Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > آسمان ایران در تسخیر گرد و خاک عرب – ویدئو
گرد و غبار

آسمان ایران در تسخیر گرد و خاک عرب – ویدئو

۴ تیر ۱۳۸۹

گرد و خاکی که از کشورهای عربی وارد ایران شده است پرواز هواپیماها را متوقف کرده و باعث تعطیل ادارات دولتی  در دو استان کشور شده است . این گرد و خاک که ظاهرا از عراق و سوریه و عربستان بر خاسته است پس از فرا گرفتن آسمان استانهای غربی و جنوب غربی ، اینک به تهران و استانهای مرکزی رسیده و آسمان پایتخت را آلوده کرده است .

این پدیده نوظهور که در بدو امر عمر آن بسیار کوتاه تصور می شد ، اینک به یکی از مشکلات اساسی مردم تبدیل شده و عبور آن از کوههای البرز و رسیدن به آسمان پایتخت ، مردم و دولت را در برابر معضلی قرار داده که حل آن به آسانی و در کوتاه مدت امکانپذیر نیست . به گزارش چهار شنبه سیمای جمهوری در این مورد توجه کنید

 
کلیدواژه ها: , , , ,

 1. فریما توکلی says:

  این چه تیتر نژاد پرستانه ای است که زدید؟ شرم نمی کنید؟ آخر گرد و خاک نسبت نژادی و ملیتی دارد؟ پس لابد این گردباهائی هم که در آمریکا می آید همه آمریکائی هستند؟ یا نه سرخپوستی هستند؟ دود ترافیک تهران هم پارسی تهرانی است؟ محیط زیست را یک مشت نادان سودجو در سراسر دنیا دارند نابود می کنند، خود حکومتهای ایران چقدر صدمه زدند به زیست طبیعی که عوارضش برای کشورهای همسایه هم بود، حالا از این مسئله استفاده می کنید که عقده های عرب ستیزی تان را خالی کنید؟ حکومتی که تفرقه می اندازد و حکومت می کند باید گرد و خاک را هم عربی ببیند تا تمام اهمال کاری ها خودش را پرده پوشی کند، یعنی که پارسی ها یا ایرانیان نه گرد و خاک دارند، نه دود نفت، نه کثافت کاری در دریای خزر نه صدمات متعدد دیگر که به زیست طبیعی در منطقه زدند… ؟ واقعا که این خبررسانی نژاد پرستانه خیلی به شما برازنده است

  • sardabir says:

   دوست عزیز – چماق نژاد پرستی اسلحه ای است که متاسفانه استفاده از آن بسیار رایج شده است . ما برای این که با اعراب میانه ای نداشته باشیم هزار دلیل داریم و شرمی هم از آن که آن را ابراز کنیم نداریم . اگر شما خوشتان نمی آید ، بهتر است به وب سایتهائ دیگری که خوشبختانه برای تبلیغ عربیت کم نیستند مراجعه کنید و البته ما نیز از دست دادن بازدید کننده ای چون شما تاسفی نخواهیم خورد

 2. فریما توکلی says:

  خوب است که خودتان اعتراف می کنید، “با اعراب میانه ای” ندارید پس این طور تیتر می زنید؟ سردبیر مسؤل که شما باشید، یعنی شما نمی دانید که نباید اینگونه موضع گیریها را در تیتر و خبررسانی دخالت بدهید؟ مخاطبان خود را تا این حد نادان می پندارید؟ ایرانیانی مانند شما به کدام صفت تان می نازید وقتی که تا این حد کینه توزانه و سطحی و متناقض استدلال می کنید؟ خطاب می کنید دوست عزیز؟ اما از دست دادن این بازدید کننده تأسف نمی خورید؟ تناقض زبانی تا چه حد؟ به هر حال من هیچ انتظار دیگری از شما ندارم، چون شما درکی از خبررسانی غیرجانبدارانه و مستدل ندارید، کارتان تبلیغات ناسیونالیستی و نژادپرستانه و جنگ افروزانه است. این سطرها ارسال شدند تا شاید دیگرانی بخوانند و خود قضاوت کنند.

