Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > بخش اول مصاحبه شهرام امیری در کانال ۲ – ویدئو
شهرام امیری در برنامه تلویزیونی کانال2

بخش اول مصاحبه شهرام امیری در کانال ۲ – ویدئو

۲۴ تیر ۱۳۸۹

شهرام امیری “دانشمند اتمی” ادعائی جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۶ تیرماه دوباره در تلویزیون ظاهر شد و طی گفتگوئی طولانی گوشه های دیگری ازداستان خود را برای بینندگان کانال ۲ سیمای جمهوری اسلامی  روایت کرد . دانشمند اتمی جمهوری اسلامی در این مصاحبه بسیار آشفته و مضطرب به نظر می رسید .

شهرام امیری در مصاحبه شنبه شب ۲۶ تیرماه با کانال ۲ سیما

میزان دانش شهرام امیری را  به آسانی می شد از تلفظ وی از کلمه ساده “poster” که وی به جای آن “pouster” تلفظ می کرد به خوبی حدس زد . شهرام امیری چنان گیج و درمانده بود که حتی نام هتلی را که در عربستان در آن اقامت کرده بود به یاد نمی آورد یا نمی خواست به یاد آورد .

برای قانع کردن افکار عمومی ، در این مصاحبه جوان دیگری به نام “موسی زاده” را نیز به صحنه آورده بودند تا به عنوان همسفر شهرام امیری به عربستان سعودی شهادت دهد . این جوان تنها به ذکر نام  خود اکتفا کرد و  بر خلاف روشهای ابتدائی در مصاحبه ها اطلاعات دیگری از خود نداد واز شغل و حرفه خود سخنی به میان نیاورد .وی تنها  گفت  «من محمد موسی زاده  هستم» !

نام “موسی زاده ”  شباهت غریبی به نامهای مستعار  مورد استفاده سربازان گمنام امام زمان دارد  و و ته ریش و چهره مکتبی این جوان  ، یاد مصاحبه هائی را که از آنها با  عنوان «ساواما شو» و  «ساواک شو» نام می برند  در خاطر زنده می کند . شاید اگر این جوان مسن تر بود ، او را به نام “دکتر موسی زاده” به مامعرفی می کردند !

شهرام امیری در این مصاحبه گریزی هم به صحرای کربلا زد و با مرتبط کردن داستان خود با سازمان مجاهدین خلق گرفتاری خود را از ناشی از اطلاعات غلطی دانست که آن سازمان در باره او به امریکا داده است . امیری نتوانست توضیح دهد چرا چنین خیال می کند.

امیر فرشاد ابراهیمی ، متهم معروف پرونده موسوم به “نوار سازان” و یکی از سرکردگان پیشین حزب الله در ایران که اکنون از مخالفین رژیم  است و در خارج از کشور زندگی می کند  شهرام امیری را جوانی که می خواسته با ماجراجوئی به پول و شهرت دست یابد توصیف می کند . امیر فرشاد ابراهیمی چندی پیش اعلام کرد که به دلیل رفتاری که بعضی مخالفین رژیم بر او در خارج روا می دارند قصد دارد به ایران باز گردد ، ولی چندی بعد تصمیم خود را تغییر داد .

وی پس از بازگوکردن سیر آشنائی با شهرام امیری در وبلاگ خود می نویسد « شهرام امیری مردی که زیاد نمی دانست ! نه اولین هست نه آخرین ، او نمونه هزاران فرد فرصت طلب و جویای نام و نان است که همه آمال و آرزوهایشان را در زندگی درغرب یا حادثه و ماجرا می دانند ، امیری جوانی که در هرج و مرج و نبود شایسته سالاری در سیستم ایران در جوانی به همه چیز دست یافت اما زیاده خواهی اش مانع از عاقبت خوشی برای وی شد ، او گمان میکرد که در خارج از کشور هم می تواند با چرب زبانی و تملق و زیاده گویی و دروغ به همه چیز برسد و از فقدان اطلاعات کافی آمریکائیها از شرایط موجود در ایران نیز مطلع بود و همین امر به او کمک کرد که دستگاههای امنیتی آمریکا را تاحدودی فریب دهد » اینجا

البته «نباید این احتمال را نادیده گرفت که امیری مامور امنیتی ایران بوده که خودشان عملیات انتقالش به آمریکا را سازماندهی کرده اند. این بازی پیچیده ای است و به دشواری می توان گفت که چه پایانی خواهد داشت، چرا که مامورین امنیتی هر دو طرف از خلاقیتهای شگفت انگیزی برخوردارند.» .

این از احتمالاتی است که گنادی یفستافیف ژنرال سابق سازمان اطلاعات خارجی روسیه از نظر دور نداشته است اینجا .

