Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > مصاحبه شهرام امیری در کانال ۲ در سه قسمت – ویدئو
شهرام امیری در برنامه تلویزیونی کانال2

مصاحبه شهرام امیری در کانال ۲ در سه قسمت – ویدئو

۲۷ تیر ۱۳۸۹

شهرام امیری “دانشمند اتمی” ادعائی جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۶ تیرماه دوباره در تلویزیون ظاهر شد و طی گفتگوئی طولانی گوشه های دیگری ازداستان خود را برای بینندگان کانال ۲ سیمای جمهوری اسلامی  روایت کرد . دانشمند اتمی جمهوری اسلامی در این مصاحبه بسیار آشفته و مضطرب به نظر می رسید .

شهرام امیری در مصاحبه شنبه شب ۲۶ تیرماه با کانال ۲ سیما

میزان دانش شهرام امیری را  به آسانی می شد از تلفظ وی از کلمه ساده “poster” که وی به جای آن “pouster” تلفظ می کرد به خوبی حدس زد . شهرام امیری چنان گیج و درمانده بود که حتی نام هتلی را که در عربستان در آن اقامت کرده بود به یاد نمی آورد یا نمی خواست به یاد آورد .

برای قانع کردن افکار عمومی ، در این مصاحبه جوان دیگری به نام “موسی زاده” را نیز به صحنه آورده بودند تا به عنوان همسفر شهرام امیری به عربستان سعودی شهادت دهد . این جوان تنها به ذکر نام  خود اکتفا کرد و  بر خلاف روشهای ابتدائی در مصاحبه ها اطلاعات دیگری از خود نداد واز شغل و حرفه خود سخنی به میان نیاورد .وی تنها  گفت  «من محمد موسی زاده  هستم» !

نام “موسی زاده ”  شباهت غریبی به نامهای مستعار  مورد استفاده سربازان گمنام امام زمان دارد  و و ته ریش و چهره مکتبی این جوان  ، یاد مصاحبه هائی را که از آنها با  عنوان «ساواما شو» و  «ساواک شو» نام می برند  در خاطر زنده می کند . شاید اگر این جوان مسن تر بود ، او را به نام “دکتر موسی زاده” به مامعرفی می کردند !

شهرام امیری در این مصاحبه گریزی هم به صحرای کربلا زد و با مرتبط کردن داستان خود با سازمان مجاهدین خلق گرفتاری خود را از ناشی از اطلاعات غلطی دانست که آن سازمان در باره او به امریکا داده است . امیری نتوانست توضیح دهد چرا چنین خیال می کند.

امیر فرشاد ابراهیمی ، متهم معروف پرونده موسوم به “نوار سازان” و یکی از سرکردگان پیشین حزب الله در ایران که اکنون از مخالفین رژیم  است و در خارج از کشور زندگی می کند  شهرام امیری را جوانی که می خواسته با ماجراجوئی به پول و شهرت دست یابد توصیف می کند . امیر فرشاد ابراهیمی چندی پیش اعلام کرد که به دلیل رفتاری که بعضی مخالفین رژیم بر او در خارج روا می دارند قصد دارد به ایران باز گردد ، ولی چندی بعد تصمیم خود را تغییر داد .

وی پس از بازگوکردن سیر آشنائی با شهرام امیری در وبلاگ خود می نویسد « شهرام امیری مردی که زیاد نمی دانست ! نه اولین هست نه آخرین ، او نمونه هزاران فرد فرصت طلب و جویای نام و نان است که همه آمال و آرزوهایشان را در زندگی درغرب یا حادثه و ماجرا می دانند ، امیری جوانی که در هرج و مرج و نبود شایسته سالاری در سیستم ایران در جوانی به همه چیز دست یافت اما زیاده خواهی اش مانع از عاقبت خوشی برای وی شد ، او گمان میکرد که در خارج از کشور هم می تواند با چرب زبانی و تملق و زیاده گویی و دروغ به همه چیز برسد و از فقدان اطلاعات کافی آمریکائیها از شرایط موجود در ایران نیز مطلع بود و همین امر به او کمک کرد که دستگاههای امنیتی آمریکا را تاحدودی فریب دهد » اینجا

البته «نباید این احتمال را نادیده گرفت که امیری مامور امنیتی ایران بوده که خودشان عملیات انتقالش به آمریکا را سازماندهی کرده اند. این بازی پیچیده ای است و به دشواری می توان گفت که چه پایانی خواهد داشت، چرا که مامورین امنیتی هر دو طرف از خلاقیتهای شگفت انگیزی برخوردارند.» .

این از احتمالاتی است که گنادی یفستافیف ژنرال سابق سازمان اطلاعات خارجی روسیه از نظر دور نداشته است اینجا .

اما هرآنچه حقیقت امر باشد ، اینگونه که از رفتار و گفتار شهرام امیری بر می آید ، وی جوان مفلوکی است که به میل خود و یا  همکاری با وزارت اطلاعات خود را در چاهی انداخته که راه برونرفت از آن به آسانی  متصور نیسست .

البته تجربه به ما نشان داده است  که هرگاه رژیم قصد داشته باشد افکار عمومی را از جریانی که مطلوب او نیست منحرف کند ، داستان جدیدی را علم کرده و مردم را با آن سرگرم کرده است  . از این جهت شاید پخش این مصاحبه غیر مترقبه ، آنهم در ساعات نزدیک به نیمه شب ، با خبرهای مربوط با انفجار مسجد در زاهدان و استعفای نمایندگان مجلس در استان شرقی و  در پی انتقاد از دولت بی ارتباط نباشد.

به دلیل طولانی بودن این مصاحبه و حاشیه رفتنهای فراوان شهرام امیری ، ما تنها گزیده هائی از صحنه های این مصاحبه  را انتخاب کرده ایم که در زیر به نظرتان می رسد:

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم


خبرهای مرتبط خواندنیها  در اینجا و اینجا و اینجا و اینجا

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , ,

Comments are closed.