Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > مصاحبه تلویزیون فارسی بی بی سی با صادق طباطبائی – ویدئو
مصاحبه بی بی سی با صادق طباطبائی

مصاحبه تلویزیون فارسی بی بی سی با صادق طباطبائی – ویدئو

۳۰ تیر ۱۳۸۹

در یک مصاحبه تلویزیونی که  شامگاه چهارشنبه ۳۰ تیرماه از تلویزیون فارسی بی.بی.سی پخش شد ، صادق طباطبائی با عنایت فانی سردبیر این رسانه  به گفتگو نشست و تلاش کرد با ساختن چهره آزادیخواهی از روح الله خمینی به یاری همفکران دیگر خود در جمهوری اسلامی بشتابد .

صادق طباطبائی از بازماندگان رده اول انقلاب و وابسته به هزار فامیل  اسلامی است. وی دائی حسن خمینی و نوه موسی صدر است . طباطبائی با سید محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق نیز منسوب است و یکی از بستگانش نیز عروس محسن رضائی است. وی چند سالی پس از انقلاب دوباره از ایران به آلمان کوچ کرد و اینک  در آن کشور اقامت دارد . او که خود را در اولین انتخابات ریاست جمهوری  نامزد کرده بود ، در انتخابات گذشته جمهوری اسلامی کارچرخان محسن رضائی فرمانده پیشین سپاه پاسداران در اروپا بود .

صادق طباطبائی در انتخابات گذشته کار چرخان محسن رضائی منسوب خود بود

صادق طباطبائی در خریدهای اسلحه برای جمهوری اسلامی به اتکا قرابتش با خمینی سود کلانی به جیب زد ولی پس ازبلند شدن سر و صدای آن ازاین کار کنار گذاشته شد .وی در یکی از فرودگاههای کشور آلمان نیز به اتهام قاچاق تریاک دستگیر و محاکمه شد .

هاشمی رفسنجانی در باره او می نویسد:«دکتر سید صادق ‌طباطبایی فرزند مرحوم آیت‌الله سیدمحمدباقر‌سلطانی‌طباطبایی وبرادر همسر مرحوم حاج سیداحمد خمینی‌است. وی در دوره نخست انتخابات ریاست‌جمهوری‌اسلامی کاندیدا بود. او در زمینه تهیه ملزومات جنگ اقداماتی را انجام می‌داد. آقای طباطبایی در دی‌ماه سال ۱۳۶۱ به اتهام قاچاق تریاک در فرودگاه دوسلدورف آلمان دستگیر شد. وی از این اتهام تبرئه و مشخص گردید که عوامل ضد انقلاب، با انجام توطئه‌ای، مواد مخدر را در ساک او گذاشته‌اند »اینجا

صادق طبا طبائی مدعی است که در معاملات اسلحه نادرستی نکرده است ولی محمدی ری شهری حاکم شرع خمینی در خاطراتش می نویسد:

«…. آقای صانعی به من زنگ زد و گفت: پرونده آقای طباطبائی را بفرستید برای من. من به ایشان گفتم: بگذارید ما به این پرونده رسیدگی کنیم و روسیاهی دنیا و آخرت را برای خودتان نخرید. آقای صانعی گفت: دستور امام است. من گفتم: خودم مسئله را با امام حل می‌کنم. فردای آن روز احمد‌ آقا به من زنگ زد که: بیائید امام با شما کار دارند. من کاملا خالی‌الذهن بودم و فکر نمی‌کردم در باره این موضوع با من کار داشته باشند. رفتم پیش ایشان. فرمودند: احتمال دارد به علت انتساب فلانی به من، چنین پرونده‌ای برایش ساخته باشند…….» اینجا .

طباطبائی پس از کنار گذاشته شدن از معاملات اسلحه ،  توانست با آشنائی که به کشور آلمان داشت تجارت بین آن کشور و جمهوری اسلامی را رونق بدهد . وی  به سبب قرابت و نزدیکی با خمینی و شناختی که از کشور آلمان داشت  موفق شده بود با بسیاری از سیاستمداران آلمانی آشنا شود و عملا به کلید امور تجار آلمانی برای معامله با جمهوری اسلامی تبدیل شود .

نکته جالب در این مصاحبه ، تلاش طباطبائی برای نشان دادن نزدیکی خود با   شادروان پرویز یاحقی و سایر بزرگان موسیقی ایرانی و وارونه جلوه دادن افکار خمینی است . این در حالی است که  وی در این مصاحبه سخنی از ولایت فقیه  که مشگل اصلی کشور است به میان نمی آورد  و مصاحبه گر بی.بی.سی نیز با طرح پرسش در زمینه های دیگر ، خود را به آن راه می زند و از این پرسش “بودار” به آسانی می گذرد !

صادق طیاطبائی در بین نسل جدید ایرانیان زیاد شناخته نیست ولی  ایرانیانی که شاهد انقلاب بوده اند  به خوبی با این چهره شناخته شده آشنا هستند . جمهوری اسلامی پس از محکومیت در دادگاه معروف به میکونوس با به صحنه آوردن سید محمد خاتمی چهره مهربانی در انظار عمومی جهان به خود گرفت و بحران را به هر جهت  از سر گذراند . آیا این بار نیز موفق خواهد شد با به میدان آوردن چهره های ظاهرپسند ، خود را از بن بستی که در آن گرفتار شده است رهائی بخشد  ؟

پاسخ این پرسش را آینده جواب خواهد داد ولی  تنها می توان  امیدوار بود که ملت ایران این بار فریب نخورد و نگذارد با ابن ترفندها  ،  برای چندمین بار کلاه او را بردارند  .

این مصاحبه به علت طولانی بودن (۲۳ دقیقه) به دو بخش تقسیم شده که در زیر می بینید :

بخش اول

بخش دوم


 
کلیدواژه ها: , , , , , ,

 1. saeed says:

  Khaharzadeh moussa sadr hadeaghal yek bar goosh konin harfaye mardomo bisavada

 2. dadar says:

  chera in mard sharm nemikonad ,,,90% mardome iran mazhabi nistand

 3. هادي says:

  سلام
  ایران عزیز ما الان در دوران سختی میباشد کسانی هستند که از روی هیجان و دروغ صدماتی به میهن عزیزمان زدن گرجه در مقام بالایی هستند ولی به راحتی به مردم دروغ میگن و در این بین کسانی بیدا میشن که خرابکاری های آقای م الف را تا حدودی برطرف کنند مظلومانه مورد اهانت قرار میگیرن آقای طباطبایی فردی با ایمان و مورد اعتماد امام عزیز و بیت گرامیش هستند امیدوارم دشمنان واقعی مردم و آزادی خواهانی مثل سید حسن خمینی عزیز و آقای طباطبایی و… به راه راست برگردن وگرنه واگذار بشن به خداامیدوارم متن بنده تایید بشه و نمایش داده بشه