  • sardabir says:

   دوست عزیز – ما عینا نظر شما را منتشر کردیم که خوانندگان قضاوت کنند . شما اگر با الفبای روزنامه نگاری آشنا بودید ما را برای یک تیتر که جز حقیقت چیزی در آن نیست شماتت د و تند خویانه به نژاد پرستی متهم نمی کردید . ما با اعراب به دلیل این که صدها هزار جوان ایرانی را نابود و علیل کردند و برای اینکه هنوز نسبت به ما ادعای ارضی دارند و به دلیل اینکه پولی که باید در ایران و برای مردم آن هزینه شود به فلسطین و سوریه فرستاده می شود میانه ای نداریم ، نه به دلیل نژاد پرستی . به شما هم توصیه می کنیم به جای تقلید از مد روز و متهم کردن دیگران به نژاد پرستی ، تاریخ کشور را مطالعه کنید تا به حقانیت کلام ما پی ببرید .

 3. Ali says:

  Ahmadi Nejad had said that Imam e Zaman Mahdi Mouood is on his way to come and use a handy fan to clear upt the Iranian sky Don’t worry Just wait for him he will start his mission after emergence from the well-known well in Jamkarran mosque in the Qum desert

 4. فریما توکلی says:

  جناب سردبیر

  تیتر “آسمان ایران در تسخیر گرد و خاک عرب” یک حقیقت نیست، یک تحریف نژادپرستانه است، در غرب می توان برای چنین تیترهائی علیه روزنامه ی مربوطه شکایت کرد. شما چندمسئله را با هم قاطی می کنید:
  ۱ – دولتهای دیکتاتور حاکم بر کشورهای عربی نماینده ی اکثریت مردم عرب نیستند، همچنانکه دولتهای دیکتاتور حاکم بر ایران نماینده ی اکثریت مردم ایران نبوده و نیستند.

  ۲ – دولت ایران هم که بر ادامه ی جنگ ایران و عراق شدیدا پای فشاری می کرد، صدها هزار تن از جوانان و شهروندان غیر نظامی و بیگناه عراقی را کشت و شهرهای آنها را نابود کرد.

  ۳ – ایران همیشه و هم اکنون هم “ادعای ارضی” نسبت به کشورهای بحرین، عراق و مرزهای آبهای جنوبی و شمالی دریای خزر داشته و دارد، به تاریخ نگاه کنید: جزایر تنب کوچک و بزرگ توسط نظامیان پهلوی تسخیر شدند، البته بعد از اینکه انگلیس رهایشان کرد.

  مردم منطقه صلح و آسایش و انسانیت می خواهند، آزادی و منافع مردم ایران، کشورهای عربی، ترکیه، فلسطین، لبنان و… در هم گره خورده است، همبستگی همه ی این مردمان علیه دولتهای سرکوبگرشان یک ضرورت است. بله باید تاریخ را خیلی خوب خواند اما نه با عینک جانبدارانه ی شما!

 5. على عباسي says:

  علت این همه کرد و غبار منحرف ساختن مسیر رودخانه کارون و بردن اب ان به استانهاى اصفهان و یزد است و ربطى به کشورهاى عربی ندارد اکنون در نتیجه این کار نظام اسلامى ایران باتلاقهاى واقع درمرز ایران و عراق به بیابانهاى برهوت تبدیل شده است

 6. پاسخی به پاسخ دهنده
  پاسخ دهنده محترم .هنوزنمی دانید دردتان کجاست؟ اندکی تاریخ بخوانید!

