اینکه به بی اطلاعی از سیاست و دنباله روی از امریکا متهم میشود از طرف همینها ، یک حرف تاریخی زد که نشان از شناخت دقیق و کامل او از جامعه شناسی سیاسی ایران و احزاب ایرانی بود ؛او به درستی گفت که ارتجاع سرخ و سیاه در ایران همدستند و مانع ترقی و پیشرفت ایران .اینکه میگویند شاه مساجد را و آخوندها را آزاد گذشت و کمونیست ها را چنین و چنان کرد هم دروغ است .توده ایها همه جا در دستگاه شاه بودند . اسماعیل رائین میگوید حتا در چاپ خانه ها آدم داشتند و گزارش میدادند . اینهمه در کانون نویسندگان ، احزاب ، ارگانها و انستیتوها ، کانون های هنری ، و حتا به صورت تواب ( جعفریان ، باهری ، نیک خواه ، انصاری ، ..در دستگاه شاه بودند ) در ارتش تیمسار و فرمانده ها یی داشتند که تا زمان ج ا هنوز بودند و دو طی آنها لو رفتند ، ناخدا افضلی یکی از آنها بود . فقط تروریست ها را شاه دستگیر کرد چه مسلمان ، چه آخوند ، چه فدایی ، چه مجاهد . اینهم در همه جهان بدیهی است که گروه مسلح یا آدم ربا را دستگیر و در اکثر کشور های جهان اعدام میکنند .
  سایت پیکنت با چه اصراری میخواهد ثابت کند که موسوی مذهبی است ، انقلابی است ، از قبیله سپاه و بسیج است ، هوادار واقعی خمینی است . خوب همه اینها را ما میدانیم . اما اینها امتیاز نیست وقتی مردم نه غزه نه لبنان ، جمهوری ایرانی میخواهند ؟ در همان حال اصرار دارد احمدی -مشایی اسلامی ، انقلابی ، خط امامی ، جبهه ای -بسیجی ، ضد امریکا و اسرائیل نیستند بلکه اسرائیلی -آمریکایی هستند . خوب اینها که ضد ارزش نیستند برای مردم ایران . حد اقل بگویید احمدی – مشایی حرف درست میزنند و موسوی غلط . اما موسوی صادق است ولی اینها صادق نیستند .

 3. محمد علی says:

  با سلام گیرم که همه حرفهای ایشان (نام: نیکو) درست باشد ایشان با این حرفها مارا به کجا میخواهند ببرند که دیگران نبردن؟ انیگونه به همه تاختن و متهم کردن خودش جای سئوال دارد.