Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > نگاه تصاویر > تصویر به جامانده از مسعود برزین
درگذشت مسعود برزین

تصویر به جامانده از مسعود برزین

۱ شهریور ۱۳۸۹

ازمسعود برزین اولین رئیس سندیکای سندیکای نویسندگان و خبرنگاران مطبوعات ایران در دهه ۱۳۴۰  که روز ۲۷ مرداد در گذشت و در ۲۸ مردادماه در گورستان بهشت زهرا به خاک سپرده شد عکسی به یادگار مانده است که او را در کنار اعضای هسات مدیره سندیکای خبرنگاران نشان می دهد .

هیات مدیره سندیکای نویسندگان و خبرنگاران مطبوعات از راست ویکتوریا بهرامی،هوشنگ پور شریعتی،اسماعیل رائین،پرویز آزادی،سیامک پورزند،غلامحسین صالحیار،داریوش همایون،ذبیح الله منصوری و مسعود برزین

مسعود برزین در  سال ۱۲۹۹ شمسی متولد شد. دبیرستان را در مدرسه فیروز بهرام به پایان رساند. دو سال در دانشکده حقوق تحصیل کرد و سپس به دانشکده ادبیات رفت و زبان انگلیسی را در بهترین سطح آموخت و از همان دوران فعالیتهای مطبوعاتی را آغاز کرد و در جریان کنفرانس صلح پاریس به عنوان خبرنگار روزنامه مهر ایران شرکت کرد و دو سالی را هم در مدرسه روزنامه نگاری به تحصیل پرداخت و با اخذ مدرک با درجه ممتاز  به ایران باز گشت و در روابط عمومی شرکت نفت مشغول به کار شد. برزین در زمان نخست وزیری شاپور بختیار مدیریت عامل تلویزیون ملی را به عهده داشت ولی پس از شروع اعتصابها از این کار کناره گرفت . وی مدتی نیز در دفتر شهبانو فرح پهلوی  به کار اشتغال داشت .

کتاب “شناسنامه مطبوعات ایران” بدون تردید تا دهه های آینده یگانه تحقیق ماندگار در ثبت تاریخ مطبوعات ایران است و مجموعه یادداشتهایش برای تجدید چاپ این کتاب مهم و مرجع دو برابر حجم چاپ اول است. سیری در مطبوعات ایران، مطبوعات ایران در سالهای ۱۳۵۳- ۱۳۵۴، فرهنگ اصطلاحات روزنامه نگاری، تجزیه و تحلیل آماری مطبوعات ایران، مطبوعات ایران در نخستین سال جمهوری اسلامی و رساله مطبوعات غیر فارسی در ایران و متجاوز از شش جلد کتاب که وی تالیف آنها را به پایان رسانده بود ولی هنوز به حروف چینی سپرده نشده  بود ، در زمره خدمات این پیشکسوت مطبوعاتی به روزنامه نگاری ایران و اهل کتاب است .  مسعود برزین  کتاب خاطراتش با عنوان “یاد مانده های هفتاد سال زندگی”  را به رشته تحریر در آورده بود که امیدواریم منتشر شود  تا نسل جوان  با زندگی مردی که عمرش را در راه مطبوعات و فرهنگ ایرانی گذاشت، بیشتر آشنا شود.

 
کلیدواژه ها: , , ,

Comments are closed.