  اگر فرصت ندارید.بنشینید وتکلیف خودتان راروشن کنید. باکه؟ باخودتان.ازخود بپرسید آیامن ایرانی هستم یااز بیخ عربم؟ عزیزم ازخودت بپرس که چه شده در۳۰ سال پیش
  این گردوغبار نبود یااگربود کمتر بود ناگهان از آسمان سرب برسربلوچ ها وخوزستانی ها وکردها می بارد؟ آنهم درست موقعی که اربابتان دارد دراین مناطق سرکوب میکند؟
  اگزانصاف دارید به فیلم های گردوغبار پس از انتخابات تماشا کنید. سعی کنید ببینید آن چیزی راکه نمی بینید .

 7. فریما توکلی says:

  خانم میترا توکلی پاسختان بسیار توهین آمیز و تحقیر آمیز بود و اتهامات نارواتان بیشرمانه تر از آن. این اگر تفکر نژادپرستانه نیست، پس چیست که می نویسید: از بیخ عربم؟ پاسخی جز سکوت در برابر این نوع بی فرهنگیها و جهالتها نشاید! بگذریم.

  اما در مورد گرد و غبار: اگر این عوامفریبی و جهالت پروری نیست، پس چیست که تغییرات جوی را نه نتیجه ی سالها سیاستگذاری ویرانگرانه دولتها علیه محیط زیست و بی توجهی نسبت به آن ، بلکه از “اعراب” دانستن است؟

  در این سی سال و پیش از این سی سال بسیاری بلاهای طبیعی و غیر طبیعی خانمان برانداز دیگر هم بوده، از زلزله ی ها ی شهرها و دهات بگیر تا آلودگی هوا، دریاها، رودها، خشک شدن برخی از آنها، بخشی از اینها حتما نتیجه ی دهه ها بهره کشی جنون آمیز از طبیعت بوده که توسط گروهها و دولتهای سودجو و نادان بوجود آمده، که دولت جمهوری اسلامی هم در صدر آنهاست، و البته از ناآگاهی مردم و عدم آموزش آنها هم بوده، در همه جای دنیا شاهد این فجایع طبیعی و غیر طبیعی هستیم. اگر جویا حقیقت هستید، بروید بخوانید، جستجو کنید تا بدانید.

  خانم میترا توکلی این نگارنده نه اربابی ایرانی دارد و نه اربابی غیر ایرانی. کسی که یک جو انصاف داشته باشد باید ببیند که ما معترضان به اینگونه خبررسانیها، هیچ اربابی نداریم، اما خیلی خوب می دانیم که این گونه اتهام زنیها و استدلالات آخرش می رسد به تاریخ سیاستهای فاشیستی و جنگ افروزانه. خیلی روشن است.

 8. خانم فریما توکلی عزیز!این بارواقعا ثابت کردیدکه از بیخ عرب هستید. آخرعزیزم نمی شود که آدم کسی را” جاهل وبی فرهنگ ” خطاب کند. وبنویسد پاسخ شما ” سکوت ” است.اما ۱۴ سطر پس از، ” سکوت ” پاسخ بنویسد!! بازهم میگویم کمی تاریخ وادبیات بخوان . اطمینان داشته باش که ” جنگ افروزان” اگربخواهند جنگی بیافروزند نه نیازیبه تیتر” نژادپرستانه خوانندگان” دارند ونه موافقت یامخالفت من وشما.شاد وسربلند باشید

 9. فریما توکلی says:

  خانم یا آقای میترا توکلی متأسفانه می بینم که یک بار دیگر بی فرهنگی و جهالت از میان کامنت تان بیرون زد. پاسخی نیست و نبوده بر “از بیخ عرب هستید”، این یعنی که نباید مقابله به مثل کرد و دشنامی شبیه آن ساخت و به شما برگرداند. این یعنی که نباید به اصل و منشأ قومی یا ملیتی کسی /کامنت گذاری کاری داشت و به آن توهین کرد. هر که می خواهد باشد فارس، عرب، ترک و… این یعنی که من مخالف ادبیات نژاد پرستانه در گفتارها و نوشتارها هستم. و آن “چهارده سطر” درباره ی فقر اندیشه ای بود که در کامنت شما موج می زد و این هیچ ربطی به اصل و منشأ قومی یا ملیتی شما ندارد. یعنی شما این تفاوت را هم درک نمی کنید؟ !

