Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > احمدی نژاد سرنوشت رحیم مشائی را با خود گره زد
احمدی نژاد و رحیم مشائی

احمدی نژاد سرنوشت رحیم مشائی را با خود گره زد

۲۰ مرداد ۱۳۸۹

با ورود سردار فیروز آبادی به دعوا بر سر اسفندیار رحیم مشائی و موضعگیری احمدی نژاد به نفع رئیس دفتر و مشاور نزدیک خود ، اصطکاک رئیس جمهور اسلامی  با سایر مراکز قدرت  به چنان مرحله ای رسیده است  که انتظار می رود عواقب بسیار حادی برای احمدی نژاد به دنبال آورد . احمدی نژاد پیش از این و زمانی که رحیم مشائی را به معاونت خود برگزید ، عملا از فرمان سید علی خامنه ای برای بر کناری مشاعی سرپیچی کرد، ولی برای رعایت حال رهبری ، وی را به جای معاونت ، به ریاست دفتر خود منصوب کرد اینجا !

اسفندیار رحیم مشائی یار گرمابه و گلستان و رئیس دفتر احمدی نژاد

زمانی که اسفندیار رحیم مشائی گفت “ملت اسرائیل دوست ما است ” مورد انتقاد شدید قرار گرفت و شایعه برکناری او بر سر زبانها افتاد . اما او از میدان بیرون نرفت و پس از آن نیز با اظهارات عجیب خود ، قدرتمندان روحانی و عیر روحانی محافظه کار را شگفت زده کرد .

رحیم مشائی در تازه ترین سخنان جنجال برانگیز که همزمان با همایش ایرانیان مقیم خارج ایراد کرد گفت «باید مکتب ایران را در دنیا ترویج کنیم نه مکتب اسلام را زیرا از اسلام برداشت های متفاوت می شود» اینجا .وی همزمان با انتشار این خبر در رسانه ها ،   در نامه ای که  به وب سایت خبر آنلاین  نوشت ، از آنها خواست که متن کامل سخنانش را منتشر کنند  اینجا .

در واکنش به سخنان او تعداد زیادی از روحانیون سرشناس اصولگرا چون احمد خاتمی ، محمد یزدی و… و چهره هائی چون  علی مطهری و احمد توکلی که رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی نیز هست به او تاخته و از سخنانش انتقاد کردند . احمد توکلی از رئیس جمهور اسلامی خواست تکلیف خود را با رئیس دفترش روشن کند و علی مطهری خواستار برکناری رحیم مشائی شد اینجا و اینجا .

اما تندترین حمله را روز سه شنبه ، سردار فیروزآبادی رئیس ستاد نیروهای مسلح آغاز کرد . وی رحیم مشائی را «افسار گسیخته » خواند و اظهاراتش را جرمی علیه امنیت ملی نامید. فیروز آبادی گفت :

فیروز آبادی گفت رحیم مشائی افسار گسیخته است

« علما فریاد می زنند اما مثل اینکه، ایشان افسار گسیخته است، یک بار می گوید با علم ریاضی می شود رفت به بهشت. کدام عالم الهی در طول تاریخ چنین حرفی را زده و یا کدام یکی از آیات قرآن ‌و روایات اهل بیت معصومیندلالت براین دارد، مگر از بهشت و مسیرهای نیل به آن به جز اولیاء حق کسی می تواند تعبیری ارائه کند و تازه آن هم الهام الهی است، یک آقایی می آید در جمع ریاضی دانها می گوید ریاضی دان ها بهتر بهشت را می فهمند، یعنی خوب بالاخره لازمه رسیدن به بهشت فهم ریاضی است، شهید دستغیبمی فرمودند: آدم باش تا شفاعتت کنند، حیوان را نمی شود شفاعت کرد. باید آدم باشی تا به بهشت بروی، با خوی حیوانی نمی توانی خود را به بهشت ببری» اینجا .

مشائی در واکنش به اظهارات فیروزآبادی اعلام کرد که از او شکایت خواهد کرد و گفت «به خاطر اتهاماتی که از سوی وی به من وارده شده محق هستم از مسیر قضایی موضوع را پیگیری کنم و این کار را برای تنویر افکار عمومی انجام خواهم داد» اینجا .

