Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > ونزوئلا از جمهوری اسلامی فاصله گرفته است ؟ + ویدئو
ایران و ونزوئلا

ونزوئلا از جمهوری اسلامی فاصله گرفته است ؟ + ویدئو

۳۰ تیر ۱۳۸۹

خبرهائی که از تهران و کاراکاس می رسد گویای پایان رسیدن ماه عسل دولت احمدی نژاد با ونزوئلا است . از کشور ونزوئلا و رهبر آن سرهنگ هوگو چاوز تا کنون به عنوان دوستان جمهوری اسلامی یاد می شد اما اینک روابط تهران و ونزوئلا به سردی گرائیده و خبری از شور و شوق و سفرهای پی در پی سران دو کشور در بین نیست .

جمهوری اسلامی در ونزوئلا سرمایه گذاری سنگینی در صنایع آن کشور انجام داده است و حتی خط هوائی مستقیم با زیان دهی فراوان بین پایتخت دو کشور دائر کرده ، اما اینک با برقراری تحریمها و خالی شدن دست ایران به دلیل کاهش بهای نفت ، آینده چندان روشنی در زمینه های گوناگون و بویژه اقتصادی در برابر دو کشور دیده نمی شود .


چه این که دامنه داد و ستد بین دو کشور از صفحات تفاهم نامه هائی که بین دو کشور امضاء شده است فراتر نمی رود ولی بر اساس آمارهای رسمی میزان سرمایه گذاری جمهوری اسلامی در سال ۲۰۰۷ در ونزوئلا بیشتر از ۵ میلیارد دلار بوده است . قرار بود ونزوئلا در سرمایه گذاری میادین گاز پارس جنوبی حضور داشته با شد و جمهوری اسلامی در مناقصه میدانهای نفتی ونزولا شرکت کند ولی همه این طرحها اینک ناشدنی به نظر می رسد .

اثر تحریمها و مسائل اقتصادی  در روابط دو کشور ، از مدتها پیش مشهود بود و گله گذاریهای گاه به گاه از ونزوئلا  در رسانه های مشاهده می شد   . چندی پیش وب سایت دیپلماسی ایرانی که وابسته به باند کمال خرازی وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی شناخته می شود ، نوشته بود  « به نظر می رسد این دوست اقتصادی ایران و این کشوری که میزبان میلیاردها دلار از سرمایه های ایران است، در مقابل جامعه جهانی یا به عبارت بهتر در مقابل آمریکا از ایران حمایت نمی کند. طبق گزارشهای موجود ونزوئلا علیرغم عقد قراردادهایی با ایران از تحویل هواپیما به این کشور خودداری کرده است» اینجا.

کوتاه بینی رهبران جمهوری اسلامی به حدی بود که  امیدوار بودند که گذرگاه تنفسی ونزوئلا  که فرسنگها از ایران فاصله دارد و حلقه ارتباط او با امریکای جنوبی به شمار می رود ، در هنگام بحران  به یاری او بشتابد ، ولی  تهران هیچگاه روابط نزدیک اقتصادی امریکا و آن کشور به رغم اختلافات سیاسی را در معادله منظور نکرده بود .

هوگو چاوز در جریان سفر آخرش به جمهوری اسلامی چنان مورد استقبال قرار گرفت که احمدی نژاد او را به مشهد برد و بدون توجه به اعتراض روحانیون آن استان ، او را به داخل حرم امام رضا برد . طنز خواندنیها در این باره را در  اینجا بخوانید .

هوگو چاوز  کارخانه هائی را که جمهوری اسلامی در کشورش دائر کرده ، خودش افتتاح می کند و با آن تبلیغ می کند .فیلمی از استقبال احمدی نژاد از چاوز را در اینجا و صحته هائی از بازدید چاوز از کارخانه لبنیات و اتوموبیل سازی “سهند” در ونزوئلا را در زیر نگاه کنید  :

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

  1. ahura says:

    هردو نفرشون ٢تا لات بی سروپان احمقی نژادوکه همه میشناسین چاوز هم لاتیش رو تو مجمع کشورهای امریکای لاتین نشون داد و زاپا ترو اسپانیایی اونطور تو دهنی بهش زد و ساکتش کرد