Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > بزرگداشت مهندس هوشنگ سیحون در امریکا + ویدئو
بزرگداشت هوشنگ سیحون در امریکا

بزرگداشت مهندس هوشنگ سیحون در امریکا + ویدئو

۲۵ مرداد ۱۳۸۹

انجمن معماران و شهر سازان ایرانی در امریکا روز دوشنبه ۲۳ ماه اوت ( اول شهریور ماه) مراسمی را برای بزرگداشت مهندس هوشنگ سیحون در سالن موزه لوس آنجلس برگزار خواهد کرد که در آن از این پیشگام هنر معماری و رئیس پیشین دانشکده هنرهای زیبا که اینک ۹۰ سال دارد تجلیل خواهد شد اینجا .

هوشنگ سیحون هنرمند صاحب سبک درمعماری مدرن ایران

هوشنگ سیحون طراح بسیاری از بناهای مشهور ایران است که از میان انبوه اثرهای او می توان به آرامگاه حکیم عمر خیام ، کمال الملک ، بوعلی سینا ، نادرشاه افشار و همچنین ساختمان بانک سپه در میدان توپخانه تهران اشاره کرد.

سقف بلند آرامگاه عمر خیام در نیشابور تجلی هنر ایرانی

هنر سیحون محدود به معماری نیست و وی دستی نیز در نقاشی دارد و چون در خانواده ای هنرمند پرورش یافته است با موسیقی نیز آشنا است . شادروان احمد عبادی نوازنده مشهور سه تار دائی او است و مادرش نیز با این هنر آشنا بوده است .

همسر سابق هوشنگ سیحون معصومه سیحون ( منیر نوشین) هنرمند نقاش، از پیش‌کسوتان هنرهای تجسمی در ایران و مدیر گالری سیحون، قدیمی‌ترین نگارخانه هنری فعال در ایران بود. او دارای حدود نیم قرن پیشینه فعالیت هنری بود و نقش برجسته‌ای در معرفی استعدادهای هنری ایران داشت .سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و انجمن نقاشان ایران به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۸ از وی به پاس یک عمر فعالیت بی‌وقفه هنری تقدیر کردند. وی چندی پیش درگذشت اینجا .

مجسمه نادرشاه و سربازانش در مجموعه نادرشاه در مشهد.این مجموعه را سیحون در سال ۱۳۴۲ ساخت

مریم سیحون که در نوار ویدئوی زیر در کنار پدرش مشاهده می شود تا چندی پیش در فرانسه اقامت داشت ولی به امریکا نقل مکان کرد و گالری سیحون در شهر لس انجلس را در ادامه راه گالری سیحون ایران راه انداخت اینجا .

خواندنیها با آرزوی عمری دراز برای استادی که خدمات ارزنده اش به هنر ایران در تاریخ باقی خواهد ماند برای سلامتی آرزو می کند و امیدوار است مریم سیحون در ادامه راه خانواده هنر پرورسیحون پیروز و موفق باشد . به مصاحبه دکتر نوشین ثابتی از تلویزیون اندیشه با این پدر و فرزند هنرمند که روز یکشنبه ۲۴ مرداد از این تلویزیون پخش شدد توجه کنید:

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.