Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > ترفند خامنه ای برای ایجاد فضای باز سیاسی + ویدئو
فضای باز سیاسی خامنه ای

ترفند خامنه ای برای ایجاد فضای باز سیاسی + ویدئو

۱ شهریور ۱۳۸۹

سید علی خامنه ای ظاهرا از واکنشهای قبلی خود نسبت به جنبش مردم ایران پشیمان شده و در صدد است با نمایش چهره ای مهربان و انتقاد پذیر از خود ، نظر مردم را جلب کرده و مخالفین را با خود همراه کنند . در اجرای این امر خامنه ای در دیداری که روز یکشنبه ۳۱ مرداد با نمایندگان گروههای مذهبی دانشجوئی داشت به آنها اجازه داد که انتقادات خود را مطرح کنند . از آن مهمتر این که انتقادهای دانشجویان در برنامه خبر ساعت ۱۴ روز دوشنبه – هر چند با دستکاری – از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد .

در این جلسه وی بر خلاف گذشته که مخالفین خود و گروههای وابسته به میر حسین موسوی و کروبی را عوامل خارجی و سران فتنه می خواند ، از آنها با چنین صفاتی نام نبرد و گفت مقصود او از وحدت با مخالفین  ، وحدتی است که آنها  روی اصول رژیم ، که اصل مهم آن ولایت فقیه است ، با آن  توافق داشته باشند . حامنه ای در این جلسه گفت که پیشرفت پرونده رسیدگی به وقایع کوی دانشگاه به علت انگیزه کم پاره ای دستگاهها دچار کندی است ولی نامی از آن دستگاهها نبرد .وی اشاره ای به زندان کهریزک و سرنوشت متهمین آن نیز نکرد .

یکی از دانشجویان در این جلسه با کنایه ای که مشخص بود متوجه هاشمی رفسنجانی و باند او است از حضور مال اندوزان در دستگاهها اظهار نارضایتی کرد . دانشجوی دیگری در این جلسه نا رضایتی دانشجویان از اسفندیار رخیم مشائی رئیس دفتر رئیس جمهور را به صورت “دلخونی دانشجویان از دست راست و چپ احمدی نژاد ” ابراز کرد . در پاسخ به این انتقاد ، خامنه ای از دانشجویان خواست به جای پرداختن به مسائل فرعی به امور مهمتری چون قطعنامه سازمان ملل و تحریمها بپردازند .

از ورای واکنشهای اخیر رژیم چنین بر می آید که سران رژیم و بویژه سید علی خامنه ای با افزایش تحریمها و انزوا در صحنه های بین المللی امیدوارند با ترفند و تصویر چهره ای آزادیخواه از خود ، نظر مخالفین را جلب کرده و در جهان وانمود کنند که از پشتیبانی مردم ایران برخوردارند ولی این حرکت را نیز چنان با ریا و تزویر انجام می دهند که گمان نمی رود بتواند خاطره تلخ کشته شدن و ضرب و شتم و تجاوز و شکنجه در زندانها را از اذهان عموم بزداید .

عطف به سخنان خامنه ای تظاهرات در برابر مجلس را اینجا نگاه کنید

سخنان پیشین خامنه ای در باره وحدت با مخالفین را در اینجا ملاحظه کنید

برای مشاهده ویدئو سخنان دانشجویان و پاسخهای خامنه ای روی ایکون زیر کلیک کنید

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , ,

 1. Nader Vanaki says:

  همه ساله همین برنامه رو می زارن رهبر هم خودش رو خیلی حساس و مهربان نشون میده و روز بعد انگار نه انگار. عجیبه که شما چنین تحلیل ساده ای دارید؟ همه اینها نمایشه و اون دانشجو ها هم از قیافه هاشون معلومه سهمیه یه جایی هستن برای اینکه دانشجویی که کنکور قبول شده هرگز پاش رو توی بیت رهبری نمی زاره.