اما هرآنچه حقیقت امر باشد ، اینگونه که از رفتار و گفتار شهرام امیری بر می آید ، وی جوان مفلوکی است که به میل خود و یا  همکاری با وزارت اطلاعات خود را در چاهی انداخته که راه برونرفت از آن به آسانی  متصور نیسست .

البته تجربه به ما نشان داده است  که هرگاه رژیم قصد داشته باشد افکار عمومی را از جریانی که مطلوب او نیست منحرف کند ، داستان جدیدی را علم کرده و مردم را با آن سرگرم کرده است  . از این جهت شاید پخش این مصاحبه غیر مترقبه ، آنهم در ساعات نزدیک به نیمه شب ، با خبرهای مربوط با انفجار مسجد در زاهدان و استعفای نمایندگان مجلس در استان شرقی و  در پی انتقاد از دولت بی ارتباط نباشد.

به دلیل طولانی بودن این مصاحبه و حاشیه رفتنهای فراوان شهرام امیری ، ما تنها گزیده هائی از صحنه های این مصاحبه  را انتخاب کرده ایم که در زیر به نظرتان می رسد:

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم


خبرهای مرتبط خواندنیها  در اینجا و اینجا و اینجا و اینجا

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , ,

 1. sima says:

  salam
  pas baghiash, jaei neveshteh en mosahebe 70 daghigheh boodeh, lotfan baghiasham bezarid, ageh misheh!!!!

  • sardabir says:

   دوست عزیز ! همانگونه که توضیح داده شده است این مصاحبه حدود ۷۰ دقیقه است . بخش دوم و سوم آن در دست ادیت است و یکشنبه شب منتشر خواهد شد . از توجه شما سپاسگزاریم

 2. Amir says:

  Hi
  listen if a intelligence service of a country wants to kidnap you this will be coordinated with other intelligence and customs of a different country that you land on and they make you feel comfortable in visa check so you won’t get paranoid . i said this make it clear that shahram amiri is lying and his buddy that is saying that he was nervous.

 3. شهرام آسا says:

  لین حرفهایی که امیری میزنه رو بچه ها وقتی دروغ میگن میزنند. آنقدر حرف زدن این بابا خنده داره که وقتی من داشتم در دیدنیها نگاه میکردم بچه ام گفت: بابا داری قصه گوش میدی؟

 4. arash says:

  آدم دلش واسه این شخص میسوزه چون معلوم هست نه راه پیش داره و نه راه پساین حکومت وقتی استفاده تبلیغی رو از این بابا بکنه سر به نیسنش میکنه تاریخ موارد زیادی رو در عراق و شوروی سایق نشون داده است

 5. arash says:

  آدم دلش واسه خودش و خانواده اش میسوزه چون نه راه پیش و نه را پس داره تاریخ موارد زیادی از این دست داره. این سیستم هم وقتی استفاده تبلیغی رو از این بابا انجام بده سر به نیستش میکنه. خدا میونه چقدر خانواده اش رو تو ایران تحت فشار گذاشتن که با اینکه میدونه این دجالها بهش رحم نمیکنن به ایران برگشته و به هر سناریو دستگاههاب امنیتی رژیم تن میده تا یتونه خودش وخانواده اش رو حفظ کنه. خلاصه اگه فردا شنیدن که این بابا رو هم گاز گرفت وکشت ویا تصادف کرد ومرد و ترورش کردن زیاد تعجب نکنید.

 6. sima says:

  mamnoonam khandaniha jan, hala fahmidam chi be chi boode, oon video ha va akhbarhaye mortabet. khosh amadi shahram amiri, ma be to eftekhar mikonim, irani hichvaght ghier az in raftar nemikoneh va hooshesh bozorgtarin sarmayasheh, na tekiash be keshvaar haaye biganeh , ta boodeh hamin boodeh, ta baad chenin bada, zendeh baad Irane azize ma 🙂 bazam mamnoon az khandaniha.

 7. Behrouz says:

  So we should believ that Mr. Amiri has tricked CIA? Tell him:KHODETI

 8. عباس says:

  فقط باید گفت وای به حال این مادر مرده که اسیر دست این جنایتکاران شده . احتمالا زن این بابا حاضر به رفتن نبوده و این زن قحبه ها با استفاده از در تهدید قرار دادن زن و بچهاش این بیچاره را به ایران برگرداندند خدا به داد ش برسد .

 9. شهرام امیری says:

  بجه ها چی فکر میکنین . این بیچاره واجبی خور میشه و یا سکته قلبی و یا ¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡

 10. jim says:

  hello to every iranian that loves iran,,,,i would like aske one question noly
  if this guy wes under the pressure and tortured why gain so much wghit?
  thanks and god bless iran free iran