Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > محمد نوری هنرمندی که از میان ما رفت + ویدئو
درگذشت محمد نوری

محمد نوری هنرمندی که از میان ما رفت + ویدئو

۱۰ مرداد ۱۳۸۹

محمد نوری خواننده ای که آوارهای او برای همه ما خاطره انگیز است روز شنبه ۹ مرداد ماه در یکی از بیمارستانهای تهران در گذشت. آوازهای این خواننده درمیان سه نسل، از شأن  اعتبار ویژه‌ای برخوردار است . این هنرمند در پنجاه سال گذشته  با اجرای بیش از سیصد قطعهٔ آوازی و سرودن اشعاری از ترانه‌های ماندگار، بیش از پیش خود را در دل مردم ایران جا داده بود .

این هنرمند پیشکسوت متولد ۱۳۰۸ و فارغ‌التحصیل هنرستان تئاتر، زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران و مبانی تئاتر از دانشکده علوم اجتماعی بود.

وی بیش از ۳۰۰ قطعه‌ اجرا کرده بود که ترانه‌ی “گل مریم چشماتو واکن منو نگاه کن”، “شکوفه در شکوفه”، “چراغی در افق”، “در ماه ماندگار” و “وطناز” و “ایران” او از همه مشهور تر است ..

محمد نوری آواز را نزد باغچه‌بان و تئوری موسیقی را نزد سیروس شهردار و فریدون فرزانه – اساتید هنرستان عالی موسیقی – فرا گرفت و در دهه‌ی بیست کار خوانندگی را آغاز کرد.

محمد نوری در مصاحبه‌‌ای درباره‌ی راز ماندگاریش گفته بود: من هرگز خود را در اوج ندیده‌ام. با زیربنایی سست هم می‌توان به اوج رفت، ولی ماندن در قله، کار هر کس نیست، کار ما هم نیست، آن که به‌سرعت اوج می‌گیرد، با همان سرعت سقوط می‌کند. رمز ماندگاری در همین است که طوری باید به اوج رفت که بی‌برگشت باشد.

چند قطعه با صدای این هنرمند را گوش کنیم :

 
کلیدواژه ها: , , , ,

 1. صدایی ابریشمین داشت. شعروترانه باجسم وروحش عجین شده بود. همه اشعار وترانه هایش جالب وشنیدنی بود. آخرین ترانه اش ” ایران ، ایران ” هم بردل درونیان
  می نشست وهم بردل برونیان . فیلم هایی که درخلال این ترانه پخش می شد چندان ربطی به آنچه از درونش می تراودید نداشت. اوماند ، مانند ده ها هنرمند دیگر. محمد
  نوری برخلاف سایر هنرمندان که ممنوع النام وممنوع التصویر شدند .موقعیت خود راحفظ کرد. به قول عباس کیارستمی : تازیر سقف سانسور ، هنرخود را عرضه کرد.
  اگر واقعا معتقد به دموکراسی هستیم نباید آنهایی را که به هردلیل مانده اند. یابرمیگردندشماتت کنیم. این حق هرکسی است که برمبنای اعلامیه حقوق بشر ، درهرکجا که
  میخواهد زندگی کند. فقط بایک تفاوت کاملا اساسی : اگر کسی نام خود را هنرمندو روشنفکر نهاد حق ندارد با سرکوبگران وسانسورچیان برسر یک سفره بنشیند وبه هرنوع سانسور ومماشاتی تن دردهد. درغیر اینصورت ، همه چیز است جز یک هنرمند یا روشنفکر.

  یادش گرامی باد