  درباره ی نکته آخری که نوشتید: باید گفت که هر کسی که در فضای عمومی برای افکار عمومی قلم می زند، خبررسانی می کند، بحث می کند، مسئول است. شما نیز می توانید در گسترش آگاهی یا جهالت نقش داشته باشید. مطمئن باشید که “جنگ افروزان” ، از جمله جمهوری اسلامی، از این نوع ادبیات شما بهره می برند و در گسترش آن می کوشند. امیدوارم که این کامنتها را تنها برای پاسخ دهی شخصی نبینید و به اصل مطلب توجه کنید. دیگر کامنت نمی گذارم.

 10. على عباسي says:

  حضرات خواندنیها لطفا ایمیل بنده را ازصفحتان بردارید! این جه وضعى است!؟

  • sardabir says:

   متوجه نشدیم مقصودتان چیست؟ ای-میل خوانندگان به دلایلی که می دانید دیده نمی شود ، مگر کسی خود در متن نظر از آن نام برده باشد

 11. Cyrus says:

  Arabs are sitting on their ass and doing nothing to stop the soil erosion in their countries They are waiting for Isrealis to come and do it for them

 12. مهرداد پارسي says:

  سر دبیر محترم
  من نیز با نظر خانم توکلی موافقم وپاسخ شما به ایشان غیر مسئولانه و غیر حرفه ای است . چون هر هدفی که در این سایت داشته باشید بایستی از نقد آرا ونظرات ممنون با شید.

 13. خانم فریماتوکلی عزیر!
  باردیگر، “سکوت ” فرموده اید. اشکالی ندارد. این باراثبات کردیدکه واقعا ازبیخ وبن…(هرکلمه ای که دوست دارید جای سه نقطه بنویسید.) هستید!
  چرا؟ به این دلیل که شما خود را” کامنت گذار” وگاهی” مامعترضان” نامیده اید.حال آنکه نوشته شما کاملا تهی از معنای هردو میباشد. خواستم چند جلد کتاب درزمینه ها برایتان معرفی کنم. اما نمی دانم به کدامیک از زبانهای خارجی مسلط هستید. بنویسید تابرایتان ارسال کنم .ویا دررشته روزنامه نگاریوارتباطات دانشگاه شهرخود ثبت نام کنید تا بااصول وشیوه های مدرن ” کامنت ” نویسی آشنا شوید. حتم دارم باپشتکار وعلاقه ای که درکامنت گذاری دارید ، تاده یابیست سال دیگرنقد نویس باتجربه وبرجسته ای خواهید شد.عزیزم ، کامنت نویسی، نوعی حرفه ( ازنظرمن مهمترین مشاغل )دردنیای امروزی است. اخباروگزارش ها دردنیا ازجایی می آید ودرسراسر جهان برنخستین صفحه مطبوعات ، یا رادیو وتلویزیونها نقش می بندد.آنچه هست-که-هست درنقدها وتحلیل های آگاهانه وخردمندانه کامنت نویسان حرفه ایست. لذا اکثر روشنفکران درغرب علاقه وافری به صفحه “کامنت” دارند.حال اگرشما همین به اصطلاح ” کامنت” تا را ترجمه کنیدوبفرستید برای سردبیرروزنانهوال استریت ژورنال یالوموندویا اشترن که آن “تیترنژادپرستانه وناسیونالیستی” رادرنشریه اش زده است .وهمان کلماتی راکه درمورد سردبیر”خوانندگان ” بکارگرفته اید ارجمله : بی شرمانه ، جاهل ، نثژادپرست ، ناسیونالیست! وامثال این ها وتهدیدهم بکنید که به خاطراین تیتر” علیه روزنامه تان شکایت میتوانیم بکنیم۱″ وسردبیر این نشریات معتبرزا کسی بنامید که ” درکی از خبررسانی ندارد” میدانید چه میکنند؟ می اندازند به سطل کاغذ های باطله! فریما خانم نازنین من! نقد نویس که فحاشی نمیکند، از آمال وآرزوهای خود سخنی بمیان نمی آورد، ازاین شاخ به آن شاخ نمی پرد.شماابتدا گفتیدمن مخالف مقلات جنگ افروزانه هستم .بسیارخوب. بعد گفتید مخالف تخریب کنندگاه محیط زیست هستم .بسیارعالی! اماناگهان خودت راتبدیل ” ما” کردی.سپس شدی جزوگروه ” معترضان” !!گفتم نقدنویسی یک حرفه است.اما اعتراض واکنشی است جسمی یاروحی وگاهی اجتماعی دربرابرضربه ای ناگهانی که برحیوان یا کودک یا انسان بزرگ از برون وارد می شود. که برمیگردد .واکنش ها هم متنوع است: حسین علی منتظری مرحوم به عنوان اعتراض کلاس طلبه های خود را تعطیل میکند. اما چند لحظه بعد، چهارده کلاس طلبه گی نمی گشاید.کارمندان فرودگاه لندن ، دراعتراض به ساعات کار اعتصاب میکنند.اماچندلحظه بعد نمی آیندچهارده ساعت اضافی کارکنند.