 2. بهنام says:

  هر سال از لاجوردی جلادستایش میشود چگونه بگویند که جمهوری اسلامی دوستدار و پیرو راه آن جنایت پیشه هستند .خامنه ای دستور دهنده و خواهان سرکوب وکشتاربوده و هست همانگونه که خمینی جز کشتن و زندان برای ایرانیان به ارمغان نیاورد و کشتار ۶۷ را برای ترساندن مردم براه انداخت که دنباله ی آن را در کهریزک و رجائیشهر و اوین میبینیم

 3. bahram says:

  یک بام و دو هوا، طرف میگوید نظر بدهید، انتقاد کنید. رژیمی که تحمل افرادی چون خاتمی ،موسوی و کروبی که همیه وجودشان با رژیم عجین است را نمیکند،دهها نشریه را توقیف و احزاب را به تعطیلی کشانده است ،و صدها و هزاران نفر را به جرم اعلام خواسته های معمولی (رای من کجاست)به زندان و زیر شکنجه انداخته اند. چاقو کشان دولتی را به هر حرکت اعتراضی گسیل داشته اند،بیکاری،فحشا،و دروغ گویی را با روضه و خرافات رواج داده اند ، اینک بدون هیچ تغییری در همه آنها برای دانشجویان؟روضه میخواند .

 4. safoura says:

  آفرین بر شما خانم عبادی . حالا معلوم شد بیخودی شما را جایزه صلح نداده اند . وقتی سیاست مداران ما و رهبران سیاسی و روشنفکران مدعی رهبری سیاسی و احزاب منفعل سیاسی با اندیشه و افکار میخ کوب شده در دوران جنگ سرد مسائل را احساساتی و ایدیولوژیک تحلیل و تفسیر میکنند حاصلش همین است که پدیده ای مثل مشایی از مجموع اپوزیسیون و رهبران ان موثر تر عمل میکند و جمهوری اسلامی میتواند جهانی را سر کار بگذارد . اگر کسی این را بگوید فورا او را متهم میکنند به هواداری از رژیم یا امریکا و نظام امپریالیستی !
  اصل مسله خانم آشتیانی با همکاری چپ ها ( فدائیان خلق و شرکا ) رفت روی آنتن تا پدیده مشایی و مکتب ایرانی او را که سنگی بود جلوی پای جنبش سبز و موسوی و موج تبلیغاتی ان را دچارا یست قلبی کرد مشلا از سر راه بردارد . طرح موازی ان هم طرح دوباره لوس و بی مزه نوکیا و سحرخیز بود که با چاشنی نامه زندانیان سیاسی به لولا برزیلی کاملا دست همه دست اندر کاران ان را رو کرد . این درست زمانی بود که ایران در خطر یک جنگ یا اعلام تسلیم کامل توسط حکومت قرار دارد . زندانیان سیاسی در تنگنای شدید در اعتصاب غذا قرار گرفته اند . حاکمیت در حال رفع و رجو ع اختلافات نه چندان عمیق داخلی است . موسوی دنبال ریس جمهور شدن و آرای خودش هست و کلی صحبت کردن و مبهم به منظور ماندن در راس حرکتی که هر گوشه اش یک ساز میزند و هر کسی خودش را از ظن خود صاحب ان میپندارد از چپ روسی تا راست آمریکایی ، از مذهبی تا کمونیست ، از آنارشیست تا طرفداران اصلاح گری نظامی به سبک آتاتورک ، از سکولار کمونیست تا سکولار مذهبی ، از سلطنت طلب تا جمهوری خواه ، از مذهبی خط امامی تا مذهبی لیبرال .
  همه نگرانی چپ ایران از دست رفتن فضای خصومت ضد آمریکایی است یا روی کرد لیبرالی و منطبق بر شرایط کنونی جهان که یک قرن با جنگ سرد فاصله گرفته . آنها ان چنان دچار تضاد سیاسی عقیدتی هستند که حتا به لولا برزیلی و سو کردن نوکیا آویزان شده اند بدون آنکه بفهمند که هر دوی این پدیده ها کاملا لیبرالی است و هیچ سنخیتی با مارکسیسم و دوران جنگ سرد ندارد . نه لولا یک کمونیست است و ضد امریکا و نه سو کردن یک شرکت غربی یک مقوله مارکسیستی و عرف رایج کشور های کمونیستی ! اینها حتا حاضر نیستند ایران راه لولا را برود . یا کشور نظامی داشته باشد که در ان قوه قضایه قوی باشد تا بتوان حتا دولت را سو کرد (مثل کشور های سرمایه داری ).
  امید است سیاست مداران ملی و مستقل بیش از این در حاشیه ننشینند و منتظر موسوی نمانند . از چپ چیزی در نمی اید جز جنجال سیاسی بر سر هیچ و پوچ و تحریف تاریخ . همین چند روز پیش بود که همه آنها دسته جمعی مصدق و نهضت ملی کردن نفت را نبش قبر کردند تا حزب توده و استالین را نجات دهند با باج دادن به امریکا و سازمان سیا که در کودتا با همکاری اینها و شوروی و انگلیس شرکت داشت و به ان اعتراف کرده بود .