اما احمدی نژاد در برابر این حمله نیز خود را نباخت و با تاکید بر اعتماد خود به مشائی ، گفته های او را نظر دولت خواند . وی روز چهار شنبه ۲۰ مرداد  گفت «قای مشایی رییس دفتر رییس‌جمهور است و من به ایشان اعتماد کامل دارم» . وی اضافه کرد « مشایی مومن به اصول است و حرف دولت را می‌زند » اینجا .

به این ترتیب ، با توجه به خلق و خوی احمدی نژاد و یکدندگیهای ویژه ای که به آن مشهور است ، وی چنان تار و پود سرنوشت خود را با رئیس دفترش گره زده است که خلاصی از آن برای او به آسانی میسر نخواهد بود . از طرف دیگر تحریکات حسین شریعتمداری که از هواداران احمدی نژاد است همراه با مراکز قدرتی که از رئیس جمهور اسلامی دلی پر خون دارند امکان ادامه وضعیت به صورت موجود را تحقیقاغیر ممکن کرده است . در این حالت به نظر می رسد  روشن شدن نتیجه کشمکش جناحهای درگیر ، نیاز به زمانی طولانی نداشته و پی آمد آن  به زودی روشن شود.

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

 1. bahram says:

  زمانیکه آخوند ها را آگاه سازند که حصن گفتار مشایی برای جلب ایرانیان خارج کشور که عمدتن درد ایران دارند نه اسلام، اوضاع عادی خواهد شد .

 2. کاوه says:

  یکی به اینها بگوید که نادان خودتان هستید شما عملا هر گونه دشمنی با فرهنگ
  ملی ایران را انجام میدهید وبعد اینگونه شعبده بازی راه میاندازید .
  دم خروس اینهارا تمام دنیا بجز خودشان میبیند

 3. رمضان سمکش says:

  باز رمضون امد و این بشکه مملو از تعفن رفت زیر شکنجه نخوردن یک وعده غذا البته اگه دزدکی چند تا سیخ کباب و سه چهاتا پیاز قورت نده که امکانش زیاده. آخه کیه که جرئت میکنه ازین تپه بره بالا و دهن گنده گامبوی سردار و بو کنه بینه روزه خوره یا نه. درهردو صورت نفس این تپاله حجیم مسموم کننده ست چون یا بوی گند شکم خرکی خالی رو میده که باعث سرگیجه شدید مامور بوکش بدبخت میشه که از بالای تپه پر پشم و پیله سردار سوپر خیکی سر میخوره و میافته زیر پاهای کثیف و بو گندوی تازه از جوراب در اورده چلیک خان، ویا اینکه از بوی تعفن آشغالهایی که توی معده ورقلمبیده اش کپک زده و گندیده همون روی تپه پناهنده میشه و نمیتونه بیاد پایین و افشا گری کنه.

 4. siavash says:

  گفت: اگر بیگانه به خاکم حمله کند میجنگم! گفتم بیگانه کیست؟ گفت: زبانش جداست و دشمن فرهنگ من < همان که به زنان و کودکان تجاوز میکند. دیگری گفت : بیگانه سی سال است ایران را اشغال کرده است من در جنگ بیگانه با بیگانه خاموش می مانم تا در فرصتی دوباره همانند آلمان و ژاپن وطنم را بسازم

 5. sakineh says:

  این بازی به قدری لوس و پیچیده شده که فقط دو نفر با دو خصو صیت میتوانند در ایران و امریکا به ان پایان دهند .اوباما باید شجاعت و عمل گرایی نیکسون در رفتن به چین را داشته باشد احمدی نژاد شجاعت و عقلانیت انور سادات را داشته باشد ۱)موسوی یک کلی گوی ا یدالیست انهم از نوع چپ انهم از نوع مذهبی است . دل خوش است به چند به به و چه چه که مارکسیست های سنتی به او بگویند ۲)اروپا و روسیه و چین دنبال بهره برداری حد اکثر از این تخاصم هستند و نمیخواهند اوباما (امریکا ) حل کننده این معضل باشد ۳)اصول گرایان مذبذب مثل رفسنجانی و لاریجانی و مطهری و توکلی دنبال این هستند که خودشان موضو ع را حل و فصل کنند در گذشته اما نشان دادند عرضه این کار را ندارند .۴)خاتمی و اصلاح طلبان میخواستند حلقه را به گردن گربه بیاندازند ولی میترسیدند ، هنوز هم از دو جناح ارزشی و سنتی اصول گرا حساب میبرند . ۵) تمامی نحله چپ به محوریت حزب توده ( فراماسونری روس در ایران ) با هر کس و هر نظر و هر روشی که اندکی روابط ایران و امریکا را از حالت خصومت خارج کند مخالفند . اینها به صورت نقابدار خط امامی ( در حکومت ) و سکولار ( در رادیو فردا و وب سایت های زنجیره ای روسی ) و بختیاریست ( در رسانه های چپ و شبه ملی ) ۲۴ ساعت علیه لیبرال ها ، دموکراسی یک نفر یک رای ، مذاکره با امریکا ، مشروطه خواهی ، ملی گرایی ، اصلاح طلبان ، حتا مجاهدین خلق و سلطنت طلبان به تخریب استالینیستی مشغولند . از آنطرف برای پیر خرفت دیکتاتور ۸۴ ساله ای تبلیغ میکنند که پس از ۵۰ سال دیکتاتوری و خود رایی و رواج فساد و تن فروشی حالا دارد تاسیس شر کت های خصوصی سرمایه داری را در آخرین خرابه به جا مانده از بهشت کمونیست ها برای رفع معضل بیکاری ! اجازه میدهد . دست ج ا در ایجاد محدودیت برای دگر اندیشان و اینترنت و ماهواره را از پشت بسته . ایران دارد به سمت یک فاجعه ملی در اثر کارکرد شریرانه یا احمقانه نیروهای فوق پیش میرود آیا ما انور ساداتی خواهیم داشت تا کشور را از این جنگ نفرینی ضد میهنی که هیچ کس آنرا نمیخواهد جز آنها که چشم طمع به پاره پاره شدن ان دوخته اند تا گوشه ا ی از آنرا تصاحب کنند یا آنها که جنگ را وسیله ای برای تبلیغ کش و ایدیولوژی ور شکسته خود میدانند نجات دهد ؟
  آیا در امریکا دستگاه عریض و طویل دیپلماسی و امنیت امریکا که بسیار از زمان نیکسون و ریگان فاصله گرفته در بی تصمیمی و تاثیر پذیری از نیروهای متعدد ( از جمله اپوزیسیون چپ روسی ایران ) داخلی و خارجی و لابی های آنها قادر است به اوباما همان مشاوره را بدهد که در زمان نیکسون در مورد چین داد ؟ یا نه نئو کانها ی داخلی و خارجی عنان سیاست خارجی را از کف او خواهند ربود و جنگی نفرینی دیگری که حاصلی جز ان چه که تا کنون برای ایران و غرب نداشته را به منطقه و جهان تحمیل خواهد کرد ؟بر نیروهای ملی و مستقل ایرانی است که به جای نامه نمایشی نوشتن به لولا برزیلی در مورد یک پناهندگی نمایشی به ریس جمهور امریکا و سنا و کنگره مستقیما نامه نوشته و هزینه ها و نتایج خفت بار رویکرد نظامی ( که پس از تحریم ناکار آمد الزامی است ) را برای ایران ، جنبش دموکراتیک طبقه متوسط ، امریکا و منطقه خا ور میانه کاملا روشن کنند .
  جبهه ملی تنها حزبی است که تا کنون در این مورد به صرا حت و با هوشیاری سیاسی اقدام کرده .
  اما نفوز فراماسونری روسیه در احزاب دیگر تا کنون مانع چنین رویکردی شده است