  • mahdi says:

   شماها حتا از چند میلیون عرب ایرانی هم شرم نمیکنید، واقعن نژاد پرستی هم حدی دارد. آدم شرمش میشه به سایت امثال شما سری بزنه. خانم فریما حق دارند. من هم آخرین باری است که به این سایت میام

 14. سردبیرگرامی نشریه اینترنتی خوانندگان بادرود.من آنچه می اندیشم می گویم ومی نویسم. بدون هیچ سانسورذهنی.نظرات خانم فریماتوکلی را به دلیل اینکه ذهنی غیر تاییدگردارند می پسندم. زیرا تاییدکننده سخن ، معمولا حرفی برای گفتن ندارد.همیشه گفته ام مهم این نیست که انسان چه می نویسد ، مهم این است که می اندیشدوحرفی برای گفتن دارد.حتا اگرغلط بیاندیشد میتوان اورا به مسیردرست راهنمایی کرد ( البته مرزبندی میان درست وغلط چندان آسان نیست. ممکن است خودمن غلط بیاندیشم .چه بهتر! اگربدانم فوری اصلاح میکنم .) .اما شوربختی درجایی است که کسی زحمت اندیشه به خود نمی دهد.وطوطی وارهرچه میگویند تکرارمیکند.نتیجه اش همین است که می بینیم.معمولانوشته هایم را پس از نگارش بازخوانی میکنم که اشتباه تایپی نداشته باشد. امروز درهنگام پاسخ به “کامنت گذار” دستم خورد به (ارسال نظر) ونوشته هنوز تمام نشده رفت روی پست الکترونیکی شما! اینک با عرض پوزش ، چند مورد زیر تصحیح می شود. از محبت وتولرانس گردانندگان “خوانندگان” صمیمانه سپاسگزارم.۱- درسطر۴بعداز (در) کلمه ” این ” اضافه شود.۲- درسطر۱۸ نژادپرست درست است ، نه نترادپرست۳- درسطر۲۰ حرف را _زا نوشته شده۴- درسطر ۲۹ برمیگردد، اضافی است

