Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > جوان کالیفرنیائی در نبرد اینترنتی با جمهوری اسلامی+ ویدئو
جنگ نرم

جوان کالیفرنیائی در نبرد اینترنتی با جمهوری اسلامی+ ویدئو

۱ فروردین ۱۳۸۹

امروزه دامنه نبردهای سیاسی در سراسر  جهان چنان به شبکه اینترنت گسترش یافته  که بدون اغراق می توان ادعا کرد که نفوذ این شبکه ،  حیات سیاسی دولتمردان را در شرق و غرب رقم می زند و روی رای دهندگان در انتخابات کشورها تاثیری بی تردید می گذارد  . در این آوردگاه ، شرکتهای فرا ملیتی چون زیمنس و نوکیا به ابزار خفقان حکومتهای خودکامه  تبدیل شده  و به خدمت گرفته شده اند .

این شرکتها بدون توجه به مردمی که برای دستیابی به اطلاعات در پشت سد “فیلترینگ” آنها قرار می گیرند توجهی نداشته و تنها در پی پر کردن جیب خود از وجوهی هستند که خودکامگان به بهای محرومیت مردم کشور خود ، به آنها می پردازند .

نرم افزار و فن آوری اینترنت که کاربران را به برقراری ارتباط با یکدیگر و یا جهان بدون ترس ازسانسور قادر می سازد

رئیس جمهور امریکا نیز از جمله افرادی است که وارد این صحنه شده و در پیام نوروزی خود به مردم ایران از  مساعی کشورش برای مبارزه با سانسور در اینترنت سخن می گوید و از  فراهم آوردن  نرم افزار و فن آوری اینترنت که کاربران را به برقراری ارتباط با یکدیگر و یا جهان بدون ترس از سانسور قادر می سازد  را از جمله اقداماتی می شمرد که ایالات متحده به آن متعهد است اینجا.

لیکن رزم آوران اینترنتی نیز از نبرد غافل نیستند و  غیر از ابداع شیوه های جدید برای دور زدن فیلتر ،  به صورت داوطلب و یا در قالب نهادهائی چون “مرکز پژوهشهای سانسور  اینجا که مقر  آن در ایالت متحده قرار دارد  ، تلاش می کنند پرده سانسور دولتها را کنار زده و دسترسی کاربران به وب سایتهای فیلتر شده را فراهم کنند .

از جمله این افراد که به دلیل علاقمندی به مسائل ایران به دلیل داشتن دوستهای ایرانی در این زمینه فعالیت می کند ، یک جوان ۲۶ ساله کالیفرنیائی است که اخیرابا ساختن فیلتر شکنی به نام “های استک” به یاری کاربران ایرانی آمده است . وی به نشریه گاردین اینجا می گوید ، کارهای من هیچ ارتباطی با سیاستهای امریکا ندارد . حق آزادی بیان بئسیله سازمان ملل متحد ، جزو حقوق اولیه بشری شناخته می شود و هیچکس حق ندارد به کس دیگری بگوید این کار را بکن و یا آن کار را نکن . آزادی بیان یعنی این!

هنگام  اقامت آستین در لندن   ، تلویزیون فارسی بی بی سی با او به گفتگو نشسته که نظر شما را به این گفتگو جلب می کنیم . نوار این گفتگو بوسیله خواندنیها ادیت شده است .

 
کلیدواژه ها: , , , ,

Comments are closed.