 6. خیال میکنید مانمی دانیم جمهوری ایرانی همان نام دیگر جمهوری اسلامی است ؟ خیال می کنید ما نمی فهمیم که مکتب ایرانی همان مکتب اسلامی است ؟خیال میکنید واقعا نمی فهمیم ؟خیال میکنید ما درک نمی کنیم که وقتی مشایی میگوید اسلام متنوع است اما ما ایرانی اش رامیخواهیم .یعنی واقعا نمی فهمیم که منظورمشایی این است : مانوع سلفی ، حنفی ، سنی ، وهابی و….رانمی خواهیم فقط نوع شیعه اثنی عشری اش را میخواهیم ؟خیال می کنید که خوانندگان نشریه اینترنتی ” خوانندگان ” واقعا بی سوادونادان ونا آگاهند ؟این شما هستید که هرچه دارید یا از فرهنگ مدرن وآزادغرب دارید ، یا ازداستانهای سومر واکد وگیل گامیش وآشور وتلمود وتورات ، ویا از فرهنگ و آداب ورسوم زرتشت وتمدن درخشان ایران . حتم دارم روزی شماهم مانند تازیان ومغول ها درفرهنگ ایران مستحیل خواهید شد.یعنی که چاره ای ندارید . جهان مدرن وپیشرفته کنونی بیش از این فناتیک هایی راکه لباس ایرانیت به تن کرده اند بیش از این نخواهد ذیرفت .دنیای مدرن وآزاد کنونی ایستادن را برنمی تابد .چه رسد به برجا ماندگان قرون وسطایی.به امید روزی که به جای تقلید کورکورانه از هگل وکانت وهابرماس وامبرتواکونوم چامسکی ونوشتن مانیفست های آنچنانی ، ذهن تان را عوض کنید.
  وگرنه رفتگر زمان ، آشغال های آلوده ذهن تان را خواهد روبید.

 7. گردانندگان محترم نشریه اینترنتی ” خوانندگان ” خوانندگان عزیز وگرامی “خوانندگان ” با احترام وعرض ادبمن درطول این یکماه ، مطالبی درپاسخ پاره ای یادر حاشیه نوشتم. واز نوشته های تک تک شما نازنینان بسیار آموختم.اما ، ازخود می پرسم : اصلا چرا میخوانم ؟ چرا خوب یا بد می نویسم ؟فایده اش چیست ؟ زمانی که گوش شنونده ای نیست ؟ زمانی که من وشما اینگونه میبینیم ومینویسیم ، اما درآنسو زنان ودختران وجوانان ونخبگان دلخوشی وشادی شان این است که فقط وفقط درچارچوب همین قانون اساسی ” آزادانه ” رای بدهند. زمانی که میلیونها ایرانی در غربت ورسانه ها ی فارسی زبان هم فقط همین را می خواهند . آیا دیوانه گی نیست ، دوباره نوشتن؟ از خودم می پرسم واقعا برای که مینویسم ؟ چرا می نویسم ؟ این ها که انقلاب کردند همین ها را می خواهند . لذا باتقدیم بخشی از نمایشنامه ای که ۱۶ سال درپاریس ومسکو روی پرده بود از شما دوستان عزیز برای همیشه خداحافظی میکنم . توضیح :این نمایشنامه از ژان پل سارتر است. فرمانده روبه سردار پیروز درجنگ: – آفرین برتو وافتخاری که آفریدی . بپاس این پیروزی هر آرزویی داری ازمن بخواهتا فوری بر آورده کنم .- سکوت. – دستور میدهم زیباترین دختران را برایت هدیه کنند._ نمی خواهم . – دستور میدهم به اندازه ارتفاع قدت طلا وجواهر بزیر پاهایت بریزند. _ نمی خواهم . – دستور می دهم به افتخار تو همه مردم جهان هورا بکشند. _ نمی خواهم. – دستورمی دهم همه سردارن جهان به افتخارتوکلاه هایشان را به آسمان پرتاب کنند. _ نمی خواهم . فرمانده باتعجب وحیرت ، پس چه میخواهی ای سرادر بزرگ جنگ ؟ _ می خواهم بمیرم!! صدای چند گلوله می آید. کشیش روبه فرمانده ، قربان شما اوراکشتید ! مرد! _ همین را خواست.من هم دادم.