  فریما خانم توکلی عزیز!
  نوشته اید : ” من جمهوری اسلامی رانمی خواهم” شما زمانی میتوانید چیزی را بخواهید یا نخواهیدکه وجود داشته باشد! چیزی که نیست.خواستن یانخواستن ندارد.درایران امروز، واژه هایی مانند: آزادی ، دموکراسی، حقوق بشر، جمهوری و…واژه هایی از محتوا تهی شده بیش نیستند. درجامعه ای که انسانها حتا برمرده هایشان حق گریه کردن ندارند.درجامعه ای که جوانان شان درپیروزی مسابقه فوتبال حق خندیدن ندارند.درجامعه ای که هیچکس حق یادآوری گذشته خویش را ندارند.درجامعه ای قبر شاعران ونویسندگانشان را ویران میکنند. درجامعه ای که هنرمندان ونویسندگان خود راممنوع القلم وممنوع الصدا .ممنوع التصویرمیکنند…جمهوری اسلامی یاجمهوری ایرانی یعنی: حرف مفت.
  شاد وسرفراز باشید.

 15. MARI says:

  این گرد و خاک نتیجه ِ از بین رفتن مردابها ، نخلستانها جلگه های جنوب عراق است که در اثر بمبارانهای آمریکائیها ومتفقین انها از جمله اسرائل به صحرا تبدیل شدند. ما مردم ایران جزئی از خاورمیانه هستیم و میخواهیم با احترام به ملتها و اقوام همجوارمان ( درست همانطور که اروپائیها با همسایگان خود رفتار میکنند) برخورد کنیم. این راسیسم ارزانقیمت و بی فرهنگ فقط از زبان جریه بگیران در میآید. آفسوس که نمیدانم که این صثذ/روزنامه در چه کشوری در میاید که بتوان بجرم توهین به اقوام یدگر بدادگاهش کشید

 16. MARI says:

  خانم فریما توکلی
  از استدال درست شما بسیار خوشحال شدم. از اینکه در بین ایرانیهای که دست بقلم در وب سایت ها شدهاند، کسانی مثل شما وجود دارد بسیار خوشحالم. الان زمان اوپینیون سازیست و عوامل برخی کشورها قویا فعال. ملت ایران فقط از جمهوری اسلامی رنج نمیبرد…

 17. farzad says:

  با درود
  به نظر من کمی حق با خانم فریما توکلی است. تیتر کمی مشکل دارد بهتر بود به جای “آسمان ایران در تسخیر گرد و خاک عرب” میزدید “آسمان ایران در تسخیر گرد و خاک برخواسته از کشورهای عربی”. البته ایرانیان حق دارند از دست اعراب به خاطر همه ظلمها و اشغالگریهای ۱۴۰۰ ساله که متاسفانه تا زمان حال هم توسط اعقاب فرهنگی اعراب ( حاکمان جمهوری اسلامی) ادامه دارد ،شاکی و ناراحت باشند ولی تا ابد هم نمیتوان به این موضوع دامن زد . باید از تجربیات کشورهای غربی درس گرفت و توهین به اقوام و عقاید یکدیگر را کنار بگذاریم و به همه با احترام برخورد کنیم و دست از تعصبات بیهوده برداریم. در ضمن خانم فریما توکلی که فرموده اند :” ایران همیشه و هم اکنون هم “ادعای ارضی” نسبت به کشورهای بحرین، عراق و مرزهای آبهای جنوبی و شمالی دریای خزر داشته و دارد، به تاریخ نگاه کنید: جزایر تنب کوچک و بزرگ توسط نظامیان پهلوی تسخیر شدند، البته بعد از اینکه انگلیس رهایشان کرد.” اشتباه کرده اند چون همه این سرزمینهایی که نام برده اند زمانی ایرانی بوده اند .حتی صدها سال قبل تر از اینکه نظامیان انگلیسی رهایشان کنند!

 18. على عباسي says:

  هنوز که هنوزه ایمیل بنده بر صفحه وبسایتتان موجوداست !

 19. کار بر says:

  فریمان …شما قبل از اظهار فضل بهتره چندتا کتاب بخونی بابا جون…..بعد راجبش فکر کنی ..بعد حرف بزنی …تمام خائنین به ایران یا بیسوادند یا ترسواندیا جنایتکار …اقای سردبیر ما ایرانیها اینجور ادبیات و دوست داریم …