 8. مشوق پیشرفت says:

  خانم توکلی گرامی،
  احساس نومیدی شما در این آشفته فضا کاملأ قابل درک است ولی ابراز کناره گیری شما از درج نظرهایتان نشانی از پیامی منفی (ولو زودگذر) است برای خوانندگان جوانتر خواندنیها. ازفعالان سیاسی و حقوق بشری و نویسندگان و ژورنالیستهای سیاسی نویس مشخص و مطرح و یا کمتر مطرح که بگذریم، درج اینترنتی نظرات خوانندگان، آنچنان کم اهمیت وبی اثر نیست. چون اولأ که نویسندگان مقالات را بادامه کار خود تشویق و از انعکاس کیفیت بالا و یا پایین کارشان آگاه میکند و دومأ گامیست در رشد فرهنگ دمکراسی از طریق رد و بدل صریح نظرات گوناگون در انظار عموم که در تاریخ فرهنگ سیاسی و اجتماعی ما ایرانیان وجود نداشته. تکثر و گوناگونی نظرات امری طبیعیست و خود بهتر میدانید که نمیشود انتظار داشت که به اتفاق آراء رسید ولی میتوان فهمید که اکثر ایرانیان (آنانی که بی تفاوت نیستند و بنحوی در حال مبارزه و یا حد اقل ابراز ضدیت خود با ج ا هستند) بر ضد این رژیمند، و اگرچه گروههای مختلف شیوه های مختلف ارائه میکنند، امکان اینکه حتی طرفداران مذهبی موسوی و کروبی نیز در نهایت مایل به تغییر نظام باشند کم نیست. آنها چه درست ویا چه غلط براین باورند که باید از حداقلها شروع کرد. من البته با آن نظر موافق نیستم و امیدم منزوی کردن هوشمندانه و کامل سیاسی و اقتصادی (و البته نه حمله نظامی) رژیم و در نهایت کندن ریشه هرنوع حکومت مذهبی از ایران است. باورم اینست که پس از سرنگونی یا انحلال این نظام وحشتزده و گندیده، رهبران آینده ایران سکولار کسانی نخواهند بودکه از جاده تنگ و تاریک و پراز چاله و سراشیب و مملو از راهزنان سرگردنه امام به میدان آزادی رسیده باشند. تا آنزمان امیدوارم همه آنانی که حتی بکوچکترین نحوی (مثل نوشتن نظر های بنظر بی خاصیت) تلاش بر ریشه کن کردن حکومت این آدمنماها دارند به این کار شایان ادامه دهند.
  بدرود.

 9. آریا says:

  ببخشید ولی اصطکاک یعنی چه؟ اگر منظور ساییده شدن دو جنس به هم است فکر میکنم اصحکاک صحیح است.

  • sardabir says:

   دوست عزیز اصطکاک به معنای به هم خوردن دو چیز است . اصحکاک که شما نوشته اید فاقد معنا است .

 10. gije tarikh says:

  کاری که امروز چین میکند (اجازه به شرکتهای خارجی در سرمایه گذاری در چین و استفاده از نیروی کار ارزان و تاسیسات زیربنایی ارزان ) همان کاریست که شاه میکرد . چپ ها او را عامل بورژوا کمپرادور مینامیدند و به او حمله میکردند که صنعت مونتاژ در ایران رشد می دهد این یعنی وابستگی . حالا هم اگر کسی در ایران بخواهد با امریکا رابطه برقرار کند و اجازه دهد به شرکت های سرمایه داری بیایند ایران باز چپ ها و موسوی و خط امام هم صدا با ارزشی ها و اصول گراها به او حمله میکنند . چه مشایی احمدی باشند در دولت چه لیبرال ها یا سلطنت طلبان یا ملی گراها باشند در اپوزیسیون !
  ان چیزی که برای چین و روسیه و کوبا حلال است برای ایران حرام است و کفر کمونیستی ! انهم فقط به این دلیل که این سیاست با سیاست استراتژیک روس ها در ایران که مبنایش دور نگه داشتن ایران از امریکا به هر قیمت است و ضعیف کردن ان به منظور آماده ساختن ان برای اشغال موردی یا کلی توسط عوامل روسیه و نهایتا روسیه. تمام مخالفت های چپ با ا حمدی -مشایی و هم صدایی آنها با موسوی و حتا لاریجانی و مطهری و توکلی از همین جا ناشی میشود . وگرنه آنچه موسوی محذور است بگوید یا می ترسد بگوید ، مشایی شجاعانه میگوید . احمدی هم حمایت میکند .